Podkłady poporodowe Jakie wybrać Jak ich używać

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Podkłady poporodowe Jakie wybrać Jak ich używać

Podkłady poporodowe to większe podpaski, które są przeznaczone dla kobiet w okresie połogu. Ich głównym zadaniem jest wchłanianie odchodów połogowych. Jakie są najlepsze podkłady i czym się różnią produkty różnych producentów? Przygotowaliśmy dla Ciebie małą ściągawkę.

Odchody połogowe

Odchody połogowe to wydzieliny, które pojawiają się u świeżo upieczonej mamy w okresie połogu. Są one rezultatem oczyszczania macicy. Składają się z śluzu, krwi, złuszczającej się błony śluzowej macicy oraz pozostałości błon płodowych. Odchody te pojawiają się wraz z kurczeniem się macicy, która w ciągu około 6 tygodni po porodzie wraca do swojego normalnego rozmiaru.

W pierwszych dniach po porodzie, wydzieliny są krwiste i przypominają obfite miesiączki. Z czasem zmieniają się w jaśniejsze odcienie, aż w końcu stają się przezroczysty śluz, podobny do tego, który występuje w dniach niepłodnych. Odchody połogowe nie mają zapachu, ale jeśli występuje jakiś inny zapach, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ może to być objaw infekcji.

W okresie połogu nie powinno się stosować tamponów. Zaleca się korzystanie z podpasek lub podkładów poporodowych. Zwykłe podpaski mogą być niewystarczające ze względu na swoje właściwości chłonne oraz rozmiar.

Podkłady poporodowe Bella

Najpopularniejsze podkłady poporodowe dostępne na polskim rynku to podkłady poporodowe Bella. Nowe mamy często wybierają je z powodu ich dostępności i niskiej ceny. Mają one dużą powierzchnię i dobrze chłoną, co minimalizuje ryzyko zabrudzenia bielizny. Pokryte są delikatną włókniną, więc ryzyko reakcji alergicznej jest minimalne. Wkłady w podkładach Bella wykonane są z celulozy. Niektóre matki narzekają jednak, że podkłady nie posiadają paska klejącego, co utrudnia ich umieszczenie w bieliźnie. Warto jednak pamiętać, że są one znacznie większe od zwykłych podpasek, więc ryzyko przesuwania się podkładu jest minimalne.

Przeczytaj więcej artykułów  Podzieliły się historiami z porodówki Myślał że łożysko wygląda jak takie poroże jelenia

Podkłady poporodowe Canpol

Podkłady poporodowe produkowane przez firmę Canpol również cieszą się dużą popularnością. Mają one wyprofilowany kształt, który sprawia, że są bardzo wygodne w użyciu. Producent pochwala się również tym, że podkłady mają specjalną oddychającą warstwę, która przyspiesza gojenie się pochwy i sromu. Podkłady te mają żelowe wkłady, które szybko wchłaniają płyn i zatrzymują go w środku, zapewniając skuteczną ochronę. Dodatkowo, podkłady Canpol posiadają specjalny pasek z klejem, który zapewnia, że podkład pozostanie na swoim miejscu.

Cena podkładów poporodowych

Podkłady poporodowe nie należą do drogich produktów. Jeśli kupisz je w paczkach, cena za jeden podkład jest korzystniejsza. Nie warto jednak przesadzać z ilością, ponieważ będziesz potrzebować podkładów tylko przez kilka dni po porodzie.

Gdzie kupić podkłady poporodowe?

Podkłady poporodowe dostępne są w większości aptek. Jeśli nie mają podkładów marki, którą Cię interesuje, możesz poprosić farmaceutę o zamówienie ich specjalnie dla Ciebie.

Ponadto, podkłady poporodowe można również zakupić w internecie. Należy jednak pamiętać, że oprócz niższej ceny za opakowanie, można doliczyć koszty wysyłki, co może sprawić, że cena końcowa będzie wyższa niż w przypadku produktu kupionego w aptece stacjonarnej.

Podkłady poporodowe na łóżko

Oprócz podkładów poporodowych stosowanych do chłonięcia odchodów połogowych, dostępne są również podkłady na łóżko, które mają na celu ochronę pościeli przed zabrudzeniem. Zazwyczaj składają się z kilku warstw, z wierzchnią warstwą z włókniny, a pod nią znajdują się warstwy bibuły i folii. Mają one kształt kwadratowy lub prostokątny i zazwyczaj mają wymiary około 50×70 centymetrów. Skutecznie chronią łóżko i materac przed przeciekaniem.

Dodaj komentarz