Mleko w diecie roczniaka jaki produkt odpowie na potrzeby małego dziecka

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Mleko w diecie roczniaka jaki produkt odpowie na potrzeby małego dziecka

Mleko to ważna część diety – najpierw dla niemowląt, potem dla małych dzieci, a później dla dorosłych. Po narodzinach noworodek zazwyczaj dostaje mleko od mamy. Gdy kobieta przestaje karmić piersią, w diecie dziecka można wprowadzić mleko krowie, w tym mleka modyfikowane oraz produkty mleczne. Trzeba jednak pamiętać, że roczne dziecko ma inne potrzeby żywieniowe niż dorośli. Które mleko spełni potrzeby małego brzuszka i czy wszystkie są dla niego odpowiednie? Podpowiadamy!

Potrzeby żywieniowe rocznego dziecka

Mleko w diecie roczniaka jaki produkt odpowie na potrzeby małego dziecka

Maluch, który obchodzi swój pierwszy roczek, przestaje być niemowlęciem i staje się ciekawym świata małym dzieckiem. W tym wieku zaczyna samodzielnie chodzić, naśladuje dorosłych i odkrywa nowe pokarmy. Jednak chociaż roczniak wydaje się już dużym dzieckiem, jego organizm wciąż się rozwija. W związku z tym ma on specjalne potrzeby żywieniowe, które są zupełnie inne niż potrzeby rodziców czy innych dorosłych członków rodziny. Na przykład roczne dziecko potrzebuje nawet 6 razy więcej pewnych składników odżywczych niż dorosła osoba (przeliczając na kilogram masy ciała). To oznacza np. 6 razy więcej witaminy D i 4 razy więcej wapnia, jodu i żelaza oraz 3 razy więcej witamin A i C[1]. Wszystkie te składniki znajdują się w odpowiednio zbilansowanej diecie, która obejmuje warzywa, owoce, produkty zbożowe, mleko i przetwory mleczne, mięso i ryby oraz tłuszcze.

Mleko krowie w diecie małego dziecka

Choć eksperci zalecają kontynuowanie karmienia piersią rocznego dziecka, wiele mam decyduje się na zakończenie go w wieku 12 miesięcy. Wtedy w diecie dziecka pojawia się mleko krowie. To dobre źródło wapnia, ale zawiera mało witaminy D, jodu i żelaza, które są istotne dla prawidłowego rozwoju malucha. Jednocześnie zawiera zbyt dużo nasyconych kwasów tłuszczowych, sodu i białka[2], które są niekorzystne dla małego dziecka. Dlatego mleko krowie nie powinno być podawane małym dzieciom w dużych ilościach. Może być dodatkiem do potraw, ale roczniak nie powinien spożywać więcej niż 2 kubki mleka krowiego dziennie (500 ml).

Mleko w diecie roczniaka jaki produkt odpowie na potrzeby małego dziecka
Mleko w diecie roczniaka jaki produkt odpowie na potrzeby małego dziecka
To ważne! Eksperci w dziedzinie żywienia dzieci podkreślają, że od 13. do 36. miesiąca życia dziecka jest ważnym okresem dla rozwoju odpowiednich preferencji i nawyków żywieniowych[3]. Twoje wybory odżywcze mają zatem wpływ na przyszłe preferencje żywieniowe twojego dziecka.
Mleko w diecie roczniaka jaki produkt odpowie na potrzeby małego dziecka

Mleko kozie w diecie małego dziecka

Czasami po podaniu dziecku mleka krowiego może pojawić się reakcja alergiczna. Białko mleka krowiego jest jednym z najczęstszych alergenów, dlatego w takiej sytuacji (lub gdy obawiasz się, że twoje dziecko ma alergię na mleko krowie) często wprowadza się mleko kozie do diety dziecka. Jednak badania sugerują, że u 92% osób z alergią na białka mleka krowiego pojawi się również reakcja alergiczna po spożyciu mleka koziego[4]. Jeśli twoje dziecko nie ma alergii na mleko i nabiał, mleko kozie – podobnie jak mleko krowie – może być spożywane okazjonalnie, jako urozmaicenie potraw. Jednocześnie warto wprowadzić do diety roczniaka odżywcze mleko w formie specjalnej formuły na bazie mleka.

Mleko w diecie roczniaka jaki produkt odpowie na potrzeby małego dziecka

Odżywcza formuła na bazie mleka – którą wybrać?

Odżywcza formuła na bazie mleka, wzbogacona w witaminy i składniki mineralne (dawniej nazywana mlekiem modyfikowanym dla dzieci w wieku przedszkolnym), jest specjalnie dostosowana do potrzeb żywieniowych małych dzieci na różnych etapach ich rozwoju. Wprowadzenie takiej formuły do diety rocznego dziecka może pomóc zmniejszyć ryzyko niedoborów składników odżywczych, takich jak witamina D, nawet o 78%[5]. Badania pokazują również, że dwulatki, które nadal otrzymują taką formułę, dostarczają więcej składników odżywczych, takich jak witamina D, żelazo i jod, niż te, które rzadziej spożywają produkty mleczne przeznaczone dla małych dzieci[6].

  • wapń i jod – 71%,
  • żelazo – 74%,
  • witamina D – 89%.
Przeczytaj więcej artykułów  Muzyka w ciąży i jej wpływ na dziecko

Dodaj komentarz