Pielęgnacja pępka noworodka

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Pielęgnacja pępka noworodka

Pielęgnacja pępka noworodka może być trudna i budzić wiele wątpliwości dla świeżo upieczonych rodziców. Jak dbać o pępek dziecka, czym go przemywać i kiedy kikut pępowiny powinien odpadać?

Jak pielęgnować pępek u noworodka

Pępowina jest połączeniem pomiędzy organizmem matki a dzieckiem w czasie ciąży. Łączy ona łożysko z przyszłym miejscem, gdzie będzie znajdować się pępek dziecka – ślad po tym połączeniu z życia płodowego. Pępowina składa się z dwóch tętnic i jednej żyły. Przez te naczynia dziecko dostaje składniki odżywcze i tlen, a zarazem są przez nie odprowadzane zbędne produkty przemiany materii.

Kilka minut po porodzie pępowina jest przecinana, bo już nie jest dziecku potrzebna. Ten zabieg jednak nie powinien być wykonywany zbyt szybko, bo dziecko może doświadczyć niedotlenienia mózgu, mimo że już samodzielnie oddycha. Najpierw pępowina jest zaciskana specjalnym klipsem – dawniej była podwiązana. Kiedy przepływ krwi w niej ustaje, można ją przeciąć.

Po tym zabiegu zostaje tylko krótki kikut, zazwyczaj o długości 2-3 centymetrów. Jeszcze kilka lat temu, pępowina była zawiązywana tuż przy brzuszku dziecka, ale teraz stosuje się specjalne zapinki, które dziecko nosi przez dwie lub trzy doby. Kikut pępowiny przez kolejne dni przysycha i kurczy się. Zmienia kolor z niebieskiego, na ciemnoszary, a potem na czarny. Odpada zazwyczaj samodzielnie po około siedmiu dniach od porodu, chociaż może to nastąpić nawet w trzecim tygodniu życia dziecka.

Pielęgnacja pępka dziecka jest bardzo ważna. Jeśli nie przestrzega się odpowiednich zasad higieny, może dojść do zapalenia pępka, które może mieć poważne konsekwencje.

Jak kąpać noworodka z pępkiem?

Jeszcze kilka lat temu młodym rodzicom zalecano, aby nie kąpać dziecka, dopóki pępowina nie odpadnie. Maluchy były myte za pomocą wilgotnych ścierek. Teraz, już od tego odeszliśmy, ale trzeba uważać, aby nie zamoczyć pępowiny w wodzie z wanienki. Jednocześnie pępek trzeba stale czyścić i dezynfekować. Jak to zrobić?

Przeczytaj więcej artykułów  Od kiedy zdalne nauczanie Wiceminister edukacji Będzie więcej szkół zdalnych i hybrydowych

Jak przemywać pępek noworodka?

Pępek dziecka nie powinno się myć w wodzie, w której kąpie się dziecko. Proces oczyszczania pępka i pępowiny powinien być oddzielnym krokiem, przed którym trzeba dokładnie umyć ręce. Brudne ręce mogą przenieść bakterie, które spowodują zapalenie. Pępek można umyć czystą wodą z mydłem, a potem dokładnie spłukać i osuszyć. Według niektórych lekarzy to wystarczy, aby utrzymać kikut i pępek w dobrym stanie. Według starszych metod, pępek i kikut należy przemywać spirytusem. Niektórzy lekarze jednak odradzają to, ponieważ może opóźnić odpadnięcie kikuta.

Jeśli zdecydujesz się przemywać pępek spirytusem, użyj jałowych wacików. Nasącz je spirytusem 70% i rozcieńcz go z wodą w proporcjach 2:1 (dwie części alkoholu, jedna woda). Najpierw przemyj kikut, a potem miejsce, gdzie łączy się z pępkiem dziecka. Możesz lekko podważyć kikut i przemyć miejsce pod nim, ale musisz bardzo uważać, żeby nie uszkodzić strupka.

W aptekach dostępne są także gotowe preparaty na bazie spirytusu, które służą do przemywania pępka noworodka. Pamiętaj jednak, żeby nie używać żadnych proszków i pudrów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Pępek u noworodka

Pępek dziecka należy starannie obserwować. Może się zdarzyć, że z niego wypłyną kilka kropel krwi w wyniku drobnego urazu. Na prawdę niepokojące jest większe krwawienie lub obecność ropy. Pępek i kikut nie powinny wydzielać żadnego zapachu.

Zwróć uwagę, czy wokół pępka nie ma obrzęku, stanu zapalnego lub zaczerwienienia. Wszystkie niepokojące objawy powinny zostać skonsultowane z lekarzem.

Dodaj komentarz