Plamy po domestosie na ubraniach Jak sobie z nimi radzić

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Plamy po domestosie na ubraniach Jak sobie z nimi radzić

Gdy na ubraniach pojawią się plamy po domestosie, wydaje się, że trzeba je od razu wyrzucić. Ale istnieje kilka domowych sposobów na usunięcie plam po wybielaczu, zanim zdecydujesz się na pozbycie się odbarwionych ubrań. Chociaż nie są one w stu procentach skuteczne, często okazuje się, że proste metody mogą przywrócić dawny blask Twojej ulubionej sukienki czy bluzce.

Sposoby na plamy po domestosie na ubraniach

Jeśli chodzi o pranie, czyszczenie lub usuwanie plam, zasada jest jedna – im szybciej zajmiesz się trudną do usunięcia plamą, tym łatwiej będzie ją usunąć. Większość zabrudzeń, które nie znikną w praniu, można zneutralizować za pomocą zimnej wody lub płynu do usuwania plam. Jednak plamy po domestosie nie są takie same jak plamy po soku, potu czy krwi, które można łatwo usunąć w domowy sposób. Domestos to chemiczny środek rozjaśniający, który natychmiast niszczy kolor tkanin. Wymoczenie odbarwionego ubrania w zimnej wodzie i następne wypranie może przywrócić trochę koloru, ale różnica nadal będzie widoczna.

Jak usunąć plamy po domestosie?

Kiedy myślimy o wybielaniu, najczęściej mamy na myśli białe tkaniny, które są zabrudzone i nie możemy ich w prosty sposób oczyścić za pomocą zimnej wody lub octu. Jednak gdy chodzi o plamy na kolorowej tkaninie lub odbarwione plamy na jeansach, próby usuwania plamy przy użyciu octu mogą nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Można spróbować zafarbować ubranie, używając specjalnej farby do tkanin, która zakryje odbarwienie. To oczywiście działa tylko w przypadku mniejszych plam. W przeciwnym razie konieczne może być zafarbowanie całego ubrania.

Przeczytaj więcej artykułów  Nie masz czasu na gotowanie Zrób zapiekankę na patelni Po 20 minutach brzuchy będą pełne

Ponieważ Domestos zawiera chlor, czasami można zauważyć plamy po chlorze. Aby się ich pozbyć, można użyć octu białego lub namoczyć ubranie w zimnej wodzie przez całą noc. Warto również suszyć ubrania na słońcu i unikać stosowania suszarek lub innych sztucznych źródeł ciepła.

Plamy po chlorze najczęściej pojawiają się po kontakcie z wodą w basenie, częściej niż po kontakcie z samym wybielaczem. Takie plamy najlepiej usuwa się za pomocą krzemianu sodu. Należy wymieszać go z wodą (około szklanki) i namoczyć w tej mieszance czystą szmatkę, którą następnie należy przetrzeć plamę. Ważne jest, aby szmatka miała podobny kolor do tkaniny, ponieważ w przeciwnym razie może ją zabarwić.

Jeśli żadne z powyższych sposobów nie przyniosły rezultatu, można spróbować bardziej nietypowych rozwiązań. Jeśli na jeansach, marynarce lub koszulce z długim rękawem pojawi się odbarwiona plama, można dodać naszywkę lub przypinki, aby ją zakryć. Naszywki najlepiej będą wyglądać na łokciach i kolanach, ale plamy po Domestosie nie zawsze znajdą się w takich miejscach. Innym sposobem może być dalsze wybielanie. Odbarwione spodnie czy spodenki mogą wyglądać interesująco, jeśli będą miały różne plamy po Domestosie w różnych miejscach na jeansach.

Rodzice pytają o plamy po Domestosie na ubraniach

Jak zafarbować plamy po wybielaczu?

Aby zafarbować plamy po wybielaczu na ubraniach, najlepiej przygotować dwie miski z wrzącą wodą. Do pierwszej miski włożyć ubranie i pozostawić je tam na 15 minut. W drugiej misce rozpuścić barwnik i dokładnie wymieszać. Następnie całkowicie zanurzyć ubranie w wodzie z barwnikiem i pozostawić na co najmniej pół godziny. Aby utrwalić kolor, można dodać 4-5 łyżeczek octu i ponownie poczekać 30 minut. Po wyjęciu ubrania z wody, należy moczyć je w zimnej wodzie, aż stanie się całkowicie czyste.

Jak wybielić jeansy Domestosem?

Aby odbarwić spodnie, potrzebujesz miski z wodą, do której dodasz Domestos. Spodnie wrzucasz do miski i mieszasz je, aby uniknąć kontaktu ze skórą, na przykład za pomocą kija. Uważnie obserwuj, jak zmienia się kolor spodni, aby osiągnąć pożądany efekt. Można również spróbować tworzyć plamy po Domestosie, zaciskając jeansy przed wrzuceniem ich do miski.

Przeczytaj więcej artykułów  Nawyki z dzieciństwa to wyposażenie które zostaje na całe życie - o czytaniu rozmawiamy z autorką

Aby odbarwić spodnie, potrzebujesz miski z wodą, do której dodasz Domestos. Spodnie wrzucasz do miski i mieszasz je, aby uniknąć kontaktu ze skórą, na przykład za pomocą kija. Uważnie obserwuj, jak zmienia się kolor spodni, aby osiągnąć pożądany efekt. Można również spróbować tworzyć plamy po Domestosie, zaciskając jeansy przed wrzuceniem ich do miski.

Dodaj komentarz