Na jak długo i w jakim wieku można zostawiać dziecko samo w domu

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Na jak długo i w jakim wieku można zostawiać dziecko samo w domu

Ostatnio coraz więcej zastanawiamy się, czy możemy zostawić dzieci bez opieki i w jakim wieku są na to gotowe. Jako rodzice wszyscy wiemy, że znalezienie chwili na załatwienie spraw jest trudne, gdy dzieci cały czas potrzebują naszej uwagi. Czy możemy na chwilę je same zostawić? Problem polega na tym, że nie wiemy, kiedy są gotowe i jak je bezpiecznie zostawić.

Ilu letnie dziecko może zostać samo w domu?

Zostawienie dziecka samo w domu jest stresujące dla większości rodziców. Ale czasami nie mamy innego wyboru. Na naszym forum matki często dzielą się swoimi doświadczeniami i radami na ten temat. Najczęściej pojawia się pytanie o odpowiedni wiek, w jakim można zostawić dziecko samo w domu.

Opinie na temat wieku dziecka są podzielone. Jedna z matek napisała:

Na jak długo i w jakim wieku można zostawiać dziecko samo w domu

Mój 7-letni maluch został sam w domu (z psem i królikiem). Cały czas byliśmy w kontakcie telefonicznym, wiedział, co wolno, a czego nie. Zawsze przestrzegała reguł. Ale nie lubię, gdy musi być sama…

Inna osoba odpowiedziała:

Jestem chyba nadopiekuńcza, bo swoje 10-letnie dziecko zostawiłam samo w domu dopiero w wieku 9 lat, mimo że jest bardzo rozsądne i mądre. W przeciwieństwie do młodszego brata.

Wiemy, że dużą rolę odgrywa samodzielność i dojrzałość dziecka. Warto jednak pamiętać, że kiedy dziecko jest samo w domu, może się zachowywać inaczej niż pod naszą opieką. Niektóre dzieci spokojnie obejrzą telewizję przez godzinę, a inne zaczną panikować lub wymyślą coś niebezpiecznego.

Na jak długo i w jakim wieku można zostawiać dziecko samo w domu

Niestety, czasem wystarczy, że na chwilę odwrócimy wzrok lub zasniemy, a dziecko zrobi coś niebezpiecznego. Było tak w przypadku dzieci bawiących się w chowanego, kiedy rodzice zasnęli. Mały chłopiec utknął w pralce i zginął przez uduszenie.

  • Zmarło dziecko, które utknęło w pralce. Fatalny finał zabawy w chowanego
  • Mama ostrzega: nasza córka dostała paraliżu po ugryzieniu kleszcza!
Przeczytaj więcej artykułów  Polio wróciło Dziecko które zmarło nie było szczepione

Jeden z takich przypadków został nagrany na filmie, kiedy małe dziecko wspięło się na parapet wysokiego budynku. Na szczęście, nie doszło do tragedii.

Na jak długo zostawić dziecko? Nie baw się z czasem!

Kolejne pytanie na forum brzmi: na jak długo możemy zostawić dziecko samo w domu?

Na jak długo i w jakim wieku można zostawiać dziecko samo w domu

Jedna z matek zapytała, czy zostawienie dziecka na 9 godzin to już za długo. Inna mama odpowiedziała:

Niestety, musiałam to zrobić. Moja córka miała wtedy 10 lat. Stopniowo przyzwyczaiłam ją od pół godziny, potem mąż był z nią do 10 godziny, a ja wracałam z pracy o 15. Miała jedzenie i picie, zakaz wchodzenia do kuchni i otwierania drzwi – jakby nikogo nie było w domu. Dzwoniliśmy do niej co godzinę. Mogła też korzystać z komputera, więc czas szybko minął.

Większość osób na forum zgadza się, że 9 godzin to za długo i lepiej nie zostawiać dzieci same na dłużej niż 3 godziny. Przed zostawieniem dziecka bez opieki należy wyjaśnić pewne zasady: nie otwierać drzwi obcym, nie odbierać telefonu, nie korzystać z kuchenki, a najlepiej nawet nie wchodzić do kuchni. To wszystko wydaje się oczywiste, ale kiedy chodzi o zdrowie i bezpieczeństwo dziecka, lepiej nie ryzykować.

Dziecko samo w domu według prawa

Na jak długo i w jakim wieku można zostawiać dziecko samo w domu

Jedna z osób na forum dodaje:

Nie zostawiłabym 8-latka samego. Co do 11-latka, to nie mam doświadczenia, ale 9 godzin wydaje się trochę za długo… Mam koleżankę z pracy, której dwójka dzieci w podobnym wieku (9 i 12 lat) zostaje sama w domu. Przeglądałam internet w tym temacie i znalazłam: w Kodeksie Rodzinnym nic nie ma o wieku, w którym można zostawić dziecko samo. Ale Kodeks Wykroczeń mówi, że nie wolno zostawiać dziecka do lat 7 bez opieki. W tym wieku dziecko może już samo poruszać się po drodze – wiele dzieci wraca ze szkoły bez opieki. Co ciekawe, w Kodeksie Karnym mówi się o obowiązku troszczenia się o małoletnich poniżej 15 roku życia i o karze 3 lat więzienia za porzucenie dzieci (czy zostawienie dziecka na kilka godzin to porzucenie?).

Przeczytaj więcej artykułów  Odbijanie po karmieniu czy jest to konieczne Jak prawidłowo odbić dziecko

Nie jest jasne, kiedy można zostawić dziecko samo w domu według prawa. Kodeks wykroczeń mówi, że:

“Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany.”

Na jak długo i w jakim wieku można zostawiać dziecko samo w domu

Radca prawny, Danuta Janiszewska, wyjaśnia:

Należy postępować rozsądnie jako rodzic. Małe dzieci i niemowlęta na pewno nie powinny pozostawać same. Dzieci w wieku szkolnym zależy od ich rozwoju, charakteru, samodzielności, rodzica i jego zaufania do dziecka.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, kiedy dziecko jest gotowe samo się zająć. Każdy rodzic powinien postępować rozsądnie i kierować się intuicją, zawsze zwracając uwagę na dobro i bezpieczeństwo dziecka.

[Zdjęcie główne: depositphotos.com]

[Zdjęcie główne: depositphotos.com]

Dodaj komentarz