Pałeczki kwasu mlekowego pałeczki Doderleina Dlaczego bakterie Lactobacillus są tak ważne dla

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Pałeczki kwasu mlekowego pałeczki Doderleina Dlaczego bakterie Lactobacillus są tak ważne dla

Pałeczki kwasu mlekowego to jedna z wielu grup mikroorganizmów, które żyją w pochwie kobiet i w jelitach obu płci. Mają wiele istotnych funkcji, takich jak hamowanie wzrostu patogenów. Nieprawidłowa równowaga mikroflory bakteryjnej może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, dlatego w niektórych przypadkach zaleca się stosowanie suplementów z pałeczkami kwasu mlekowego.

Najważniejsze punkty przedstawione w tym artykule:

  • Bakterie Lactobacillus odgrywają kluczową rolę w zdrowiu.
  • Pałeczki kwasu mlekowego w pochwie chronią przed patogenami i zapobiegają infekcjom.
  • Brak wystarczającej ilości pałeczek Doderleina może prowadzić do wielu poważnych chorób, takich jak zapalenie dróg moczowych i problemy z płodnością.

Pałeczki kwasu mlekowego: Lactobacillus w pochwie

Drogi rodne zdrowej kobiety, aż do szyjki macicy, są "zamieszkałe" przez mikroorganizmy, które pełnią wiele ważnych funkcji dla układu moczowego i płciowego. Jednak najważniejszym elementem flory bakteryjnej są bakterie Lactobacillus, które zamieszkują nabłonek pochwy. Ich zadaniem jest ochrona dróg rodnych przed szkodliwymi bakteriami, takimi jak Ureaplasma, Streptococcus i inne. Prawidłowa flora bakteryjna Lactobacillus zapobiega zakażeniom, które mogą prowadzić do nieprzyjemnych i niebezpiecznych chorób. Na przykład, zakażenie Ureaplasmą może prowadzić nie tylko do przewlekłego zapalenia pęcherza, ale również zwiększa podatność na infekcje grzybicze. W przypadku ciąży, może nawet prowadzić do poronienia.

Inną ważną funkcją bakterii Lactobacillus w pochwie jest przekształcanie glikogenu w kwas mlekowy. Prawidłowe zakwaszenie środowiska pochwy tworzy naturalną barierę dla patogenów, a nadtlenek wodoru produkowany przez pałeczki Doderleina zapobiega rozmnażaniu się bakterii beztlenowych.

Kwas mlekowy dopochwowo (Lactobacillus)

Jak widać, nawet najmniejsze zaburzenia równowagi mikroflory pochwy mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia kobiety. Dlatego w przypadku zakłóceń w ekosystemie pochwy lub podejrzenia takich problemów, na przykład w przypadku antybiotykoterapii, zaleca się stosowanie odpowiednich preparatów.

Przeczytaj więcej artykułów  Prof Mirosław Wielgoś odwołany Wybitny ginekolog traci stanowisko Zniknie kolejny ośrodek

Tabletki dopochwowe z kwasem mlekowym najczęściej stosuje się na noc. Zawierają naturalne szczepy bakterii, które kolonizują drogi rodne kobiety i zwalczają ewentualne patogeny. Globulki z kwasem mlekowym są szczególnie zalecane w przypadku osłabienia organizmu spowodowanego infekcją układu moczowego lub dróg rodnych, a także w przypadku przeziębień. Jest to szczególnie ważne, jeśli kobieta przyjmuje silne leki, które mogą wpływać na równowagę mikroflory bakteryjnej organizmu.

Pałeczki kwasu mlekowego doustne

Preparaty zawierające pałeczki kwasu mlekowego mogą być również stosowane doustnie – oczywiście mają inną formę i skład. Przy antybiotykoterapii należy pamiętać, aby zachować co najmniej dwugodzinny odstęp między przyjmowaniem antybiotyku a probiotyku. Większość tabletek i globulek z Lactobacillus jest dostępna bez recepty, ale warto zapytać lekarza, jaka marka jest polecana, ponieważ różnią się one jakością i substancjami pomocniczymi.

Brak pałeczek kwasu mlekowego w pochwie – skutki

Mikroflora pochwy powinna być regularnie sprawdzana, szczególnie podczas ciąży. Obecne standardy opieki okołoporodowej przewidują jedno badanie czystości pochwy w trakcie każdego trymestru. Jednak każda kobieta, niezależnie od aktywności seksualnej, powinna badać się przynajmniej raz w roku, zwłaszcza jeśli ma niepokojące objawy, takie jak świąd, pieczenie, upławy lub trudności z oddawaniem moczu. Należy pamiętać, że niektóre zaburzenia mikroflory bakteryjnej, zwłaszcza na początku, mogą nie powodować żadnych objawów. Brak kwasu mlekowego w pochwie, spowodowany niewystarczającą liczbą pałeczek Lactobacillus, może prowadzić do zasiedlenia patogenów, które mogą nawet prowadzić do niepłodności.

Probiotyki a pałeczki kwasu mlekowego

Nie wszystkie probiotyki doustne zawierają odpowiednie bakterie kwasu mlekowego z punktu widzenia ginekologii. Tabletki przeznaczone do ogólnego stosowania przy antybiotykoterapii głównie odbudowują florę bakteryjną jelit. W przypadku antybiotykoterapii lub infekcji ginekologicznych najlepiej stosować specjalne probiotyki ginekologiczne. Najlepiej skonsultować się z lekarzem, aby dowiedzieć się, które są najbardziej polecane.

  • The Lactobacillus casei Group: History and Health Related Applications, School of Food and Nutritional Sciences, University College Cork, Cork, Ireland, NCBI.
  • Pathogenesis of Bacterial Vaginosis: Discussion of Current Hypotheses, Department of Medicine, Division of Infectious Diseases, University of Alabama at Birmingham, NCBI.
  • What is bacterial vaginosis?, Christian Nordqvist , Medical News Today.

Dodaj komentarz