Położna radzi 10 rzeczy których powinnaś się spodziewać na sali porodowej

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Moja poradnia dla mam: 10 rzeczy, na które powinnyście być przygotowane w trakcie porodu

Poród jest niezapomnianym wydarzeniem dla wielu mam, które zapamiętują je na długo. Chociaż nie można go zaplanować w najmniejszych szczegółach, odpowiednie przygotowanie może sprawić, że mama będzie bardziej spokojna i świadoma tego, co się dzieje. Niestety, nawet mając merytoryczną wiedzę, mogą pojawić się sytuacje, które nas zaskoczą. Oto 10 rzeczy, o których warto pamiętać przed porodem.

1. Spodziewaj się, że poród może trwać nawet kilkanaście godzin. Pierwsza faza porodu, czyli rozwieranie się szyjki macicy, najczęściej trwa najdłużej – nawet kilkanaście godzin. Skurcze wywołują stopniowe rozwarcie, aż osiągnie się wartość 10 centymetrów. Potem zaczyna się faza parcia, która jest zdecydowanie krótsza i trwa zazwyczaj 1-2 godziny.

2. Na sali porodowej będziesz przebywać bez bielizny, w koszuli (możesz mieć swoją) – personel medyczny tak postępuje, aby mieć łatwy dostęp do badania ciebie i zagwarantować twój komfort w przypadku operacyjnego zakończenia porodu.

3. Czasami personel medyczny może używać niezrozumiałych dla ciebie medycznych terminów – nie wahaj się zatem pytać o to, co cię interesuje i o swoje dalsze postępowanie medyczne.

4. Może być głośno, nawet jeśli jesteś na sali porodowej jednoosobowej, możesz słyszeć odgłosy z innych sal. Dźwięki, które wydajesz w trakcie porodu, są naturalne.

Położna radzi 10 rzeczy których powinnaś się spodziewać na sali porodowej

5. W większości szpitali nie dostaniesz jedzenia na sali porodowej – warto dowiedzieć się o tym wcześniej i przygotować własne cukierki lub lizaki. Przed wyjazdem do szpitala możesz również zjeść lekki posiłek w domu. W większości miejsc dopuszcza się jedzenie przejrzystych płynów i cukierków lub lizaków. Personel medyczny tłumaczy to ryzykiem zachłystowego zapalenia płuc w przypadku komplikacji porodowych i konieczności użycia znieczulenia.

6. Przy porodach fizjologicznych opiekę sprawuje położna. Może się tak zdarzyć, że przez cały czas na sali porodowej nie będzie konieczności konsultacji z lekarzem. To położna będzie towarzyszyć ci podczas całego porodu.

Przeczytaj więcej artykułów  Naukowcy twierdzą że zapach noworodka jest uzależniający

7. Jeżeli czujesz, że nie masz już siły, najprawdopodobniej oznacza to, że już niedługo poznasz swoje dziecko! Nie panikuj!

8. Stan dziecka będzie monitorowany – podstawowym badaniem jest KTG. Składa się ono z podłączenia dwóch sond do twojego brzucha – jedna monitoruje akcję serca dziecka, a druga rejestracji skurcze mięśni macicy.

9. Pod koniec porodu może pojawić się więcej osób na sali – oprócz położnej, może asystować jej lekarz położnik oraz lekarz neonatolog.

10. Natychmiast po porodzie dziecko zostanie położone na twoim brzuchu lub piersiach w kontakcie "skóra do skóra" – to jest niezwykle ważne, aby maluszek był przytulony przez ciebie i pozostał z tobą przez 2 godziny. W ciągu tych pierwszych minut po porodzie położna oceni stan dziecka na twoim brzuchu, ważenie i mierzenie dziecka odbywa się dopiero po 2 godzinach od narodzin.

Dodaj komentarz