Piersi bulwiaste – czym są i czy mają wpływ na karmienie piersią

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Piersi bulwiaste - czym są i czy mają wpływ na karmienie piersią

Piersi bulwiaste to problem, który może wpływać na samopoczucie i wywoływać kompleksy u wielu kobiet. Choć nie mają one negatywnego wpływu na zdrowie, to estetycznie nie są optymalne. Na szczęście dla tych kobiet istnieje opcja operacji, która może przywrócić piersiom normalny wygląd.

Wady rozwoju piersi, takie jak piersi bulwiaste, często pojawiają się w okresie dojrzewania. Choć mogą mieć podłoże genetyczne, nie są one uważane za wrodzone wady piersi, lecz wady rozwojowe. Do najczęstszych defektów piersi należą niedorozwój piersi, zespół Polanda i piersi bulwiaste (tuberous breasts).

Niedorozwój piersi polega na nieprawidłowym rozwoju tkanki gruczołowej piersi, co sprawia, że piersi nie rozwijają się w pełni. Może to być spowodowane problemami hormonalnymi i wymaga konsultacji lekarza. W niektórych przypadkach konieczna jest operacja polegająca na wszczepieniu implantów.

Zespół Polanda to wrodzona wada, która powoduje zanik lub niedorozwój gruczołu piersiowego oraz mięśnia piersiowego i żeber. Wymaga korekty za pomocą implantów i czasem operacji zdrowej piersi.

Piersi bulwiaste powstają z nieznanych przyczyn. Mogą być spowodowane nieprawidłowym odkładaniem się kolagenu. Piersi bulwiaste mają wąską i niską podstawę, a ich gruczoły znajdują się poza brodawką. Istnieją trzy stopnie deformacji: I stopień to niedorozwinięty dolny przyśrodkowy kwadrant piersi, II stopień to niedorozwinięte oba dolne kwadranty, a III stopień to niedorozwinięte wszystkie cztery kwadranty. W zależności od stopnia deformacji, rozróżnia się pierś bulwiastą (zwężenie podstawy w pionie i w poziomie) oraz pierś rurowatą (zniekształcenie tylko w płaszczyźnie poziomej).

Operacja piersi bulwiastych polega na korekcie kształtu piersi poprzez nacięcie pierścienia włóknistego i modelowanie gruczołu piersiowego. W niektórych przypadkach konieczne jest również zmniejszenie lub zwiększenie piersi za pomocą przeszczepu tłuszczu lub implantów.

Taki zabieg trwa od kilkudziesięciu minut do 3 godzin i jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. Po zabiegu pacjentka powinna przez kilka tygodni unikać wysiłku i stosować się do zaleceń lekarza. Możliwe komplikacje to krwiaki, infekcje i rozejście rany.

Przeczytaj więcej artykułów  Mieszne życzenia na nowy rok 2024 Rozbaw znajomych i rodzinę

Jeśli chodzi o refundację operacji piersi bulwiastych przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), trudno o nią. Zabiegi chirurgii plastycznej są finansowane przez NFZ tylko w przypadkach związanych z wadą wrodzoną, urazem, chorobą lub jej leczeniem. Piersi bulwiaste są uważane za wadę rozwojową, a nie wrodzoną. Na pokrycie kosztów operacji przez NFZ nie można liczyć, chyba że wystąpią dodatkowe dolegliwości.

Piersi bulwiaste nie są cechą dziedziczną. Niektóre osoby zastanawiają się, czy taka wada zostanie odziedziczona przez ich potomstwo. Jednak zanik elastyczności pierścienia powięziowego tkanki gruczołowej nie jest spowodowany wadą genetyczną, a nieprawidłowym wzrostem w okresie dojrzewania. Dlatego kobieta posiadająca piersi bulwiaste i pragnąca mieć dzieci nie musi się martwić o dziedziczenie tego wyglądu.

Piersi bulwiaste nie stanowią przeciwwskazania do karmienia piersią. Jednak w niektórych przypadkach może być konieczna dodatkowa suplementacja preparatami wspomagającymi produkcję mleka. W zależności od ilości tkanki gruczołowej mlecznej, może być trudno zaspokoić pełne zapotrzebowanie dziecka. Karmienie mieszane, czyli uzupełnianie karmienia piersią mlekiem modyfikowanym lub od innej kobiety, może być rozwiązaniem w przypadku niedoboru mleka.

Wnioski: Piersi bulwiaste to wada rozwojowa, która może wpływać na samopoczucie i wywoływać kompleksy u niektórych kobiet. Chirurgia plastyczna jest dostępnym rozwiązaniem, aby przeprowadzić operację korekty. Nie ma obaw związanych z dziedziczeniem tej wady. Karmienie piersią jest możliwe, choć czasami może wymagać suplementacji.

Dodaj komentarz