Polip endometrialny macicy przyczyny objawy leczenie

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Polip endometrialny macicy przyczyny objawy leczenie

Polipy endometrialne macicy, czyli nadmierny wzrost błony śluzowej macicy, mogą prowadzić do problemów z płodnością i nawet raka. Powstają najprawdopodobniej w wyniku nieprawidłowej pracy hormonów.

Czym są polipy endometrialne macicy?

Polipy endometrialne macicy to nadmierny wzrost błony śluzowej macicy. Co miesiąc, jeśli nie dochodzi do zapłodnienia, błona ta się łuszczy i zostaje wydalona podczas miesiączki. Jednak czasami równowaga hormonalna jest zaburzona, co prowadzi do powstawania polipów endometrialnych. Główną przyczyną jest estrogen.

Polipy mogą mieć różne rozmiary i mogą zajmować całą powierzchnię błony śluzowej. Zwykle są one nieszkodliwe i można je leczyć w gabinecie ginekologicznym. Zazwyczaj występują u kobiet w wieku od 30 do 50 lat.

Polipy endometrialne można podzielić na dwa rodzaje:

  • Polipy siedzące – mają zazwyczaj owalny kształt i szeroką podstawę, zajmującą dużą powierzchnię macicy.
  • Polipy uszypułowane – są przyczepione do ściany szyjki macicy i czasami wystają poza macicę.

Objawy polipów endometrialnych macicy

  • ból podbrzusza;
  • obfite miesiączki;
  • krwawienie między miesiączkami;
  • częste infekcje intymne;
  • upławy;
  • ból podczas stosunku.

Niestety u kobiet po menopauzie często nie występują typowe objawy polipów endometrialnych. Dlatego tak ważne jest regularne badanie u lekarza – nieleczony polip może przerodzić się w nowotwór.

Polipy endometrialne mogą również powodować niepłodność u kobiet. Jeśli polip uciska ujście jajowodu lub kanał szyjki macicy, plemniki nie są w stanie dotrzeć do jajeczka, co uniemożliwia zapłodnienie. Jednak w wielu przypadkach po usunięciu polipa problem zostaje rozwiązany.

Leczenie polipów endometrialnych macicy

Do usunięcia polipów endometrialnych stosuje się dwie metody: łyżeczkowanie macicy lub histeroskopię. Łyżeczkowanie polega na usunięciu polipów za pomocą specjalnej łyżki chirurgicznej. Niestety ten zabieg nie zawsze pozwala na usunięcie wszystkich zmian.

Przeczytaj więcej artykułów  Próbny egzamin ósmoklasisty 2022 2023 z Operonem już wkrótce Uczniowie będą mogli sprawdzić swoją

W histeroskopii lekarz wprowadza do macicy pacjentki płyn i pod kontrolą kamery usuwa polipy. Polipy uszypułowane można również ukręcić. Próbki pobrane podczas zabiegu są poddawane badaniu histopatologicznemu.

Czasami zaleca się terapię hormonalną jako pierwszy krok w leczeniu polipów endometrialnych. Ta terapia reguluje poziom hormonów odpowiedzialnych za powstawanie zmian. W przypadku każdej pacjentki leczenie i dalsze postępowanie zależy od lekarza i rozległości zmian.

Polipy endometrialne często powodują silne krwawienia podczas miesiączki i między nimi. Często prowadzi to do niedoboru żelaza. Niedobory można uzupełnić za pomocą leków oraz odpowiedniej diety, zawierającej żelazo (np. buraki, brokuły, brukselkę, pietruszkę).

Mimo że polipy endometrialne mogą prowadzić do poważnych problemów, leczenie ich jest stosunkowo proste. Regularne wizyty kontrolne u ginekologa pomogą szybko i skutecznie poradzić sobie z tym problemem.

Główne zdjęcie: depositphotos.com

Dodaj komentarz