Poród przez cesarskie cięcie Wskazania Powikłania Blizny

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Poród przez cesarskie cięcie Wskazania Powikłania Blizny

Poród przez cesarskie cięcie to temat, który budzi wiele emocji i dyskusji zarówno wśród lekarzy, jak i matek. Jak wygląda taki zabieg? Kiedy jest on zalecany? Czy jest to zawsze łatwiejsze rozwiązanie?

Cesarskie cięcie – warto się zastanowić

Mój syn przyszedł na świat przez cesarskie cięcie ze względów medycznych. Czy żałuję tego? Nie, ponieważ dzięki temu jest teraz zdrowy. Ale czy polecałabym cesarskie cięcie innym matkom, które mają możliwość urodzenia naturalnie? Niekoniecznie. Uważam, że to indywidualna decyzja każdej z nas.

Jak przebiega poród przez cesarskie cięcie?

Jeśli wszystko przebiega zgodnie z planem, przychodzisz do szpitala w ustalonej wcześniej godzinie. Lekarz poinformuje cię, że przed zabiegiem musisz być na czczo, czyli nie możesz jeść ani pić od określonej godziny. Po przyjęciu na oddział położne wykonują badanie KTG i USG, mierzą temperaturę oraz zakładają wenflon i cewnik moczowy. Następnie przebierasz się w koszulę. Potem przenosisz się na salę operacyjną, gdzie czekają na ciebie lekarze ginekolodzy, anestezjolog, neonatolog i pielęgniarka. W większości polskich szpitali ojciec dziecka nie może uczestniczyć w zabiegu, tylko czeka na korytarzu. Cały proces trwa około godziny, z czego najwięcej czasu zajmuje zszycie brzucha.

Przed zabiegiem otrzymujesz znieczulenie miejscowe lub podpajęczynówkowe. Możesz być przytomna i rozmawiać z lekarzami, a co najważniejsze – możesz zobaczyć swoje dziecko. Przy twarzy pacjentki lekarze ustawiają parawanik, by kobieta nie widziała samego zabiegu. I wtedy wszystko się zaczyna.

Lekarz wykonuje około 15-centymetrowy cięcie tuż nad linią owłosienia łonowego. Następnie delikatnie wyławia noworodka i oddaje go matce, a potem przekazuje neonatologowi, który waży i ocenia dziecko. Jeśli noworodek jest zdrowy, to w wielu szpitalach ojciec trafia pod jego opiekę. W tym momencie matka jest zszywana.

Przeczytaj więcej artykułów  Nowe zasady działania sal zabaw O tych wytycznych musisz pamiętać

Jeśli cesarskie cięcie jest planowane, zazwyczaj wszystko przebiega spokojnie. Jednak w przypadku komplikacji, które wymuszają wykonanie cesarki, cały proces przebiega szybko, a zabieg może być wykonany w znieczuleniu ogólnym. To samo dzieje się, gdy dziecko chce przyjść na świat przed planowanym terminem i matka przyjeżdża do szpitala w zaawansowanej fazie porodu.

Jak pobudzić laktację po cesarskim cięciu?

Po naturalnym porodzie noworodek jest od razu przykładany do piersi matki. W przypadku cesarskiego cięcia dzieje się to dopiero po około godzinie, na sali pooperacyjnej, gdzie można być z partnerem. Położna pomaga w przykładaniu dziecka do piersi, gdyż matka musi leżeć przez długi czas z podłączonym kroplówką. Gdy znieczulenie przestanie działać, otrzymasz leki przeciwbólowe. Niestety, cesarskie cięcie może opóźnić laktację. Naturalny poród powoduje u matki gwałtowne zmiany hormonalne, które informują organizm, że dziecko przyszło na świat. W przypadku cesarki ten proces trwa nieco dłużej, ale regularne karmienie piersią lub korzystanie z laktatora powinno być wystarczające do zwiększenia produkcji mleka.

Wskazania do cesarskiego cięcia

 1. Niedopuszczalne położenie płodu – poprzeczne, miednicowe, skośne. W niektórych przypadkach można spróbować porodu naturalnego, ale zawsze istnieje ryzyko komplikacji dla dziecka.
 2. Ciąża bliźniacza lub wielopłodowa – jeśli oba dzieci są ułożone główkowo, istnieje szansa na poród naturalny.
 3. Przodujące łożysko.
 4. Niewspółmierność porodowa – kiedy miednica matki jest zbyt wąska w stosunku do główki dziecka.
 5. Waga dziecka powyżej 4,5 kg.
 6. Przedwczesny poród.
 7. Niedotlenienie dziecka podczas porodu.
 8. Zaburzenia pracy skurczowej mięśnia macicy i spadek częstości akcji serca dziecka.
 9. Krwotok wewnętrzny wywołany pęknięciem macicy.
 10. Problemy sercowe lub wysokie ciśnienie u matki.
 11. Retinopatia i odwarstwienie siatkówki oka (krótkowzroczność lub nadwzroczność same w sobie nie są wskazaniem do cesarki).
 12. Konflikt serologiczny.
 13. Lęk przed ciążą i porodem.
Przeczytaj więcej artykułów  Podanie do szkoły średniej - kiedy i jak złożyć O tych terminach uczniowie powinni pamiętać

Cesarskie cięcie na życzenie

Oficjalnie w polskiej służbie zdrowia nie istnieje pojęcie "cesarskie cięcie na życzenie". Jednak jeśli planujesz rodzić w prywatnym szpitalu, masz pewność, że płacisz za usługę i możesz wymagać jej wykonania. Musisz jednak liczyć się z kosztami sięgającymi nawet 10 tysięcy złotych. W publicznej służbie zdrowia musisz uprzednio zadbać o to, aby twój ginekolog prowadzący ciążę wpisał w dokumentacji jedno z medycznych wskazań do wykonania cesarskiego cięcia. W praktyce może to wiązać się z dodatkowymi kosztami "pod stołem".

Rehabilitacja po cesarskim cięciu

Matki po naturalnych porodach zwykle dość szybko wracają do zdrowia, mimo że mogą mieć na krocze bolesne rany. Po cesarskim cięciu samodzielne wstanie z łóżka i podniesienie płaczącego dziecka staje się wyzwaniem. Nie mówiąc o pierwszym wstaniu, kiedy przechodzisz z sali pooperacyjnej do ogólnej. Na przestrzeni mięśni i powięzi znajduje się długa rana. Początkowo powrót do formy może trwać około 7 dni, podczas których czujesz napięcie szwów. Następnie musisz unikać kaszlu i kichania, aby nie obciążać brzucha. Ból ustępuje po około miesiącu, ale blizna zazwyczaj pozostaje wrażliwa na dotyk przez pół roku lub dłużej. Czasami w niektórych miejscach cięcia można utracić czucie. Aby przyspieszyć gojenie się rany po cesarce i złagodzić widoczność blizny, można stosować preparaty dostępne w aptekach. Niestety, nie ma gwarancji, że nie powstaną zgrubienia wokół blizny.

Dodaj komentarz