Pojawi się nowa nagroda jubileuszowa dla nauczycieli Dodatkowe środki za staż pracy MEN planuje

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Wkrótce w Ministerstwie Edukacji Narodowej (MEN) może powstać zespół do spraw wynagrodzenia nauczycieli i awansu zawodowego. Jednym z zagadnień, które mają być rozpatrzone, są nagrody pieniężne dla nauczycieli za długi staż pracy. Istnieje możliwość, że wkrótce pojawi się nowa nagroda jubileuszowa dla nauczycieli. Ale na jakich zasadach zostałaby przyznana?

Poseł Marek Rząsa z Koalicji Obywatelskiej wysłał interpelację, w której zaproponował dodanie nowego rodzaju nagrody jubileuszowej na liście. Chodzi o nagrodę za 45 lat pracy. Rząsa uważa, że otrzymanie takiej nagrody stanowiłoby motywację do kontynuowania pracy zawodowej i zachętę do niewchodzenia na emeryturę.

Podobną propozycję polityk zgłaszał już w 2021 roku, ale wtedy ministerstwo edukacji nie zajęło się tym tematem. Teraz pojawiła się szansa na jej realizację. Ministerstwo Edukacji planuje powołanie specjalnego zespołu, który zajmie się propozycjami, wynagradzaniem nauczycieli i awansem zawodowym. Jednym z przedstawianych projektów będzie również kwestia przyznawania nagrody jubileuszowej za 45 lat pracy.

System nagród jubileuszowych wygląda następująco:

– Po 20 latach pracy należy się 75% miesięcznego wynagrodzenia.

Pojawi się nowa nagroda jubileuszowa dla nauczycieli Dodatkowe środki za staż pracy MEN planuje

– Po 25 latach pracy należy się 100% miesięcznego wynagrodzenia.

– Po 30 latach pracy należy się 150% miesięcznego wynagrodzenia.

– Po 35 latach pracy należy się 200% miesięcznego wynagrodzenia.

– Po 40 latach pracy należy się 250% miesięcznego wynagrodzenia.

Poseł Rząsa podkreśla, że nagrodę jubileuszową po 45 latach pracy otrzymują na przykład urzędnicy zatrudnieni w samorządach terytorialnych. Po 40 latach pracy otrzymują oni nagrodę w wysokości 300% miesięcznej pensji. Natomiast ci, którzy przepracowali 45 lat, mogą otrzymać jednorazowo czterokrotność miesięcznego wynagrodzenia.

Oto kilka innych artykułów, które mogą Cię zainteresować:

– Podwyżki dla nauczycieli w 2024 r. – kiedy dokładnie zostanie wydane rozporządzenie? Wyrównanie wynagrodzeń już wkrótce.

Przeczytaj więcej artykułów  Od jakiej temperatury zaczyna się sezon grzewczy Kaloryfery włączą tylko pod tym warunkiem

– Obowiązkowe lektury na maturze w 2024 r. Lista dla poziomu podstawowego i rozszerzonego wkrótce zostanie zmieniona.

– Zmiany w szkołach w 2024 r. Oto 5 projektów, które spowodują prawdziwą rewolucję. Nie wszyscy nauczyciele są zadowoleni.

Dodaj komentarz