Podwójna emerytura co miesiąc Wystarczy złożyć dwa wnioski

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Podwójna emerytura co miesiąc Wystarczy złożyć dwa wnioski

Mogę zaskoczyć niektórych, mówiąc, że w Polsce istnieje możliwość pobierania podwójnej emerytury. Niestety, nie wszyscy mają do niej prawo. Aby otrzymać dodatkowe świadczenie, należy spełnić pewne wymagania i złożyć odpowiednie wnioski. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że ma takie prawo. Kto może otrzymać podwójną emeryturę co miesiąc? Jak się o nią starać?

Podwójna emerytura co miesiąc – kto i jak?

Zgodnie z polskim prawem, istnieje kilka przypadków, w których osoby pobierające emerytury z ZUS mogą otrzymywać dodatkowe świadczenia co miesiąc. Wielu emerytów nie jest zadowolonych z wysokości swojej emerytury, nawet po ostatniej waloryzacji, która wyniosła 7%. Szczególnie teraz, gdy ceny towarów i usług rosną. Każdy z pewnością ucieszyłby się z dodatkowej emerytury. Niestety, nie wszyscy mają do niej dostęp, a nawet jeśli, to nie wszyscy o tym wiedzą.

  • Ludzie, którzy pracowali w Polsce i za granicą,
  • Osoby, które pracowały w służbach mundurowych,
  • Rolnicy, którzy odprowadzali składki do ZUS i KRUS.

Część tych świadczeń jest uregulowana na podstawie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Podwójna emerytura dla rolników

Aktualne przepisy pozwalają na pobieranie dwóch emerytur jednocześnie – zarówno z ZUS, jak i z KRUS. Należy jednak spełnić konkretne warunki. Przede wszystkim konieczne jest posiadanie odpowiedniego okresu składkowego zarówno w ZUS, jak i KRUS (minimum 25 lat ubezpieczenia rolniczego).

Osoby ubezpieczone, urodzone po 31 grudnia 1948 r., które w okresie pracy zawodowej były ubezpieczone jako rolnicy i w powszechnym systemie emerytalnym, mają prawo pobierania świadczeń z obu systemów jednocześnie.

Kolejnym warunkiem do otrzymania podwójnej emerytury jest wiek – dotyczy to osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r.

Przeczytaj więcej artykułów  Od ilu do ilu lat obowiązuje post w piątek Zasady są bardzo rygorystyczne

Świadczenia dla mundurowych

Przepisy dotyczące podwójnych świadczeń dla pracowników służb mundurowych są nieco bardziej skomplikowane. Część z nich, po spełnieniu określonych warunków, może ubiegać się o emeryturę zarówno cywilną z ZUS, jak i mundurową z ZER MSWiA. Dotyczy to tylko tych osób, które pracowały w służbach i jednocześnie płaciły składki w systemie zabezpieczenia społecznego. Na podwójne świadczenie mogą liczyć tylko ci, którzy rozpoczęli służbę po 2 stycznia 1999 r.

Zgodnie z art. 95 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, ci, którzy zakończyli służbę i zostali cywilami, mają prawo do pobierania dwóch świadczeń. Ci, którzy zaczęli służbę wcześniej, nie mają tego prawa.

Osoby, które przyjęto do służby przed 1 stycznia 1999 r., muszą wybrać jedno ze świadczeń.

Emerytury dla pracujących za granicą

Osoby, które w przeszłości pracowały za granicą i mają dokumenty potwierdzające ten fakt, mogą liczyć na podwójne świadczenie. W takim przypadku można ubiegać się o emeryturę z systemu danego kraju. Trzeba jednak przygotować odpowiednie dokumenty i złożyć wniosek we właściwej instytucji za granicą.

Przed rozpoczęciem procedury warto sprawdzić wymagany wiek emerytalny w danym kraju UE. Aby otrzymać zagraniczną emeryturę, wystarczy mieć dokumentowany okres odprowadzania składek przez co najmniej 60 miesięcy.

  • Najniższa renta 2022 – ile wynosi? Od marca nowe stawki! Rekordowo wysokie podwyżki
  • EPD-18 – czy warto? Brak odpowiedniego wniosku może oznaczać niedopłatę ponad 5000 zł

Dodaj komentarz