Poród lotosowy w Polsce

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Poród lotosowy w Polsce

Poród lotosowy budzi różne opinie i emocje. Dla niektórych jest idealnym sposobem na przyjście dziecka na świat, zapewniając mu bezpieczny start i poczucie stabilizacji. Dla innych jest nowoczesnym trendem, który budzi nawet uczucie obrzydzenia. O co chodzi w porodzie lotosowym? Dlaczego wzbudza takie kontrowersje? Czy jest naprawdę w pełni bezpieczny?

Co to jest poród lotosowy?

Pierwsze etapy porodu lotosowego nie różnią się od innych naturalnych porodów. Pierwszym etapem jest rozwieranie szyjki macicy. Może to trwać nawet do 20 godzin, ponieważ ciało kobiety przygotowuje się do urodzenia dziecka. Gdy szyjka macicy jest w pełni rozwarta, zaczynają się skurcze. Dziecko rodzi się w tradycyjny sposób, przechodząc przez kanał rodny. Następnie jest usuwane łożysko. Jednak w porodzie lotosowym jest jedna różnica – pępowina, która łączy dziecko z łożyskiem, nie jest przecinana.

Podczas porodu lotosowego pępowina pozostaje nienaruszona, aż sama odpadnie w naturalny sposób. Kobieta rodzi łożysko, które jest nadal połączone z dzieckiem, dopóki pępowina nie odpadnie samoistnie.

Pierwszy poród lotosowy odbył się w 1974 roku. Clair Lotus Day, amerykańska pielęgniarka i jasnowidzka, urodziła w ten sposób swojego syna. Według jej teorii, dzieci mają lepszy start w życie, gdy od samego początku czują się spokojne i bezpieczne. Odcinanie pępowiny jest jej zdaniem traumatyczne dla dziecka.

Day zainspirowała się obserwacjami szympansów, które nie oddzielają noworodków od łożyska. Uważała, że mechaniczne przecinanie pępowiny jest bardzo bolesne dla niemowlęcia. Gdy urodziła swojego syna, poprosiła lekarzy, by nie odrywali pępowiny. Zabrała dziecko i łożysko do domu. Od tego czasu Clair Lotus Day promuje porody lotosowe i przekonuje tysiące rodziców do ich wyboru. Coraz więcej osób decyduje się na ten sposób urodzenia dziecka.

Zagrożenia związane z porodem lotosowym

Przeciwnicy porodów lotosowych twierdzą, że przechowywanie łożyska przez kilka dni może prowadzić do infekcji. Rozpadające się tkanki łożyska mogą zakażać dziecko przez pępowinę. Ponadto w pępowinie znajdują się składniki odpowiedzialne za krzepnięcie krwi, zwane tromboplastynami. Jeśli pępowina nie zostanie odcięta na czas, te składniki mogą przedostać się do organizmu dziecka i powodować powikłania.

Przeczytaj więcej artykułów  Od rolnika do legendy Nie uwierzysz jak wiele osób myli to zdrobnienie z samodzielnym imieniem

Porody lotosowe w Polsce

W Polsce porody lotosowe są nadal rzadko spotykane, w przeciwieństwie do Zachodu. Sceptyczne podejście polskich lekarzy i położnych ma na to duży wpływ. Niemniej jednak można znaleźć oferty położnych, którzy oferują pomoc przy porodzie lotosowym w domu rodziców.

Dodaj komentarz