Plan wydarzeń Świtezianka Tę lekturę muszą znać wszyscy ósmoklasiści O czym opowiada ballada

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Plan wydarzeń Świtezianka Tę lekturę muszą znać wszyscy ósmoklasiści O czym opowiada ballada

"Świtezianka" to jedna z najbardziej znanych i charakterystycznych ballad Adama Mickiewicza. Ta ballada do dzisiaj zachwyca nie tylko swoim kunsztem literackim, ale także tajemniczą historią. Teraz każdy uczeń ósmoklasiści musi znać tę lekturę, a jej znajomość jest wymagana na egzaminie ósmoklasisty. Dowiedz się, o czym opowiada "Świtezianka".

"Świtezianka" – plan wydarzeń

 1. Spotkanie strzelca i tajemniczej, pięknej dziewczyny nad jeziorem Świteź pod modrzewiem
 2. Ciekawość chłopaka i nieudane próby odkrycia prawdy o dziewczynie – jej pochodzeniu, rodzicach i miejscu zamieszkania
 3. Propozycja wspólnego zamieszkania złożona przez strzelca
 4. Tajemniczość dziewczyny i niepewność chłopaka co do jej uczciwości
 5. Złożenie oficjalnej przysięgi miłosnej przez strzelca
 6. Ostrzeżenie przed złamaniem przysięgi
 7. Pożegnanie i odejście chłopaka w stronę domu, spacerując wzdłuż brzegów jeziora
 8. Pojawienie się pięknej, wodnej zjawy – nimfy z jeziora
 9. Uwodzenie i kuszenie strzelca przez tajemniczą postać, zachęcanie go do zbliżenia się
 10. Zdrada strzelca i złamanie złożonej dziewczynie przysięgi
 11. Ujawnienie prawdziwej tożsamości wodnej nimfy – ta tajemnicza dziewczyna to ta sama, z którą strzelec złożył przysięgę
 12. Kara za złamanie przysięgi – porwanie młodzieńca w wodne tonie
 13. Wieczna kara – duch chłopaka co noc jęczy i rozpacza nad jeziorem Świteź pod modrzewiem

"Świtezianka" – streszczenie:

Utwór opowiada historię dwójki młodych ludzi, którzy poznają się i spotykają nad brzegami jeziora Świteź. Młodzieniec jest strzelcem w lokalnym lesie, ale o dziewczynie niewiele wiadomo. Ona sama nie chce ujawnić swojego pochodzenia, rodziny itp. W końcu chłopak proponuje, żeby zamieszkać razem w jego chacie. Dziewczyna jednak nie jest pewna swoich uczuć i prosi go o złożenie oficjalnej przysięgi. On zgadza się i obiecuje, że będzie ją kochał do końca swojego życia.

Gdy chłopak wraca z ich spotkania, zauważa na jeziorze tajemniczą kobiecą postać. Ta postać kusi go swoimi urokami i obietnicami wspólnego życia. Namawia go, żeby zapomniał o swojej ukochanej. Chłopak nie waha się długo i daje się skusić. Kiedy zbliża się do nimfy, rozpoznaje w niej tę samą dziewczynę z lasu, której wcześniej złożył przysięgę. Zdrada jest więc oczywista, a nimfa okrutnie się mści. Porwała chłopaka do wody, a jego duch od tamtej pory cierpi i musi spędzić wieczność nad jeziorem Świteź pod modrzewiem.

Przeczytaj więcej artykułów  Postanowienia noworoczne Co najczęściej obiecujemy sobie 1 stycznia Jak wytrwać w tych zamiarach

"Świtezianka" – bohaterowie. Kto występuje w utworze?

W "Świteziance" występują dziewczyna/nimfa Świtezianka i strzelec z lasu. To młodzi ludzie, którzy spotykają się na romantycznych schadzkach nad jeziorem. Niestety, chłopak nie wie, że jego ukochana ma magiczną naturę.

Czytelnicy pytają o balladę "Świtezianka"

"Świtezianka" – czas i miejsce akcji?

Czas akcji nie jest dokładnie określony, prawdopodobnie dzieje się to w nocy lub wieczorem. Wiemy jednak, że akcja rozgrywa się na brzegach jeziora Świteź.

Czas akcji nie jest dokładnie określony, prawdopodobnie dzieje się to w nocy lub wieczorem. Wiemy jednak, że akcja rozgrywa się na brzegach jeziora Świteź.

Dodaj komentarz