PiS szykuje prezent dla matek Nowe świadczenie to nawet kilkanaście tysięcy Premiera projektu 26

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

PiS szykuje prezent dla matek Nowe świadczenie to nawet kilkanaście tysięcy Premiera projektu 26

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, rządząca koalicja ma w planach prawdziwą rewolucję dla kobiet. Wkrótce zostanie ogłoszony projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie nowych świadczeń w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Tego rodzaju wsparcie ma trafić do kobiet wracających na rynek pracy po urlopie macierzyńskim oraz do tych, które zbliżają się do wieku emerytalnego. Premiera projektu ma przypadkiem na Dzień Matki. Czy to odpowiedź na plany "babciowe" Tuska?

PiS planuje dalsze świadczenia. Nawet kilkudziesięciotysięczne dla mam

Z informacji opublikowanych w Dzienniku Gazeta Prawna wynika, że rządzący pracują nad reformą mającą na celu zwiększenie aktywności zawodowej kobiet oraz zapewnienie im wsparcia na rynku pracy. Skład zespołu odpowiedzialnego za opracowanie szczegółów ustawy obejmuje m.in. wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk-Patkowska oraz wicepremier Jadwiga Emilewicz.

Projekt ma być odpowiedzią na propozycję Donalda Tuska dotyczącą tzw. "świadczenia babciowego". Pomysł ten spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony wielu Polaków, którzy popierają wprowadzenie takiego rozwiązania. Przypomnijmy, że lider Platformy Obywatelskiej zaproponował świadczenie w wysokości 1500 złotych dla każdej kobiety, która chciałaby wrócić do pracy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego.

W odpowiedzi PiS chce zaoferować jeszcze więcej. Mamy powracające do pracy po urlopie macierzyńskim miałyby otrzymać nawet kilkudziesięciotysięczne wsparcie finansowe. Według Dziennika Gazeta Prawna, rządząca koalicja chce w ten sposób dotrzeć do wyborczyń w wieku 30-45 lat i zdobyć ich głosy w nadchodzących wyborach. To grupa elektoratu, która odwróciła się od PiS m.in. po decyzji Trybunału Konstytucyjnego ograniczającej prawo do aborcji.

Niespodzianka dla kobiet 26 maja

Świadczenie dla matek to jednak nie jedyna propozycja, która ma znaleźć się w ustawie. Według Dziennika Gazeta Prawna, rządzący chcą wprowadzić także specjalny dodatek dla kobiet powyżej 50 lub 55 roku życia, który miałby zapewnić im wsparcie w przypadku trudności z konkurowaniem na rynku pracy (np. utrata pracy w tym wieku i trudności ze znalezieniem nowej). Świadczenie to mogłoby umożliwić zmianę branży lub założenie własnej działalności gospodarczej.

Przeczytaj więcej artykułów  Pierwsze USG zrobiła dopiero w 41 tygodniu ciąży ponieważ nie wierzyła w medycynę To mogło

Projekt ma zostać przedstawiony 26 maja, czyli w dniu obchodów Dnia Matki. Koalicja rządząca planuje wprowadzenie tych zmian jeszcze przed zakończeniem aktualnej kadencji.

  • Donald Tusk zapowiada nowe "świadczenie babciowe" w wysokości 1500 zł miesięcznie. Kto będzie mógł otrzymać to wsparcie?
  • Kiedy nastąpi podwyższenie z 500 plus na 700 plus? "Decyzja już zapadła". Czy warto spodziewać się waloryzacji przed wyborami?
  • Dofinansowanie przedszkola. Rodzice najmłodszych dzieci mogą otrzymać 400 zł, ale są pewne warunki.

Dodaj komentarz