Potówki Sprawdzone sposoby na potówki nie tylko u niemowlaka

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Potówki Sprawdzone sposoby na potówki nie tylko u niemowlaka

Potówki są jedną z najczęstszych dolegliwości skórnych u małych dzieci. Zdarzają się nawet u 70% niemowląt. To, jak sobie z nimi radzić, jest bardzo istotne.

Warto mieć na uwadze następujące informacje:

 • Potówki to małe krostki wypełnione bezbarwnym płynem.
 • Pojawiają się na skutek wilgoci i wysokiej temperatury, gdy dziecku jest za gorąco i mocno się poci.
 • Niewłaściwa pielęgnacja skóry oparta na ciężkich olejkach może wpływać na powstawanie potówek.
 • Najczęściej potówki pojawiają się na twarzy, szyi, plecach, udach i dekolcie.
 • Żeby zapobiegać potówkom, nie należy ubierać dziecka zbyt ciepło, a w upały można zostawić je w samych pieluszkach.
 • Stosowanie kąpieli w krochmalu jest jednym ze sposobów, znanych od dawna.

Potówki u niemowlaka

Potówki mogą dotykać dzieci w każdym wieku, ale są szczególnie częste u noworodków. Dotyczą one nawet kilkudniowych maluszków. Ale czym tak naprawdę są potówki? To choroba gruczołów potowych. Tworzą się w wyniku dużej wilgoci i wysokiej temperatury powietrza. Jak wyglądają potówki? To wysypka. Te małe krostki są zazwyczaj wypełnione bezbarwnym płynem, ale mogą też być białe i grudkowate.

Czasami mogą również występować czerwone potówki. Są one trochę większe niż zwykłe potówki i mogą tworzyć duże plamy na skórze dziecka. Często są wypełnione ropą, co może oznaczać stan zapalny i wymagać konsultacji lekarskiej.

W przypadku zwykłych potówek absolutnie nie należy ich wyciskać ani smarować żadnymi środkami wysuszającymi, w tym spirytusem. Nie stosuje się także żadnej terapii farmakologicznej przy zwykłych potówkach. Jakiekolwiek leki mogą być stosowane wyłącznie na zalecenie lekarza w przypadku stanu zapalnego skóry.

 • Na twarzy
 • Na czole
 • Na policzkach
 • Na szyi
 • Na plecach
 • Na udach
 • Na stopach
 • Na dłoniach
 • Na dekolcie
Przeczytaj więcej artykułów  Niemowlę nie robi kupy Jak pomóc niemowlakowi zrobić kupkę

Potówki często pojawiają się w miejscach takich jak zgięcia łokci, zgięcia pod kolanami, w pachwinach i pachach – czyli wszędzie tam, gdzie panuje sprzyjające środowisko do rozwoju i fałdy skóry są idealne dla nich.

Potówki mogą powodować swędzenie, kłucie i pieczenie, szczególnie jeśli są czerwone. Może to sprawić, że dziecko jest niespokojne i zirytowane.

Przyczyny potówek u dziecka

Potówki pojawiają się, gdy dziecku jest po prostu za gorąco i poci się dużo. W okresie między jesienią a wiosną wynika to z niewłaściwego ubierania dziecka. Ponieważ organizm malucha nie umie jeszcze samodzielnie regulować temperatury ciała, rodzice mają tendencję do zakładania dziecku za wiele warstw ubrań, ponieważ obawiają się, że dziecko zmarznie.

Latem potówki mogą się pojawić nawet przy lekkim ubraniu. Ciało dziecka w upalne dni poci się obficie, a wysoka temperatura sprzyja powstawaniu potówkowej wysypki.

Jak sobie radzić z potówkami?

Podstawą w zapobieganiu potówkom jest odpowiednie ubieranie dziecka. Pamiętaj, że malucha trzeba ubierać lżej niż siebie. Nie ma potrzeby zakładania mu sweterka i przykrywania go kocykiem, gdy temperatura w pomieszczeniu wynosi powyżej 20 stopni Celsjusza. W upalne dni pozwalaj dziecku leżeć nago lub tylko w lekkiej koszulce. Ubranka dla dziecka powinny być przewiewne i pozwalać skórze oddychać. Ogólnie rzecz biorąc, ubrania ze sztucznych włókien sprzyjają powstawaniu potówek, ponieważ nie przepuszczają powietrza i sprawiają, że dziecko się bardziej poci.

Pamiętaj, żeby skóra malucha miała kontakt z świeżym powietrzem. Susz ją często – przy każdej zmianie pieluszki pozwól dziecku przez chwilę leżeć bez pieluszki. Dzięki temu zapobiegniesz nie tylko potówkom, ale także odparzeniom.

Dbaj także o temperaturę pomieszczenia, w którym przebywa i śpi dziecko. Powinna ona wynosić maksymalnie 21 stopni Celsjusza, a do snu najlepsza jest temperatura w około 19-20 stopni.

Przeczytaj więcej artykułów  Ostry ból gardła co warto wiedzieć

Co robić z potówkami?

W przypadku potówek kluczowe znaczenie ma pielęgnacja skóry dziecka. Nieodpowiednia pielęgnacja może być jedną z przyczyn ich powstawania. Codziennie powinno się kąpać malucha. W czasie upałów może być to nawet więcej niż raz dziennie. Nigdy nie używaj produktów dla dorosłych do pielęgnacji dziecka. Po kąpieli osuszaj skórę delikatnie, nie pocierając jej. Nie nakładaj też nadmiernie tłustych produktów na skórę dziecka, jeśli nie ma takiej potrzeby. Ciężkie olejki mogą zatykać gruczoły łojowe, co sprzyja powstawaniu potówek i utrudnia ich gojenie.

Specjalne proszki mogą być stosowane przy potówkach, zwłaszcza w miejscach takich jak pachwiny, zgięcia łokci i kolan. Suszą one skórę dziecka i pozostawiają ją suchą na długie godziny. Warto jednak pamiętać, że niektóre proszki mogą powodować podrażnienia skóry, dlatego należy uważnie obserwować reakcję dziecka na ich stosowanie.

W sieci można znaleźć rady dotyczące kąpieli w nadmanganianie potasu, ale zalecamy zachowanie ostrożności i stosowanie tego sposobu wyłącznie za zgodą pediatry. Zdecydowanie lepszą opcją jest kąpanie dziecka w wodzie z dodatkiem krochmalu. Większość lekarzy zgadza się, że to dobra metoda walki z potówkami, a ci, którzy mają pewne wątpliwości, uważają, że krochmal z pewnością nie zaszkodzi delikatnej skórze malucha.

W sieci można znaleźć rady dotyczące kąpieli w nadmanganianie potasu, ale zalecamy zachowanie ostrożności i stosowanie tego sposobu wyłącznie za zgodą pediatry. Zdecydowanie lepszą opcją jest kąpanie dziecka w wodzie z dodatkiem krochmalu. Większość lekarzy zgadza się, że to dobra metoda walki z potówkami, a ci, którzy mają pewne wątpliwości, uważają, że krochmal z pewnością nie zaszkodzi delikatnej skórze malucha.

Dodaj komentarz