Pielęgnacja Jak myć i czym smarować buzię niemowlaka

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Pielęgnacja Jak myć i czym smarować buzię niemowlaka

Pielęgnacja skóry noworodka i niemowlaka to istotna część codziennej opieki nad maluszkiem. Skóra dziecka jest szczególnie wrażliwa i podatna na urazy oraz podrażnienia, zwłaszcza na twarzy, dlatego ważne jest zastosowanie kilku prostych zasad.

Jak prawidłowo umyć buzię noworodka?

Do mycia buzi maluszka nie trzeba specjalnych produktów. Wystarczy przegotowana woda. Przygotuj także miękkie gaziki lub płatki kosmetyczne. Delikatnie przemywaj buzię dziecka, zaczynając od czoła i kierując się w stronę brody. Ważne, aby zmieniać gaziki, aby utrzymać czystość. Jeśli na twarzy maluszka są zaschnięte plamki, nie próbuj ich skrobać paznokciem. Lepiej umieść na chwilę namoczony wacik, który zmięknie zaschnięte wydzieliny i łatwo będzie można je usunąć.

Przy myciu oczu dziecka, przemywaj je delikatnie od kącika wewnętrznego w kierunku zewnętrznemu. Jeśli ropieją, użyj roztworu soli fizjologicznej, ale nie stosuj ziołowych mieszkanek bez konsultacji z lekarzem.

Delikatnie umyj uszka dziecka, ale nie używaj patyczków. Woskowina może być przesunięta głębiej, a ucho może zostać uszkodzone. Pamiętaj również, że skóra za uszkami jest podatna na zalegające mleko podczas karmienia, więc starannie ją umyj.

Jak pielęgnować buzię niemowlaka?

Jeśli skóra dziecka nie jest przesuszona i nie planujesz wyjścia, nie ma potrzeby używania żadnych kremów ani balsamów. Jeśli jednak buzia malucha jest suche lub spierzchnięta, możesz nałożyć nawilżający krem dedykowany dla niemowląt po wieczornej kąpieli. Unikaj stosowania oliwek do smarowania buzi, ponieważ mogą podrażniać delikatną skórę twarzy.

Jeśli wychodzisz na zewnątrz, zawsze nałóż na twarz dziecka krem ochronny, zwłaszcza gdy jest zimno lub wieje chłodny wiatr. Pamiętaj również, że skóra dziecka, tak jak całe ciało, musi być chroniona przed promieniowaniem słonecznym. Latem używaj kremu z filtrem dedykowanego dla niemowląt.

Przeczytaj więcej artykułów  Podała 4 argumenty dlaczego zakłada córce chłopięce ubrania To niedorzeczne

Dodaj komentarz