Padaczka u dzieci przyczyny objawy i leczenie

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Padaczka u dzieci przyczyny objawy i leczenie

Padaczka u dzieci to choroba mózgu, która objawia się napadami padaczkowymi. Napady te są spowodowane nagłymi wyładowaniami między komórkami nerwowymi w mózgu, co zakłóca jego funkcjonowanie.

#image.jpg

Przyczyny padaczki u dzieci

Padaczka u dzieci przyczyny objawy i leczenie

U większości dzieci występuje tzw. padaczka idiopatyczna, która nie ma jednej konkretnej przyczyny. W takich przypadkach padaczka idiopatyczna często występuje również u innych członków rodziny chorego dziecka. U dzieci, u których można zidentyfikować konkretną przyczynę padaczki, jest ona najczęściej związana z chorobami mózgu.

Najczęstsze przyczyny padaczki to:

  • zapalenie mózgu
  • zapalenie opon mózgowych
  • urazy mózgu
  • wady budowy mózgu
  • ostre niedotlenienie mózgu
  • guzy mózgu
  • udar
  • wady naczyń krwionośnych
  • zaburzenia chromosomowe
Padaczka u dzieci przyczyny objawy i leczenie

Objawy padaczki u dzieci

Napady padaczki u dzieci mogą manifestować się na różne sposoby. Najczęstsze objawy to drżenie kończyn, skurcze twarzy i tułowia, zaburzenia świadomości, brak kontaktu z dzieckiem, zaburzenia oddychania, ślinotok i szczękościsk. W bardziej zaawansowanych przypadkach podczas napadu może pojawić się pianie na ustach lub nagłe wypróżnienie, które dzieje się niezależnie od woli dziecka. Niektóre dzieci przed atakiem bledną albo czerwienią się, są płaczliwe i niespokojne, albo wydają głośny, nagły okrzyk bez powodu. Czasami u dzieci, które zbliżają się do ataku padaczkowego, pojawią się bóle głowy lub brzucha. Ważne jest jednak, że nie wszystkie dzieci mają jasne i widoczne objawy padaczki.

Padaczka u dzieci może się również objawiać nagłą, krótkotrwałą utratą świadomości. Wtedy dziecko na chwilę traci kontakt z otoczeniem, nie reaguje na wołanie i nie porusza się, ale mimo utraty przytomności nie upada – pozostaje w bezruchu. Świadomość powraca po chwili, a dziecko nie pamięta, co się stało.

Często padaczka u dzieci wiąże się z innymi dolegliwościami neurologicznymi i problemami z koncentracją oraz nauką. Jeśli zauważysz, że twoje dziecko ma napady padaczkowe lub inne objawy sugerujące problemy neurologiczne, niezwłocznie udaj się do lekarza. Specjalista zleci odpowiednie badania, takie jak EEG, tomografię komputerową mózgu lub rezonans magnetyczny. Ważne jest, aby diagnoza padaczki została postawiona jak najwcześniej, co umożliwi szybkie wdrożenie leczenia i zapobieganie napadom padaczkowym.

Padaczka u dzieci przyczyny objawy i leczenie

Rodzaje padaczki u dzieci

Napady padaczkowe nie zawsze wyglądają tak samo. Zazwyczaj objawy padaczki u dzieci różnią się w zależności od części mózgu, która uległa uszkodzeniu i odpowiada za pojawianie się napadów. Ważne jest, aby zapisywać, jak często występują napady, w jakich sytuacjach się zdarzają i jak przebiegają.

Przeczytaj więcej artykułów  Powrót do szkoły na sportowo Sprawdź jak zachęcić dzieci do aktywności fizycznej

Objawami napadu padaczkowego mogą być silne drgawki, wstrząsy lub utrata przytomności, ale czasami atak jest tak łagodny, że praktycznie nie jest zauważalny dla osób w otoczeniu dziecka. Podczas krótkich napadów dziecko może na przykład gapić się w jedno miejsce, być zdezorientowane lub wywracać oczami.

Padaczka u dzieci przyczyny objawy i leczenie

Po ataku dziecko zazwyczaj jest zmęczone i śpi, ale niektóre maluchy stają się jeszcze bardziej pobudzone niż przed atakiem. Jeśli napad trwa dłużej niż około 5 minut lub dziecko ma problem z oddychaniem, niezwłocznie wezwij pogotowie. Po napadzie uspokój dziecko i zapewnij mu, że jest bezpieczne. Jeśli jest zmęczone lub chce spać, pozwól mu się położyć i odpocząć.

Leczenie padaczki u dzieci

Leczenie padaczki u dzieci zazwyczaj polega na stosowaniu leków, które zapobiegają wystąpieniu napadów padaczkowych. Niestety, przyjmowanie takich leków wiąże się z ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Najczęstsze skutki uboczne to chroniczne zmęczenie, senność, spowolnienie reakcji i częste zmiany nastroju. Ważne jest, aby pilnować, aby dziecko regularnie przyjmowało leki w zalecanej dawce i w odpowiednich odstępach czasu. Kontrole neurologiczne są również ważne, nawet jeśli leki działają i napady padaczkowe się zatrzymały.

Czasami stosowanie jednego rodzaju leków nie przynosi oczekiwanych efektów i konieczne jest zastosowanie innych metod leczenia. Dieta uboga w białko i węglowodany, a bogata w tłuszcze może przynieść rezultaty. Czasami konieczne jest wszczepienie symulatora nerwu błędnego lub operacja usunięcia części mózgu odpowiedzialnej za napady padaczkowe.

Aby zapobiegać napadom padaczkowym, należy dbać o to, aby dieta dziecka była odpowiednio zbilansowana. Ważne jest również, aby unikać przemęczenia i zapewnić maluchowi odpowiednią ilość snu. Osoby bliskie, nauczyciele i opiekunowie powinni być informowani o możliwości wystąpienia napadu padaczkowego. Aby zminimalizować ryzyko napadu, należy eliminować czynniki, które go wywołują. Najlepiej, aby dziecko miało ustalony plan dnia, który nie jest nagłę zmieniany. Ponadto, należy unikać sytuacji, w których dziecko może doświadczać dużego stresu.

Dodaj komentarz