Petycja uczniów technikum Ustne matury w 2023 zostaną odwołane Złamanie zasady równego traktowania

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Petycja uczniów technikum Ustne matury w 2023 zostaną odwołane Złamanie zasady równego traktowania

Tegoroczne matury były nieco inne ze względu na pandemię i naukę zdalną. Jednak w przyszłym roku mają wrócić stare zasady. Uczniowie technikum trzecich klas są niezadowoleni z tego pomysłu. Uważają, że byłoby niesprawiedliwe, gdyby zdawali matury według innych zasad niż ich rówieśnicy. Dlatego wystosowali petycję do ministra edukacji, w której żądają odwołania matur ustnych w 2023 roku. Ciekawe, jaka będzie odpowiedź ministra…

Petycja uczniów technikum – czy matury ustne zostaną odwołane?

W związku z pandemią koronawirusa i długimi miesiącami nauki zdalnej, wprowadzono pewne zmiany w zasadach zdawania matur. Przede wszystkim zrezygnowano z egzaminów ustnych z języka polskiego i obcego, które były obowiązkowe. Do takiego egzaminu mogły przystąpić tylko osoby, które tego chciały, ponieważ wynik był potrzebny przy rekrutacji na studia. Dodatkowo, zmieniono nieco arkusz maturalny z matematyki, zmniejszając liczbę zadań do rozwiązania.

Decyzję o tych modyfikacjach podjęto ze względu na długotrwałą naukę zdalną. Zarówno ministerstwo edukacji, jak i nauczyciele i uczniowie uważali, że nauka w tym trybie była utrudniona, a nie wszystkie zagadnienia zostały dobrze powtórzone. Dlatego odwołano matury ustne z powodu braku czasu i możliwości przygotowania się do nich.

Ministerstwo Edukacji planuje powrót do wcześniejszych zasad zdawania egzaminów w przyszłym roku. Oznacza to, że matury ustne zostaną przywrócone. Uczniowie techników trzecich klas nie zgadzają się z takim rozwiązaniem. Uważają, że byłoby to niesprawiedliwe. Dlatego zwrócili się z apelem do ministra Czarnka. Na platformie internetowej pojawiła się specjalna petycja w sprawie odwołania matur ustnych w 2023 roku, której do tej pory podpisało już prawie 13 tysięcy osób.

Apelujemy o przedłużenie dostosowań egzaminu maturalnego dla absolwentów techników do roku 2023. Petycja dotyczy zwolnienia maturzystów z techników z obowiązku zdawania egzaminów ustnych z języka polskiego i języka obcego nowożytnego w roku 2023. Fragment petycji

Przeczytaj więcej artykułów  Podwiązanie jajowodów Na czym polega Czy jest legalne w Polsce

Uczniowie techników argumentują swoje żądanie nie tylko tym, że przeprowadzenie ustnych egzaminów byłoby niesprawiedliwe. Zwracają również uwagę na to, że przez długi czas uczyli się zdalnie i stracili cenny czas na przygotowania.

Matury ustne w 2023 roku będą niesprawiedliwe?

Podpisywujący petycję wskazują, że nauka była utrudniona przez ostatnie dwa lata ze względu na tryb online. Ze względu na brak bezpośredniego kontaktu z nauczycielami, przygotowanie do egzaminów ustnych było praktycznie niemożliwe, a czas na ćwiczenia tego typu był ograniczony. Uczniowie stwierdzają, że "ćwiczenia dotyczące pisania, czytania ze zrozumieniem dominowały, podczas gdy ćwiczeń mówienia było znacznie mniej. Metody nauczania zdalnego są znacznie mniej skuteczne".

W petycji zwraca się również uwagę na fakt, że uczniowie techników oprócz materiału z przedmiotów obowiązkowych muszą przygotować się do egzaminów zawodowych. Mają także wiele godzin praktyk, co jest dodatkowym obciążeniem. Uczniowie, którzy wystosowali petycję, podkreślają, że ze względu na te czynniki powinni być traktowani tak samo jak rówieśnicy, którzy pisali maturę w tym roku.

Rówieśnicy przyszłorocznych maturzystów, urodzeni w 2003 roku, absolwenci liceów 2022 roku, nie zdają egzaminów ustnych. Jeśli szkolnictwo zawodowe ma być promowane, nie powinno to odbywać się kosztem obowiązków uczniów techników i niesprawiedliwego traktowania ich w porównaniu do rówieśników. Fragment petycji

Uczniowie techników, urodzeni w 2003 roku, są także określani jako "podwójny rocznik", ponieważ na skutek likwidacji gimnazjów zaczynali szkołę średnią w gorszej sytuacji. Teraz zwracają uwagę, że zdawanie egzaminów według innych zasad niż ich rówieśnicy mogłoby naruszać nawet konstytucję.

[…] brak zastosowania tych samych zasad dotyczących egzaminu ustnego dla tego samego rocznika absolwentów narusza zasadę równego traktowania uczniów w edukacji i dostępie do szkolnictwa wyższego, określonego w art. 70 ust. 4 w związku z art. 32 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Fragment petycji

Przeczytaj więcej artykułów  Opuchnięte kostki w ciąży Przyczyny i domowe sposoby na opuchnięte kostki

Aktualnie trwa zbieranie podpisów (petycję można znaleźć tutaj: petycja technikum – matury ustne 2023). Po zakończeniu akcji, dokument prawdopodobnie zostanie przekazany ministrowi edukacji, Przemysławowi Czarnkowi. Nie wiadomo jednak, jaką decyzję podejmie resort wraz z Centralną Komisją Egzaminacyjną.

  • Szokujące zadanie maturalne. Nawet dorośli nie znają odpowiedzi!
  • Katechetka kontra kanapki z szynką. "Sprawdza dzieciom drugie śniadania i każe wyrzucać". Rodzice składają skargi
  • Podwyżki dla nauczycieli od 1 maja nie tak korzystne jak obiecywał rząd? "Pomiatanie i naigrywanie się z nauczycieli…"

Dodaj komentarz