Opieka na żonę po porodzie

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Opieka na żonę po porodzie

Możliwość opieki na żonę po porodzie jest dostępna w ramach specjalnego zwolnienia lekarskiego. Chociaż ten przepis obowiązuje w Polsce od dłuższego czasu, często ani zainteresowani, ani nawet lekarze prowadzący ciążę nie są o tym świadomi. Jest to jednak bardzo pomocne zarówno dla noworodka, jak i przede wszystkim dla mamy.

Zwolnienie na opiekę nad żoną po porodzie

Polskie przepisy mówią, że jeśli stan zdrowia kobiety bezpośrednio po urodzeniu dziecka uniemożliwia jej samodzielną opiekę nad nim, ojciec dziecka może uzyskać specjalne zwolnienie. Powinien uzyskać je od lekarza, na podstawie którego będzie mógł przez określony czas przebywać w domu i opiekować się żoną i dzieckiem. Ważne jest, że wykorzystanie tego zwolnienia nie wpływa negatywnie na urlop ojcowski ani wypoczynkowy. Jest to po prostu dodatkowy czas przeznaczony na opiekę nad żoną w połogu.

Opieka na żonę po porodzie jest płatna. Zasiłek opiekuńczy, który otrzymuje ojciec dziecka, wynosi 80% jego pensji. Warunkiem ubiegania się o ten zasiłek jest posiadanie ubezpieczenia chorobowego.

Jednak istnieje kilka dodatkowych wymogów, które należy spełnić. Obydwaj rodzice muszą mieszkać pod jednym dachem (nie muszą być małżeństwem). Ojciec nie otrzyma zasiłku, jeśli w domu mieszka inna dorosła osoba, która może pomagać matce i dziecku. Ta osoba musi być zdrowa, w wieku przedemerytalnym i nie posiadać gospodarstwa rolnego.

Przeczytaj więcej artykułów  Nowy rząd zapowiada 30 procent podwyżki dla nauczycieli 2024 Padł konkretny termin O ile wzrosną

Decyzja o wystawieniu zwolnienia lub jego odmowie należy do lekarza (ginekologa lub lekarza rodzinnego). Lekarz powinien kierować się dobrem matki, szczególnie jej zdolnością do troszczenia się o siebie i dziecko w pierwszym okresie. W praktyce zwolnienia opiekuńcze dla ojców są rzadko wystawiane, często z powodu braku znajomości przepisów przez samych lekarzy. Często lekarze nie wiedzą nawet, że takie świadczenie istnieje, albo mylnie sądzą, że jest ono dostępne tylko dla małżeństw. Dlatego jako świeżo upieczony rodzic warto ubiegać się o przysługujące nam prawa, takie jak opieka na żonę po cesarskim cięciu.

Opieka na żonę po porodzie – jakie dokumenty?

  • Zwolnienie lekarskie, wystawione przez ginekologa prowadzącego ciążę (lub lekarza rodzinnego),
  • Oświadczenie do celów opieki na druku ZUS Z-15,
  • Skrócony akt urodzenia dziecka, który jest dowodem ojcostwa mężczyzny ubiegającego się o zasiłek.

Ojciec zatrudniony na umowę o pracę lub umowę zlecenie składa wymienione dokumenty w swoim miejscu pracy. Natomiast w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej, dokumenty te należy dostarczyć bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Opieka na żonę po porodzie – ile dni?

Ostateczną liczbę dni wolnych dla ojca ustala lekarz wystawiający zwolnienie. Maksymalna liczba dni wynosi 14, w tym również soboty i niedziele. Udzielony urlop ma charakter jednorazowy i nie przechodzi na kolejny rok.

Warto również wiedzieć, że jeśli matka noworodka wymaga hospitalizacji ze względu na powikłania po porodzie, ojcu przysługuje dodatkowy urlop opiekuńczy w maksymalnym wymiarze 8 tygodni. Mężczyzna otrzyma ten urlop pod warunkiem, że zrezygnuje w tym czasie z jakiejkolwiek pracy, aby zaopiekować się dzieckiem.

Opieka na żonę po porodzie – do kiedy można wykorzystać? Kto płaci? Jak jest to płatne?

Szczegółowe ramy urlopu ustala lekarz. Zasiłek opiekuńczy wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Przeczytaj więcej artykułów  Przedszkola po 9 listopada Dlaczego w szkołach wirus jest śmiertelny a w przedszkolach i żłobkach

Wynagrodzenie z tytułu zasiłku nie jest wypłacane razem z pensją. Powinno ono zostać przelane osobno na konto przez ZUS.

Opieka nad żoną po porodzie a własna działalność gospodarcza

Mężczyzna prowadzący własną firmę może ubiegać się o zasiłek opiekuńczy, o ile ma ubezpieczenie chorobowe.

Opieka nad żoną po urodzeniu martwego dziecka

Poronienie lub narodziny martwego dziecka to trudne sytuacje, z którymi niektórzy rodzice będą musieli się zmierzyć. Matka martwego dziecka ma prawo być traktowana z szacunkiem, przebywać na oddziale innej niż dla kobiet z zdrowymi noworodkami oraz otrzymywać wsparcie psychologiczne. Ma również pełne prawo do urlopu macierzyńskiego.

Niestety rola ojca w tym przypadku nie jest priorytetowa dla ustawodawcy. Mężczyzna ma prawo do zasiłku opiekuńczego na podstawie wcześniejszych informacji, ale nie ma dodatkowych uprawnień (oprócz prawa do zasiłku pogrzebowego razem z matką dziecka). Opieka na żonę po porodzie również nie jest wydłużona o dodatkowe dni.

Zobacz też:

  • Jakie badania należy wykonać po poronieniach?
  • Ciąża bez zarodka. Puste jajo płodowe – Kiedy dochodzi do poronienia?
  • Ciąża obumarła – objawy, przyczyny. Jak rozpoznać, że ciąża obumarła?

Dodaj komentarz