Pochwa po porodzie higiena pielęgnacja leczenie

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Pochwa po porodzie higiena pielęgnacja leczenie

Masz obawy dotyczące swojej pochwy po porodzie? Nie martw się. Narządy rodne potrzebują czasu na regenerację po porodzie. Istnieją sposoby, które wspomagają ten proces, ale nie można go znacząco przyspieszyć.

Ważne informacje dotyczące tego tematu:

  • Poziom hormonów (relaksyna, estrogeny) wytwarzanych w ciąży przyczynia się do rozluźnienia mięśni, w tym również mięśni pochwy.
  • Wygląd pochwy po porodzie jest również zależny od indywidualnych cech matki, liczby porodów, położenia dziecka oraz od wykonania nacięcia krocza.
  • Brak napięcia mięśniowego w pochwie może spowodować nietrzymanie moczu. W celu minimalizacji tego problemu należy regularnie wykonywać ćwiczenia mięśni dna miednicy.
  • Około 53-79% porodów jest związanych z obrażeniami pochwy. Większość z nich to obrażenia I i II stopnia, które goją się w ciągu 4 tygodni.

Ból pochwy po porodzie jest zjawiskiem fizjologicznym. Nawet jeśli nie doszło do nacięcia krocza, zostanie ono nadwyrężone. Młoda mama może odczuwać takie objawy jak luźność pochwy, świąd, szczypanie, uczucie ciągnięcia, pieczenie, ucisk w kroczu. Nie ma powodu do paniki: kształt pochwy po porodzie i jej wrażliwość nie ulegają drastycznym zmianom. Po okresie rekonwalescencji, który trwa od kilku do kilkunastu tygodni, narządy płciowe wracają do niemal pierwotnego stanu.

Przyczyny zmian w pochwie po porodzie naturalnym

Pojęcie "poród naturalny" może mieć różne znaczenia. "Poród naturalny" odbywa się drogami rodny i nie wymaga interwencji medycznych. W potocznym rozumieniu, porodem naturalnym nazywany jest poród drogami natury, niezależnie od interwencji medycznych, takich jak znieczulenie zewnątrzoponowe czy użycie kleszczy. Poród naturalny jest przeciwstawiany porodowi przez cesarskie cięcie.

Przeczytaj więcej artykułów  O tyle wzrośnie najniższa emerytura w 2024 Szykuje się kolejna dwucyfrowa podwyżka seniorzy

Podczas porodu naturalnego dochodzi do naturalnego rozluźnienia pochwy, które wynika z działania wytwarzanych w organizmie hormonów. Relaksyna i estrogeny pozwalają na rozluźnienie spojenia łonowego, rozszerzenie szyjki macicy oraz naciągnięcie pochwy i sromu. Poziom tych hormonów powraca do normy po porodzie, a pochwa ponownie się kurczy.

Wpływ na rozmiar pochwy po porodzie ma również inne czynniki, takie jak indywidualne cechy matki, liczba porodów, położenie dziecka czy wykonane nacięcie krocza.

Krok po cesarskim cięciu

Coraz więcej kobiet decyduje się na cesarskie cięcie nie tylko z powodów medycznych. Niektóre kobiety wybierają tę formę porodu ze względu na lęk przed porodem lub przekonanie, że cesarskie cięcie zapewnia szybszy powrót do zdrowia. Jednak zabieg cesarskiego cięcia wiąże się z dużym ryzykiem powikłań.

Na szerokość pochwy po cesarskim cięciu wpływa nie tylko sam zabieg, ale także cały okres ciąży. Wytwarzane hormony, takie jak relaksyna i estrogeny, wpływają na rozluźnienie mięśni pochwy niezależnie od rodzaju porodu. Po upływie kilku tygodni lub miesięcy po cesarskim cięciu, pochwa powinna się samoczynnie zwęzić. Jednak jeśli tego nie nastąpi, istnieje możliwość interwencji chirurgicznej, ale jest to rzadko konieczne.

Czy pochwa po porodzie pozostaje luźna?

Rozciągnięcie pochwy to problem, który dotyczy wszystkich kobiet po porodzie, ale w różnym stopniu. Kobiety obawiają się, że luźna pochwa wpłynie na doznania seksualne i może prowadzić do nietrzymania moczu. Ważne jest jednak zrozumienie, że luźność pochwy po porodzie to naturalne zjawisko, które stopniowo się zmniejsza.

Niektóre czynniki, które wpływają na rozciągliwość pochwy to: indywidualne predyspozycje fizyczne, położenie dziecka w trakcie porodu, poziom wydzielanych hormonów, forma porodu (w przypadku cięcia cesarskiego) oraz nacięcie krocza. W celu zapobiegania problemom pochwy po porodzie, zaleca się wykonywanie ćwiczeń mięśni dna miednicy. Ćwiczenia te można rozpocząć już przed ciążą lub w trakcie ciąży.

Przeczytaj więcej artykułów  Mięśniaki macicy a ciąża

Ważnym elementem powrotu do stanu przedciążowego jest także prawidłowa pielęgnacja pochwy po porodzie. Warto przestrzegać zaleceń lekarza i położnej w tej kwestii.

Jak wygląda pochwa po porodzie?

Chcesz wiedzieć, jak wygląda krocze po porodzie? Wygląd krocza może różnić się w zależności od przebiegu porodu. Jeśli doszło do nacięcia krocza, zostaje one założone szwami, które się same rozpuszczają. Czasami pochwa po porodzie może być obrzęknięta i posiniaczona.

Różne stopnie obrażeń pochwy podczas porodu to:

  • Obrażenia I stopnia – uszkodzenie skóry przy otworze pochwy, które goją się w ciągu 3-4 tygodni bez szwów.
  • Obrażenia II stopnia – uszkodzenie głębszej warstwy skóry i mięśni krocza, które podtrzymują macicę, odbytnicę i pęcherz. Tutaj zalecane jest założenie szwów, ale gojenie trwa maksymalnie 4 tygodnie.
  • Obrażenia III stopnia – pęknięcie mięśni krocza i mięśni wokół odbytu. Wymaga poważniejszej interwencji chirurgicznej, ale występuje rzadko. Czas gojenia to zwykle 12 tygodni.
  • Obrażenia IV stopnia – najpoważniejszy typ obrażeń dotykający mięśni wokół krocza, odbytu i tkanek odbytnicy. Czas gojenia tego typu ran może wynosić nawet 4 miesiące.

Czy pochwa po porodzie wraca do normy?

Krocze jest naturalnie przystosowane do porodu i gojenie pochwy po porodzie jest procesem, który zazwyczaj przebiega pomyślnie. Większość ran i obrażeń powstałych w trakcie porodu goi się stosunkowo szybko. Hormony i nowe obowiązki związane z dzieckiem mają wpływ na samopoczucie młodej mamy. Jeśli jednak martwisz się o stan swojej pochwy po porodzie, warto skonsultować się z ginekologiem czy położną, którzy doradzą w kwestii prawidłowej pielęgnacji wrażliwych miejsc.

Dodaj komentarz