Pierwsza Komunia Święta przygotowania krok po kroku Jak zaplanować idealną uroczystość

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Pierwsza Komunia Święta przygotowania krok po kroku Jak zaplanować idealną uroczystość

Pierwsza Komunia Święta to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu dziecka i rodziny. To moment, na który trzeba odpowiednio się przygotować, aby był niezapomniany i piękny. Dla dziecka i na lekcjach religii uczą się modlitw i przygotowują się duchowo do tego wydarzenia. Tymczasem rodzice mają dużo bardziej przyziemne zadania. Muszą zorganizować przyjęcia, obiady rodzinne, kupić dodatki i zamówić torty. Jak przygotować się do komunii świętej, aby o niczym nie zapomnieć? Czego dziecko potrzebuje do komunii? Przeczytaj dalszą część, aby dowiedzieć się, jak krok po kroku zorganizować Pierwszą Komunię Świętą!

Przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej – krok po kroku

Przygotowania do komunii świętej dla dzieci rozpoczynają się zazwyczaj na kilka miesięcy przed samą uroczystością. Najważniejsze to przygotowanie się duchowe, które odbywa się na lekcjach religii i w kościele. Uczeń poznaje modlitwy i zapoznaje się z elementami mszy. Ale to nie koniec. Zgodnie z polską tradycją z okazji pierwszej komunii zaprasza się najbliższą rodzinę nie tylko na nabożeństwo, ale również na obiad lub przyjęcie w restauracji. Przed przygotowaniami logistycznymi powinniśmy postawić sprawy duchowe.

 • Wspieraj dziecko w nauce modlitw.
 • Uczestnicz w regularnych mszach świętych.
 • Włącz się w przygotowania odbywające się w kościele.

Co trzeba zorganizować na komunię?

Przygotowanie do komunii świętej jest dość skomplikowane dla rodziców. Przede wszystkim trzeba zdecydować, czy chcemy zorganizować przyjęcie w lokalu czy w domu. Jeśli wybierzemy opcję w domu, należy zastanowić się nad cateringu lub przygotowaniem własnego menu. Niezbędne będą też strój dla dziecka i dodatki, takie jak świeca, różaniec, medalik lub czasami wianek dla dziewczynki. A to tylko początek przygotowań.

 1. Ustal listę gości.
 2. Zarezerwuj salę w restauracji lub zdecyduj się na przyjęcie w domu. Dobierz menu lub zamów catering.
 3. Zaproś gości, kupując odpowiednie zaproszenia.
 4. Kup strój i buty dla dziecka, a także dewocjonalia.
 5. Rozważ wynajęcie fotografa (opcjonalnie).
 6. Zamów tort.
 7. Umów dziecko do fryzjera.
 8. Przygotuj atrakcje na przyjęcie, szczególnie dla dzieci, oraz udekoruj salę i stoły.
Przeczytaj więcej artykułów  Nadzienie do pączków

Jak przebiega ceremonia komunii świętej? O czym warto pamiętać przed uroczystością?

Przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej to ważne wydarzenie religijne w życiu rodziny katolickiej. Dziecko po raz pierwszy przystępuje do Komunii Świętej i staje się pełnoprawnym członkiem Kościoła katolickiego. Ceremonia odbywa się w kościele, podczas uroczystej mszy świętej. Dzieci najczęściej ubrane są w białe alby lub eleganckie sukienki w niektórych kościołach.

Przed wejściem do kościoła dzieci proszą rodziców o błogosławieństwo. Ksiądz skrapla zgromadzenie wodą święconą i wchodzi do kościoła, prowadząc dzieci. W trakcie mszy dzieci śpiewają specjalne pieśni, składają dary przed ołtarzem i uczestniczą w czytaniach. Gdy nadchodzi najważniejszy moment mszy, dzieci jako pierwsze przystępują do sakramentu Eucharystii, a później pozostali zgromadzeni w kościele.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące Pierwszej Komunii Świętej – krok po kroku

Czego potrzebuje chłopiec na komunię?

Przygotowania komunijne dla chłopców wymagają dokupienia książeczki do nabożeństwa, różańca, medalika i świecy.

Czego potrzebuje dziewczynka na komunię?

Przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej dla dziewczynek to zakup różańca, świecy i medalika. Często jako dodatek do stroju kupuje się także biały wianek na głowę.

Co jest potrzebne na komunię?

Ważne jest zaproszenie gości, zamówienie tortu, zakup stroju i butów dla dziecka oraz przygotowanie świecy, różańca i wianka (jeśli to dziewczynka).

Na co zwrócić uwagę przed komunią?

Przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiednie przygotowanie przyjęcia, czy to poprzez zarezerwowanie lokalu czy przygotowanie cateringu w domu. Wcześniej trzeba też zamówić tort.

Przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiednie przygotowanie przyjęcia, czy to poprzez zarezerwowanie lokalu czy przygotowanie cateringu w domu. Wcześniej trzeba też zamówić tort.

Dodaj komentarz