Prawosławne Boże Narodzenie Kiedy prawosławni obchodzą Święta Bożego Narodzenia

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Prawosławne Boże Narodzenie Kiedy prawosławni obchodzą Święta Bożego Narodzenia

W Kościele Prawosławnym Boże Narodzenie ma inną datę niż w tradycji katolickiej. Prawosławni, tak jak mieszkańcy Rosji, Ukrainy i niektórzy Polacy wyznający tę religię, obchodzą te święta 13 dni później. Kiedy więc mają Święta? Kiedy wypada wigilia prawosławna 2023? Sprawdźmy, jak wygląda Boże Narodzenie w prawosławiu, a także kiedy obchodzą te święta prawosławni.

Kiedy obchodzą Boże Narodzenie prawosławni w 2023 roku?

Święta Bożego Narodzenia w Kościele Prawosławnym rozpoczynają się 6 stycznia tradycyjną Wigilią. Wierni tego odłamu chrześcijaństwa świętują przez trzy dni, a więc do 9 stycznia, kiedy przypada III Dzień Bożego Narodzenia.

  • 7 stycznia – Boże Narodzenie,
  • 8 stycznia – II Dzień Bożego Narodzenia,
  • 9 stycznia – III Dzień Bożego Narodzenia.

Jak obchodzą wigilię prawosławni w 2023 roku?

Wigilia w Kościele Prawosławnym w nadchodzących Świętach odbędzie się 6 stycznia 2022 roku. Jest to dzień znanym także jako "soczelnik" lub "nawieczerie". Podobnie jak u katolików, w tym dniu wierni spotykają się przy wigilijnym stole, aby zakończyć długi okres postu obowiązującego przed świętami.

Wigilia prawosławna – 6 stycznia 2022

Jak obchodzą Boże Narodzenie prawosławni?

Boże Narodzenie jest bardzo ważnym świętem w prawosławiu i należy do 12 tzw. wielkich świąt nieruchomych. Obchody rozpoczynają się w Wigilię, już od samego rana. Wierni uczestniczą w nabożeństwie zwanym "wielikije czasy z paramijami i Ewangelią", podczas którego dużo mówi się o znaczeniu narodzin Jezusa Chrystusa. Przygotowania do Świąt rozpoczynają się jednak znacznie wcześniej, ponieważ prawosławni muszą przejść długi okres postu. W związku z tym, post prawosławny trwa aż 40 dni.

Przeczytaj więcej artykułów  Próby wątrobowe normy i interpretacja wyników

Jak wygląda świętowanie Bożego Narodzenia w prawosławiu?

Święta Bożego Narodzenia u prawosławnych rozpoczynają się od Wigilii, podobnie jak u katolików. Jednak wspólny posiłek poprzedza nabożeństwo. Następnie wierni zbierają się przy wigilijnym stole i dzielą się prosforą, czyli małym chlebkiem pszennym przyniesionym z cerkwi. W tradycji prawosławnej na stole powinno być 12 postnych potraw, z których najważniejszą jest kutia. Oprócz niej, w menu znajdują się np. barszcz z suszonych grzybów, śledzie z cebulą i olejem, kisiel z owsa (kisełycia), groch z solą, pierożki pieczone z makiem, surowe gruszki lub jagody zwane koladnykami. Nie może także zabraknąć szczułoku, czyli kompotu z suszonych owoców, czosnku, chleba i miodu. Każda z tych potraw ma swoje znaczenie i symbolikę, które mają przynieść szczęście i pomyślność na cały nadchodzący rok.

  • kutia,
  • barszcz z grzybami lub uszkami,
  • kapusta z grochem,
  • kapusta z grzybami,
  • śledzie z cebulą i olejem,
  • kisełycia – kisiel z owsa,
  • koladnyki – pierożki pieczone z makiem, surowymi gruszkami lub jagodami,
  • karp w galarecie,
  • pierogi z kapustą i grzybami,
  • groch z solą,
  • gołąbki z kaszą lub ziemniakami,
  • grzyby smażone.

Jak obchodzą święta w kościele prawosławnym?

Boże Narodzenie, zarówno w tradycji katolickiej, jak i prawosławnej, ma wiele podobieństw. Na wigilijnym stole, zarówno u katolików, jak i u prawosławnych, znajduje się sianko pod obrusem oraz dodatkowe nakrycie dla zbłąkanego wędrowca. Obchody mają również bardzo rodzinny charakter, a wszyscy najbliżsi zazwyczaj gromadzą się przy jednym stole na wspólny posiłek. O północy zarówno katolików, jak i prawosławnych wychodzi do świątyni, na nocne nabożeństwo. Jednak w Kościele Prawosławnym trwa to znacznie dłużej – nocne czuwanie może trwać nawet 4 godziny. W cerkwi nie ma tradycyjnego żłobka jak u katolików, ale jest ikona Bożego Narodzenia, przed którą wierni się modlą.

Zamiast katolickiego "Wesołych Świąt!", prawosławni w tym czasie witają się słowami "Chrystos Rażdajetsia! Sławite Joho", czyli "Chrystus się rodzi! Chwalmy Go!". Bardzo popularne w tej tradycji jest też wspólne kolędowanie.

Przeczytaj więcej artykułów  Nowe przedmioty w szkole Od września na uczniów czekają ważne zmiany

Dlaczego Boże Narodzenie prawosławne obchodzone jest 6 stycznia?

Boże Narodzenie w Kościele Prawosławnym rozpoczyna się właśnie 6 stycznia. Różnica wynika z faktu, że w prawosławiu obowiązuje kalendarz juliański, który opóźnia się względem kalendarza gregoriańskiego, używanego przez katolików, o 13 dni.

Prawosławne Boże Narodzenie – pytania rodziców

Czy prawosławni obchodzą Boże Narodzenie?

Tak, wyznawcy prawosławia obchodzą Boże Narodzenie. Jest to ważne święto w ich tradycji religijnej.

Kiedy obchodzą prawosławni Boże Narodzenie?

Święta Bożego Narodzenia w prawosławiu obchodzone są 13 dni po katolickich świętach. Wigilia wypada 6 stycznia. Różnica wynika z faktu, że w tradycji prawosławnej używany jest inny kalendarz – juliański.

Kiedy obchodzą prawosławni Wigilię?

Wyznawcy prawosławia obchodzą Wigilię 6 stycznia, czyli 13 dni po tradycyjnej Wigilii katolickiej. Święta Bożego Narodzenia prawosławnych przypadają prawie dwa tygodnie po katolickich świętach.

Kiedy są prawosławne święta w 2023 roku?

Święta Bożego Narodzenia w 2023 roku będą rozpoczynać się w piątek 6 stycznia wigilią i potrwają do poniedziałku 9 stycznia. Prawosławni świętują narodziny Chrystusa przez trzy dni, a nie jak katolicy przez dwa.

Kiedy jest wigilia prawosławna w 2023 roku?

Wigilia Prawosławna w 2023 roku przypada na piątek 6 stycznia.

Kiedy są święta prawosławne na Ukrainie?

Wigilia na Ukrainie w 2023 roku wypada w piątek 6 stycznia, a święta prawosławnych przypadają na 7-9 stycznia.

Wigilia na Ukrainie w 2023 roku wypada w piątek 6 stycznia, a święta prawosławnych przypadają na 7-9 stycznia.

Dodaj komentarz