Nowe przedmioty w szkole Od września na uczniów czekają ważne zmiany

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Nowe przedmioty w szkole Od września na uczniów czekają ważne zmiany

Nowe przedmioty w szkole. Od września na uczniów czekają ważne zmiany

Po wakacjach szykują się poważne zmiany w programie nauczania. Zgodnie z zapowiedziami ministra Czarnka od września uczniowie rozpoczną naukę nowego przedmiotu o nazwie historia i teraźniejszość. Zajęcia jeszcze się nawet nie zaczęły, a już zdążyły wzbudzić sporo kontrowersji, m.in. za sprawą jednego z podręczników. To jednak nie koniec nowości – MEiN proponuje także kilka zmian w programie nauczania EdB, czyli edukacji dla bezpieczeństwa. Co dokładnie się zmieni? Jak będą wyglądały nowe przedmioty w szkole 2022/2023?

Nowe przedmioty w szkole 2022

Wakacje w pełni i raczej ani uczniowie, ani rodzice na razie za bardzo nie zaprzątają sobie myśli nadchodzącym rokiem szkolnym. Jak się jednak okazuje, w ministerstwie edukacji trwają intensywne prace nad kształtem nowego programu nauczania. Szykują się bowiem dość istotne zmiany, a mianowicie nowe przedmioty w szkole. Nie dotyczą one jednak wszystkich roczników. Najważniejszą nowością jest wprowadzenie do szkół ponadpodstawowych nowego przedmiotu, historia i teraźniejszość. W dotychczasowym systemie uczniowie szkół średnich w pierwszej klasie uczęszczali na zajęcia z WOS-u w zakresie podstawowym. Od września zamiast zajęć z tego przedmiotu rozpoczną lekcje HiT-u. Bez zmian pozostanie za to nauczanie WOS-u na poziomie rozszerzonym w klasach o takim profilu.

Nowy przedmiot w liceum, technikum i szkołach branżowych wzbudzał wątpliwości już od momentu ogłoszenia tego pomysłu przez ministra Czarnka. W założeniu miał służyć poszerzaniu wiedzy młodzieży z zakresu historii najnowszej, sytuacji politycznej oraz mechanizmów współczesnych zjawisk społecznych. Nie wszyscy jednak mieli pewność, że rzeczywiście spełni swoją funkcję. Prawdziwa burza wybuchła jednak dopiero w chwili opublikowania fragmentów podręcznika, który ma posłużyć do nauki. Autor publikacji zawarł w nim bowiem dość kontrowersyjne tezy dotyczące lewicy, Unii Europejskiej, a także naszych zachodnich sąsiadów, którzy przedstawieni zostali jako najwięksi wrogowie. Dziwi także zestawienie w jednym rozdziale nazizmu, liberalizmu, socjalizmu i feminizmu. Sam rozdział nosi dość interesujący tytuł: “Ideologie i nazizm”.

Przeczytaj więcej artykułów  Oto co się dzieje z Twoim pokarmem jeśli nie karmisz piersią według ekspertów

Współcześni socjaliści daleko odeszli od pierwotnych ideałów. Ich wizja doskonałego ustroju nie polega już na wyzwoleniu człowieka od wyzysku ekonomicznego, ale na wyzwoleniu człowieka od wszelkich ograniczeń, nawet wynikających z zasad przyzwoitości. Wystarczy przypomnieć sobie wszystkie marsze równości i ordynarne hasła niesione przez współczesnych socjalistów razem z feministkami i zwolennikami ideologii gender.

Eksperci wskazują także na dość nienaukową linię ideową podręcznika. Według autora jedynym słusznym systemem etycznym jest wiara katolicka, na której powinno opierać się również państwo narodowe. W takim ujęciu nie ma zbyt dużo miejsca na dyskusję o wartościach.

Nowe przedmioty w liceum. W jakich klasach będzie HIT?

HiT-u będą uczyć się wszyscy uczniowie, którzy od września rozpoczną naukę w szkołach ponadpodstawowych. Zajęcia będą trwały przez rok, do tej pory w takim systemie uczono WOS-u. W kolejnych klasach wiedza o społeczeństwie była kontynuowana wyłącznie na wybranych profilach na poziomie rozszerzonym i to pozostanie bez zmian. Co ważne, reforma ominie także starsze roczniki, które już uczęszczają do liceów czy techników – oni nie spotkają się z historią i teraźniejszością.

Nowy przedmiot w szkole 2022 – obrona

Przedmiot znany z minionych lat w szkole, czyli przysposobienie obronne, zniknął z systemu kilka lat temu. Został zastąpiony przez edukację dla bezpieczeństwa. Ze względu na aktualną, dynamicznie zmieniającą się sytuację polityczną na świecie, MEiN postanowił jednak wprowadzić nieco modyfikacji w dotychczasowym programie nauczania tego przedmiotu. Być może nawet już od września zajęcia te wrócą pod starą nazwą.

– reagowanie w sytuacji zagrożenia działaniami wojennymi (tzw. survival, w tym miejsca schronienia),

– zasady pierwszej pomocy w sytuacji wystąpienia zagrożenia z użyciem broni konwencjonalnej,

– edukacja obronna obejmująca:

– w przypadku szkoły podstawowej – wymagania z zakresu: terenoznawstwa, cyberbezpieczeństwa w wymiarze wojskowym, przygotowania do szkolenia strzeleckiego;

Przeczytaj więcej artykułów  Piosenki na dzień mamy i taty Odkryj najpiękniejsze utwory dla rodziców

– w przypadku szkół ponadpodstawowych – wymagania z zakresu: reagowania w sytuacji zagrożenia działaniami wojennymi, cyberbezpieczeństwa w wymiarze wojskowym, szkolenia strzeleckiego.

Rodzice pytają o nowy przedmiot w szkole od września 2022

HiT w jakich klasach?

W pierwszych klasach szkół ponadpodstawowych.

Jaki nowy przedmiot w szkole?

Od września pojawi się historia i teraźniejszość.

HiT które klasy?

Pierwsze klasy szkół ponadpodstawowych (w liceach, technikach i szkołach branżowych).

HiT co to za przedmiot?

Historia i teraźniejszość – nowy przedmiot, który ogłosił jeszcze w ubiegłym roku minister Czarnek.

Historia i teraźniejszość – nowy przedmiot, który ogłosił jeszcze w ubiegłym roku minister Czarnek.

Dodaj komentarz