Pierścień antykoncepcyjny czym jest jak działa i jak go używać

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Pierścień antykoncepcyjny czym jest jak działa i jak go używać

Pierścień antykoncepcyjny jest teraz jednym z najpopularniejszych sposobów antykoncepcji hormonalnej. Jest doskonałą opcją dla kobiet, które nie chcą brać tabletek antykoncepcyjnych ze względu na skutki uboczne lub problemy z regularnym przyjmowaniem. Korzyścią stosowania pierścienia jest to, że hormony są wprowadzane bezpośrednio do organizmu, omijając układ pokarmowy i unikając problemów takich jak biegunka czy wymioty.

Pierścień antykoncepcyjny dopochwowy

Pierścień antykoncepcyjny to przezroczysty, miękki i elastyczny krążek o średnicy około 50 mm, który umieszcza się w pochwie. Codziennie uwalnia hormony, które hamują owulację. Ważne jest, że dawka hormonów dostarczanych przez pierścień jest dużo mniejsza niż w przypadku innych metod antykoncepcji hormonalnej, takich jak tabletki.

Pierścień należy umieścić w pochwie raz w miesiącu i wyciągnąć po trzech tygodniach, aby mogło nastąpić miesiączkowanie. Założenie pierścienia antykoncepcyjnego jest proste i bezbolesne, kobieta może to zrobić sama bez problemu. Nie ma wymaganego konkretne położenie pierścienia, jedynym warunkiem jest dotykanie błon śluzowych pochwy. Pierścień można samodzielnie wyjąć, ale nie należy go zostawiać poza pochwą dłużej niż 3 godziny.

Pierścień antykoncepcyjny a seks

Pierścień został specjalnie zaprojektowany tak, aby nie przeszkadzał podczas stosunku. Nie ma konieczności zdejmowania go. Choć niektórzy decydują się na wyjęcie pierścienia przed seksem, inni twierdzą, że nie tylko nie przeszkadza on w seksie, ale nawet dodaje dodatkowych doznań.

Jak stosować pierścień antykoncepcyjny?

Przed podjęciem decyzji o użyciu pierścienia antykoncepcyjnego, konieczna jest wizyta u ginekologa, który przeprowadzi odpowiednie badania. Może również zlecić badania krwi. Jeśli lekarz nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania pierścienia, przepisze receptę. Pierścień można zakupić w aptece. Należy go założyć w pierwszym dniu cyklu i zdjąć dokładnie po 21 dniach. Następnie następuje 7-dniowa przerwa, po której około 3 dni po usunięciu pierścienia powinna wystąpić miesiączka. Działanie antykoncepcyjne pierścienia trwa przez cały miesiąc, włącznie z czasem przerwy. Nie ma potrzeby stosowania dodatkowych metod antykoncepcji. Tak jak w przypadku tabletek, pierwszy pierścień jest zakładany w pierwszym dniu cyklu, kontynuowany przez kolejne 21 dni, po czym następuje przerwa na okres.

Przeczytaj więcej artykułów  Obki i przedszkola będą mogły być otwarte od środy 6 maja 2020

Pierścień antykoncepcyjny: opinie

Dzięki temu, że pierścień dostarcza znacznie mniejsze dawki hormonów niż pigułki, skutki uboczne są zredukowane. Niemniej jednak, niektóre kobiety stosujące pierścień mogą doświadczać zmian nastroju, upławów lub stanów zapalnych pochwy. Czasami mogą również występować silne krwawienia, bóle piersi i bóle głowy. Niektóre kobiety mogą odczuwać podrażnienie pochwy lub spadek libido, ale te skutki uboczne występują w większości metod antykoncepcji hormonalnej. Wiele z tych objawów zanika po pierwszym miesiącu stosowania pierścienia, ponieważ organizm przyzwyczaja się do działania hormonów.

Dodaj komentarz