Półpasiec trudniejszy do przejścia niż ospa

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Półpasiec trudniejszy do przejścia niż ospa

Mam piekącą lub szczypiącą skórę, czuję się zmęczony, a na jednej stronie ciała pojawiła się wysypka, podobna do ospy. To są objawy półpaśca, wirusowej choroby, która wymaga wizyty u lekarza.

Kto może zachorować na półpasiec?

Półpasiec jest spowodowany przez herpesvirus varicella zoster, ten sam wirus, który powoduje ospę wietrzną. Po przejściu ospy wirus pozostaje w naszym ciele, w zwojach nerwowych. Osłabienie odporności, spowodowane na przykład ostrą infekcją bakteryjną, nowotworem, długotrwałym stresem, a nawet szczepieniem, może skutkować reaktywacją wirusa. Wtedy mamy do czynienia z półpaścem, który jest również nazywany ziarnicą.

Czy można zarazić się półpaścem? Tak, ale tylko jeśli miało się już ospę wietrzną i miało się kontakt z osobą chorym na ospę. Natomiast osoby, które nie miały ospy wietrznej, powinny unikać kontaktu z osobą chorym na półpasiec, ponieważ u nich wirus wywoła tę chorobę. Choć brzmi to skomplikowanie, ma to jedną zaletę – jeśli zaszczepimy dziecko przeciw ospie, jednocześnie chronimy je przed półpaścem.

Półpasiec występuje głównie u dorosłych. U dzieci jest znacznie rzadszy i może być oznaką innych chorób, zwłaszcza jeśli ma tendencję do nawrotów. W przeciwieństwie do ospy wietrznej, półpasiec można przejść kilka razy.

Jakie są objawy półpasca?

Najpierw objawy półpasca mogą przypominać przeziębienie: ból głowy, gorączka, ogólne osłabienie. Następnie dołącza do tego charakterystyczny silny ból skóry: swędzenie, uczucie ukłucia, pieczenia. Wirus wywołuje stan zapalny w nerwach czuciowych. Po dwóch-trzech dniach na bolesnym obszarze, najczęściej po jednej stronie ciała, pojawia się swędząca wysypka w postaci pęcherzyków. Najczęściej zmiany skórne występują na brzuchu, klatce piersiowej, plecach i twarzy.

Przeczytaj więcej artykułów  Plamienie pod koniec ciąży Różowe Brązowe i Brunatne Upławy

Jak długo trwają objawy półpasca? Niestety, mogą utrzymywać się nawet przez 2-4 tygodnie. Szczególnie u osób starszych mogą trwać dłużej i częściej nawracać.

Czy półpasiec oczny jest niebezpieczny?

Jeśli wysypka pojawi się na twarzy, na powiekach, skroniach i czole, najprawdopodobniej jest to półpasiec oczny. Wysypka rozwija się wzdłuż nerwu ocznego. Inne objawy tej postaci choroby to bardzo silny ból oka oraz pęcherzyki na spojówce i rogówce, które powodują różnego rodzaju owrzodzenia.

Półpasiec oczny jest bardzo niebezpieczny, ponieważ może prowadzić do powikłań takich jak zapalenie rogówki, zapalenie tęczówki, zapalenie siatkówki i naczyniówki, a nawet ostre zniszczenie siatkówki. Wówczas istnieje ryzyko utraty wzroku.

Jakie leki stosować w leczeniu półpasca?

Półpasiec wymaga konsultacji lekarskiej. Lekarz zazwyczaj przepisuje lek o nazwie acyklowir, który hamuje rozwój wirusa, skracając czas trwania choroby. Na łagodzenie bólu zwykle stosuje się leki przeciwbólowe z paracetamolem lub ibuprofenem (dawkowanie dla dzieci powinno zostać dostosowane do wagi i wieku małego pacjenta). Jednak w przypadku półpaśca ocznego są one nieskuteczne. Do wysypki można stosować płyny dezynfekujące i ściągające. Ważne jest również, aby nie drapać zmian skórnych i codziennie korzystać z prysznica, aby zapobiec infekcji bakteryjnej skóry.

Podczas leczenia należy pozostać w domu, aby nie zarażać innych osób, dopóki wszystkie pęcherzyki nie zagoją się (płyn w nich zawiera wirusa).

Jakie powikłania może wywołać półpasiec?

Wszystko zależy od tego, który nerw zostanie zaatakowany przez wirusa. Półpasiec oczny może prowadzić do zapalenia błon oka lub paraliżu nerwów gałki ocznej. Półpasiec ucha może powodować problemy ze słuchem, takie jak szumy w uszach, a nawet utratę słuchu. Inne powikłania półpasca to na przykład przewlekłe nerwobóle, które mogą trwać wiele lat, lub porażenie nerwu twarzowego.

Wszystko zależy od tego, który nerw zostanie zaatakowany przez wirusa. Półpasiec oczny może prowadzić do zapalenia błon oka lub paraliżu nerwów gałki ocznej. Półpasiec ucha może powodować problemy ze słuchem, takie jak szumy w uszach, a nawet utratę słuchu. Inne powikłania półpasca to, na przykład, przewlekłe nerwobóle, które mogą trwać wiele lat, lub porażenie nerwu twarzowego.

Dodaj komentarz