Muzyka w ciąży i jej wpływ na dziecko

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Muzyka w ciąży i jej wpływ na dziecko

Przez długi czas uważano, że dziecko w brzuchu matki nie reaguje na bodźce zewnętrznego świata, nie słyszy i nie widzi nic. Teraz jednak wiemy, że słuch jest najlepiej rozwiniętym zmysłem w okresie prenatalnym. Moje dziecko jest cały czas otoczone kakofonią dźwięków – od bicie serca matki do szumu ulicy. Dlatego noworodki dopiero po narodzinach poznają ciszę i lepiej zasypiają przy szumiących dźwiękach, które przypominają im te, które słyszały w brzuchu mamy.

Okazuje się, że aparat słuchowy i ośrodek słuchu u płodu rozwijają się w pełni dopiero w 24. tygodniu życia płodowego. Wcześniej dziecko słucha całym ciałem. Dźwięki przewodzone są przez płyn owodniowy, a dziecko odbiera je poprzez receptory na skórze. Z tego wszystkiego wynika, że słuchanie muzyki w ciąży ma sens już w pierwszych miesiącach oczekiwania na dziecko.

Wpływ muzyki na rozwój dziecka

Dziecko zapamiętuje dźwięki i głosy z okresu prenatalnego. Dobrze reaguje na muzykę klasyczną, którą można puszczać poprzez umieszczenie słuchawek na brzuchu, prosto z odtwarzacza lub chodząc na koncerty. Słuchanie dźwięków przez 5-10 minut dwa razy dziennie ma korzystny wpływ na rozwój maluszka. Nawet głośna muzyka nie szkodzi dziecku, ponieważ powłoki brzuszne ją wyciszają. Najlepiej odbiera dźwięki o niskich częstotliwościach, takie jak dźwięk wiolonczeli czy fletu. Wtedy dziecko się uspokaja, a częstotliwość bicia jego serduszka maleje.

Muzyka w ciąży i jej wpływ na dziecko

Dziecko w brzuchu matki lubi też słuchać muzyki zbliżonej do naturalnego rytmu bicia serca człowieka. Podobnie jak zapamiętuje głos rodziców, tak też pamięta muzykę usłyszaną w ciąży, która może wpływać na jego uspokojenie już po narodzinach.

Wpływ muzyki klasycznej na rozwój dziecka

Słuchanie muzyki klasycznej i barokowej w ciąży stymuluje nie tylko rozwój układu słuchowego, ale także inteligencji i zdolności przestrzenne dziecka. Nazywa się to "efektem Mozarta". Muzyka ma również wpływ na zdolności językowe, rozwój emocjonalny i logiczne myślenie.

Przeczytaj więcej artykułów  Odkryliśmy zdrową alternatywę dla wody Twoje dziecko powinno ją pokochać

Najlepsze utwory dla mam w ciąży

Muzyka w ciąży i jej wpływ na dziecko

Na stronach z muzyką online można znaleźć wiele playlist polecanych dla ciężarnych mam i noworodków. Jedną z nich jest spokojna muzyka Mozarta:

A jeśli po urodzeniu dziecko ma problemy z usypianiem, warto spróbować puścić mu biały szum zamiast kołysanki:

Inną opcją są dźwięki przypominające te, które słyszało w łonie matki:

[Główne zdjęcie: depositphotos.com]

[Główne zdjęcie: depositphotos.com]

Dodaj komentarz