Położna radzi 10 rzeczy których powinnaś się spodziewać na sali porodowej

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Moja poradnia dla mam: 10 rzeczy, na które powinnyście być przygotowane w trakcie porodu

Poród jest niezapomnianym wydarzeniem dla wielu mam, które zapamiętują je na długo. Chociaż nie można go zaplanować w najmniejszych szczegółach, odpowiednie przygotowanie może sprawić, że mama będzie bardziej spokojna i świadoma tego, co się dzieje. Niestety, nawet mając merytoryczną wiedzę, mogą pojawić się sytuacje, które nas zaskoczą. Oto 10 rzeczy, o których warto pamiętać przed porodem.

1. Spodziewaj się, że poród może trwać nawet kilkanaście godzin. Pierwsza faza porodu, czyli rozwieranie się szyjki macicy, najczęściej trwa najdłużej – nawet kilkanaście godzin. Skurcze wywołują stopniowe rozwarcie, aż osiągnie się wartość 10 centymetrów. Potem zaczyna się faza parcia, która jest zdecydowanie krótsza i trwa zazwyczaj 1-2 godziny.

2. Na sali porodowej będziesz przebywać bez bielizny, w koszuli (możesz mieć swoją) – personel medyczny tak postępuje, aby mieć łatwy dostęp do badania ciebie i zagwarantować twój komfort w przypadku operacyjnego zakończenia porodu.

3. Czasami personel medyczny może używać niezrozumiałych dla ciebie medycznych terminów – nie wahaj się zatem pytać o to, co cię interesuje i o swoje dalsze postępowanie medyczne.

4. Może być głośno, nawet jeśli jesteś na sali porodowej jednoosobowej, możesz słyszeć odgłosy z innych sal. Dźwięki, które wydajesz w trakcie porodu, są naturalne.

Położna radzi 10 rzeczy których powinnaś się spodziewać na sali porodowej

5. W większości szpitali nie dostaniesz jedzenia na sali porodowej – warto dowiedzieć się o tym wcześniej i przygotować własne cukierki lub lizaki. Przed wyjazdem do szpitala możesz również zjeść lekki posiłek w domu. W większości miejsc dopuszcza się jedzenie przejrzystych płynów i cukierków lub lizaków. Personel medyczny tłumaczy to ryzykiem zachłystowego zapalenia płuc w przypadku komplikacji porodowych i konieczności użycia znieczulenia.

6. Przy porodach fizjologicznych opiekę sprawuje położna. Może się tak zdarzyć, że przez cały czas na sali porodowej nie będzie konieczności konsultacji z lekarzem. To położna będzie towarzyszyć ci podczas całego porodu.

Przeczytaj więcej artykułów  Ospa w miejscach intymnych - Jak łagodzić i czym smarować ospę w miejscach intymnych

7. Jeżeli czujesz, że nie masz już siły, najprawdopodobniej oznacza to, że już niedługo poznasz swoje dziecko! Nie panikuj!

8. Stan dziecka będzie monitorowany – podstawowym badaniem jest KTG. Składa się ono z podłączenia dwóch sond do twojego brzucha – jedna monitoruje akcję serca dziecka, a druga rejestracji skurcze mięśni macicy.

9. Pod koniec porodu może pojawić się więcej osób na sali – oprócz położnej, może asystować jej lekarz położnik oraz lekarz neonatolog.

10. Natychmiast po porodzie dziecko zostanie położone na twoim brzuchu lub piersiach w kontakcie "skóra do skóra" – to jest niezwykle ważne, aby maluszek był przytulony przez ciebie i pozostał z tobą przez 2 godziny. W ciągu tych pierwszych minut po porodzie położna oceni stan dziecka na twoim brzuchu, ważenie i mierzenie dziecka odbywa się dopiero po 2 godzinach od narodzin.

Dodaj komentarz