Planowanie ciąży co warto wiedzieć i jak się przygotować

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Planowanie ciąży co warto wiedzieć i jak się przygotować

Warto być przygotowanym przed zajściem w ciążę. Gdy świadomie podejmujemy decyzję o zostaniu rodzicami, możemy zrobić potrzebne badania i podjąć kroki, które zwiększą nasze szanse na poczęcie i prawidłowy rozwój ciąży. Jak zaplanować ciążę i się przygotować? Dzieciom radzimy, co powinni wiedzieć i na co zwracać uwagę.

Chcemy mieć dzieciaka – czyli świadoma decyzja o rodzicielstwie

W niektórych przypadkach ciąża dzieje się spontanicznie, zaskakując przyszłych rodziców, ale coraz więcej osób decyduje się na świadome planowanie tego etapu życia. Świadoma decyzja o rodzicielstwie pozwala na lepsze przygotowanie się na powitanie nowego członka rodziny i załatwienie ważnych spraw. Para, która decyduje się na dziecko, zaczyna interesować się dniem owulacji. Ale przed poczęciem warto przejść badania, w tym morfologię krwi. Wizyta u ginekologa i dentysty jest również wskazana – podczas ciąży nie zaleca się leczenia zębów, zwłaszcza przy znieczuleniu. Może być również konieczne zaszczepienie przeciwko różyczce, jeśli wcześniej takiej szczepionki nie było.

Jak przygotować organizm do ciąży?

Planując ciążę, musisz przygotować swój organizm. Dla organizmu jest to ogromne wyzwanie, dlatego warto zadbać o dobrą kondycję i uzupełnić braki w składnikach odżywczych (wynik badań krwi wskaże, jakie to składniki). W czasie planowania ciąży i w ciąży bardzo ważna jest odpowiednia dieta, która będzie dostarczała wszystkich potrzebnych witamin, minerałów i zdrowych tłuszczów dla zdrowia matki i dziecka. Wybierając jedzenie, stawiaj na warzywa, owoce, kiszonki, pełnoziarniste makarony i pieczywo, kasze, nabiał, ryby morskie i oleje roślinne. Stosuj na co dzień zasady zdrowego odżywiania. Unikaj niezdrowej, przetworzonej żywności, gotowych dań, fast foodów, słodyczy i napojów gazowanych. Pamiętaj też o ruchu, najlepiej na świeżym powietrzu. Nie zapominaj, że sen jest ważny i powinieneś spać przynajmniej 8 godzin dziennie. Naucz się także radzić sobie ze stresem.

Przeczytaj więcej artykułów  Pleśniawki u niemowlaka

Kiedy jest największa szansa na zajście w ciążę?

Trzymanie się cyklu miesiączkowego to klucz do zajścia w ciążę. Jeśli chcesz wiedzieć, kiedy masz dni płodne, możesz skorzystać z kalkulatora dni płodnych (oczywiście pod warunkiem, że masz regularne miesiączki) lub innych sprawdzonych metod, takich jak mierzenie temperatury ciała i sprawdzanie wydzieliny z pochwy. Kiedy masz dni płodne? Najprawdopodobniej jest to 4 dni przed owulacją i 3-4 dni po niej. Przez większość miesiąca masz więc około tygodnia na zajście w ciążę. Owulacja zazwyczaj występuje około 14 dnia cyklu miesięcznego (przy 28-dniowym cyklu). Każdy przypadek jest jednak inny, więc przyszła mama musi śledzić swoje ciało i na to polegać. Zwiększone libido to jeden z objawów dni płodnych.

Kiedy wykonać test ciążowy i jaki wybrać?

Test ciążowy warto zrobić, jeśli próbujesz zajść w ciążę i miesiączka nie pojawiła się w przewidywanym terminie. Należy jednak pamiętać, że test kupiony w aptece nie jest w 100% wiarygodny. Jeśli wynik jest pozytywny, najlepiej umówić się na wizytę u ginekologa, który potwierdzi ciążę i oceni jej stan.

Dodaj komentarz