Potrawy wigilijne w Niemczech Co jedzą w Święta nasi sąsiedzi

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Potrawy wigilijne w Niemczech Co jedzą w Święta nasi sąsiedzi

Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych świąt w Niemczech. Podobnie jak w Polsce, obchodzi się je w gronie rodzinnym, przy pięknie udekorowanej choince i świątecznym stole. Jednakże niemieckie tradycje wigilijne różnią się nieco od naszych. Na niemieckim stole można znaleźć zupełnie inne potrawy niż te, które znamy z naszych świątecznych wieczerzy. Jakie są tradycyjne potrawy wigilijne w Niemczech? Co jedzą Niemcy w Wigilię?

Tradycyjne potrawy wigilijne w Niemczech – co jemy na Wigilię?

Chociaż Niemcy tak jak my spotykają się przy wigilijnym stole, to jednak 24 grudnia nie jest aż tak uroczystym dniem jak dla nas. Choć nie jest to dniem wolnym od pracy, to w większości domów cały dzień jest poświęcony na gorączkowe przygotowania. Dopiero wieczorem Niemcy siadają do wigilijnej kolacji, która jednak prezentuje się skromniej niż w Polsce. Prawdziwe świętowanie rozpoczyna się dopiero następnego dnia – 25 grudnia, gdy możliwe jest skosztowanie prawdziwych specjałów.

Zgodnie ze starą tradycją chrześcijańską, post wigilijny rozpoczynał się już 11 listopada, czyli w dniu Świętego Marcina. Okres postu trwał aż do 24 grudnia, dlatego potrawy spożywane na Wigilię były skromne i niezbyt wystawne. Niemieckie potrawy wigilijne nie są postne. Na świątecznym stole królują przede wszystkim sałatka ziemniaczana, pieczona kiełbasa i kapusta. Dopiero na obiad następnego dnia można skosztować prawdziwych rarytasów. Tradycyjne dania wigilijne w Niemczech często podaje się w towarzystwie piwa lub grzanego wina (Glühwein).

Tradycyjne potrawy wigilijne w Niemczech to również te, które są przeznaczone wyłącznie dla dzieci. Zgodnie z tradycją, najmłodsi otrzymują talerz pełen owoców (suszonych i świeżych), ciastek oraz orzechów.

Przeczytaj więcej artykułów  Naukowcom z Bostonu udało się wyizolować przeciwciało które zabija bakterie powodujące boreliozę

Co jemy w Boże Narodzenie w Niemczech?

Oficjalne obchody Bożego Narodzenia w Niemczech rozpoczynają się w wigilijny wieczór, podobnie jak u nas. Główne uroczystości jednak odbywają się 25 grudnia. Wtedy to rodziny spotykają się przy odświętnym obiedzie, podczas którego serwuje się tradycyjne i wystawne potrawy bożonarodzeniowe. Menu może różnić się w zależności od regionu, ale istnieją pewne uniwersalne potrawy, które można spotkać praktycznie na każdym niemieckim stole.

Niemieckie potrawy świąteczne, które podaje się zwyczajowo 25 grudnia, różnią się od tych, które znamy z naszych stołów. Z okazji świąt przygotowuje się pieczoną gęś lub kaczkę nadziewaną kasztanami i jabłkami. Poza tym serwuje się dziczyznę i pieczone kiełbasy. Często spotyka się również dania na bazie kapusty kiszonej, co jest bardziej zbliżone do polskiego menu. Jeśli chodzi o słodką część Bożego Narodzenia, nie może zabraknąć drożdżowej strucli z bakaliami. Często przygotowuje się również imbirowe ciasteczka.

  • pieczona gęś lub kaczka faszerowana kasztanami i jabłkami (w niektórych domach podawana z knedlami),
  • dziczyzna,
  • dania na bazie kapusty kiszonej,
  • pieczona kiełbasa,
  • drożdżowa strucla z bakaliami.

Jak wygląda Wigilia w Niemczech?

Wigilia jest ważnym dniem w Niemczech, choć nie ma ona aż tak uroczystego charakteru jak w Polsce. Zgodnie z tradycją, w niektórych niemieckich domach choinkę ubiera się dopiero 24 grudnia i dekoruje pozostałą część domu. Na choinkę często zawiesza się samodzielnie wykonane ozdoby, na przykład pierniczki. Pod choinką umieszcza się również tradycyjną bożonarodzeniową szopkę.

Wieczorem rodziny spotykają się przy kolacji, ale nie jest to specjalnie wystawne przyjęcie. W niektórych domach w Polsce pod talerzami umieszcza się łuski z karpia, które mają przynieść szczęście i sprawić, żeby w portfelu nigdy nie zabrakło pieniędzy. W Niemczech kultywuje się podobną tradycję, ale zamiast łusek, dostaje się po prostu pieniążki na szczęście.

Przeczytaj więcej artykułów  Odciąganie pokarmu w pytaniach i odpowiedziach

Po kolacji rodzina dzieli się prezentami, które zostawia się na stole, a nie pod choinką. Często przed rozpakowaniem prezentów odczytuje się fragmenty Biblii opowiadające o narodzeniu Jezusa.

Co ciekawe, w Niemczech nie ma tradycji dzielenia się opłatkiem, dlatego ten zwyczaj nie jest tak rozpowszechniony jak u nas. Niemcy jednak chętnie słuchają kolęd i śpiewają je razem, w rodzinnym gronie.

Czytelnicy pytają, jakie są potrawy wigilijne w Niemczech

Co jedzą Niemcy na Wigilię?

Podstawowymi potrawami na Wigilię w Niemczech są sałatka ziemniaczana i pieczona kiełbasa.

Co się je na wigilię w Niemczech?

Podstawowym elementem menu jest sałatka ziemniaczana.

  • 11 najpiękniejszych wierszy na Boże Narodzenie dla dzieci i dorosłych
  • Jak przechować karpia do Wigilii? Ile czasu może leżeć karp w lodówce?
  • Rymowanki świąteczne dla dzieci. Najpiękniejsze wierszyki i życzenia!

Dodaj komentarz