Paznokcie u niemowlaka – co warto o nich wiedzieć

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Paznokcie u niemowlaka - co warto o nich wiedzieć

Paznokcie u niemowlaka mogą przysporzyć wiele zmartwień: zanokcica, białe plamki, zadarte skórki i ryzyko skaleczenia. Są one delikatne i ostre, grożące uszkodzeniem skóry. Jednak odpowiednia pielęgnacja może zapobiec urazom.

Kiedy obcinać paznokcie noworodkowi?

Obcinanie paznokci u noworodka i niemowlaka jest niezwykle ważne dla ich higieny. Długie pazurki łatwo zadrażnić i podrażnić delikatną skórę. Ponadto, pod paznokciami gromadzą się zanieczyszczenia, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia malucha, jeśli paczy rączkę do buzi.

Aby zapobiec dyskomfortowi dziecka, paznokcie powinny być czyste i odpowiednio krótkie. Można je obciąć zaraz po kąpieli, kiedy są miękkie i mniej łamliwe. Inna opcja to przycinać paznokcie podczas snu dziecka, gdy jest spokojne.

Jak obcinać paznokcie noworodkowi? Oto 3 przydatne triki

  1. Paznokcie u stóp należy obcinać na prosto, aby minimalizować ryzyko wrastania. Paznokcie u rączek można pozostawić w kształcie półokrągłym, aby zapobiec zadrapaniom.
  2. Jeśli dziecko się wyrywa i jest niespokojne, trzeba być ostrożnym, aby go nie skaleczyć. Nawet drobne zadrapania należy dokładnie zdezynfekować. Pamiętaj, że ropień przy paznokciu niemowlaka to coś, czego należy unikać. Jeśli dziecko zadrze paznokieć, trzeba go odpowiednio obciąć i zabezpieczyć plastrami. Profilaktyka jest ważna!
  3. Polecamy inwestowanie w specjalne, zaokrąglone nożyczki lub cążki do paznokci niemowląt. Używanie zwykłego obcinacza może prowadzić do bolesnego skaleczenia. Nie polecamy też sciągania skórek ani piłowania pazurków – to może być nieprzyjemne.

Zanokcica

Zanokcica to choroba, która rozwija się w wyniku uszkodzenia paznokcia. Bakterie penetrują tkankę i powodują bolesne odczucia. Jeśli zauważysz czerwony palec przy paznokciu niemowlaka, może to być zanokcica. Oprócz zaczerwienienia wokół płytki i bólu, czasami pojawia się ropa przy paznokciu. Podejrzenie zanokcicy wymaga wizyty u pediatry.

Przeczytaj więcej artykułów  O ile wzrosną emerytury w 2024 Seniorzy mogą już świętować Świadczenia pójdą mocno w górę

Białe plamki na paznokciach niemowlaka

Niewielkie białe plamki na paznokciach niemowlaka to częste zjawisko, zwane "zakwitanie". Oznacza to, że organizm dziecka potrzebuje więcej mikroelementów i może wymagać zmiany diety.

Jednak sytuacja jest inna, jeśli paznokcie mają niebieski odcień. To może wskazywać na problemy z krążeniem. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany koloru paznokci, w tym białe plamki, skonsultuj się z pediatrą.

Dodaj komentarz