Podanie o przeniesienie do innej szkoły – jak je napisać O kilku kwestiach trzeba pamiętać

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Podanie o przeniesienie do innej szkoły - jak je napisać O kilku kwestiach trzeba pamiętać

Jeżeli chciałbyś zmienić szkołę, możesz złożyć wniosek o przeniesienie do dyrekcji. Aby twój wniosek został rozpatrzony pozytywnie, musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Jak powinno wyglądać podanie o przeniesienie do innej szkoły i jak go uzasadnić?

Jak napisać podanie o przeniesienie dziecka do innej szkoły

Zmiana szkoły to trudna decyzja. Jest jeszcze trudniejsza, gdy rok szkolny już trwa. Przeniesienie ucznia wiąże się z wieloma komplikacjami, takimi jak przerabianie materiału na innym etapie. Ale czasami zmiana szkoły jest najlepszym rozwiązaniem. Nasze dziecko może czuć się tam lepiej, być bardziej akceptowane, albo po prostu nie chcieć chodzić do obecnej szkoły. Przeniesienie może okazać się zbawieniem dla naszego dziecka i poprawić jego zdrowie psychiczne.

Warto jednak podkreślić, że nie należy podejmować decyzji o przeniesieniu pod wpływem impulsu. Najpierw warto porozmawiać z wychowawcą i pedagogiem szkolnym, aby omówić ewentualne problemy adaptacyjne dziecka. Jeśli, po przemyśleniu sytuacji, zarówno ty, jak i twoje dziecko, stoicie przy swoim postanowieniu, zapoznaj się z procedurą.

Na początek musisz przygotować podanie, w którym uzasadnisz swoje prośby. Wniosek skieruj do dyrektora nowej szkoły, do której chcesz przenieść dziecko. Należy także wcześniej poinformować dyrektora obecnej szkoły o twoich planach i przeprowadzić rozmowę, na której wyjaśnisz powody takiej decyzji. Następnym krokiem jest zwrócenie się do obecnej szkoły o przesłanie dokumentów ucznia do nowej placówki. Chodzi tu o arkusz ocen, druk przeniesienia do innej szkoły, orzeczenia i opinie z poradni, kartę zdrowia i szczepienia. Twoje dziecko będzie także musiało zwrócić legitymację szkolną.

Do nowej szkoły oprócz podania należy dostarczyć również zaświadczenie o ocenach i frekwencji, najnowsze świadectwo, kwestionariusz osobowy oraz zdjęcie do legitymacji.

Przeczytaj więcej artykułów  Najpopularniejsze imiona dla chłopców 2021 Zmiany w rankingu

Wzór podania o przeniesienie do innej szkoły

Rodzice składają wniosek o przeniesienie dziecka do innej szkoły. Jeżeli uczeń ma ukończone 18 lat, może złożyć wniosek samodzielnie. Najważniejsze jest właściwe uzasadnienie wniosku. Najczęściej powodem zmiany szkoły są problemy z adaptacją, zmiana miejsca zamieszkania, albo nieodpowiedni poziom nauczania.

  • konflikty z rówieśnikami,
  • zły kontakt z resztą klasy lub z nauczycielami,
  • zbyt wysoki lub zbyt niski poziom nauczania,
  • prześladowanie ucznia,
  • przeprowadzka,
  • chęć zmiany profilu nauczania.

Poniżej znajduje się przykładowy wzór wniosku o zmianę szkoły, który możesz pobrać i wydrukować:

Podanie o przeniesienie do innej szkoły – wzór

Ważne jest jednak, że dyrektor szkoły, do której chcesz przenieść dziecko, może odmówić zgody. Może to się zdarzyć, jeśli w szkole (w wybranej klasie) nie ma miejsc, a twoje dziecko jest spoza rejonu. Odmowa może także wynikać z różnic programowych między obecną, a nową szkołą.

Rodzice pytają, jak napisać podanie o zmianę szkoły

Co powinien zawierać druk przeniesienia do innej szkoły?

Dane rodziców i ucznia, nazwę i adres obecnej oraz nowej szkoły, oraz szczegółowe uzasadnienie prośby.

Zobacz też:

  • Jak dobrać elegancki strój dla dziecka na uroczystości szkolne? Ponadczasowe klasyki i wygoda zawsze w modzie
  • Podanie o przyjęcie do szkoły. O czym pamiętać?
  • Jak skutecznie pomóc dziecku w nauce angielskiego? Praktyczne wskazówki dla rodziców!

Dodaj komentarz