Najdziwniejsze imiona dla dzieci 2022 Skąd rodzice wzięli takie pomysły

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Najdziwniejsze imiona dla dzieci 2022 Skąd rodzice wzięli takie pomysły

Rodzice mają wiele różnych pomysłów, zwłaszcza mając na uwadze wybór imienia dla swojego dziecka. Czasami sięgają po bardzo nietypowe i niekonwencjonalne pomysły, aby nadać swojemu dziecku jak najbardziej unikalne, charakterystyczne imię. Oto najdziwniejsze imiona dla dzieci w 2022 roku.

Skąd pochodzą pomysły na nietypowe imiona?

Najdziwniejsze imiona dla dzieci 2022 Skąd rodzice wzięli takie pomysły

Pomysły na imiona, w tym również nietypowe, mogą mieć różne źródła. Najczęściej są one inspirowane popkulturą, historią lub modą na zagraniczne imiona, a także poszukiwanie ich spolszczonych odpowiedników. Już dwa lata temu słyszeliśmy o Wiedzimini, chłopcu urodzonym w Katowicach, którego imię było inspirowane serią "Wiedźmin" autorstwa Andrzeja Sapkowskiego. Nie wiadomo jednak, czy rodzice zainspirowali się książką czy grą wyprodukowaną przez CD Projekt RED.

Pojawiła się też moda na nadawanie dzieciom imion unisex, czyli takich, które nie jednoznacznie określają płeć dziecka. Stało się to możliwe od czasu wprowadzenia nowych przepisów w 2015 roku, które zmieniły dotychczasowe zasady nadawania imion. Wcześniej nie wolno było nadawać imion, które mogłyby powodować wątpliwości co do płci dziecka, były zdrobnieniem innych imion lub na jakikolwiek sposób obraźliwe. Od momentu wprowadzenia nowej ustawy można nadawać zdrobnienia jako pełne imiona, a także używać zagranicznych imion, co oznacza, że można wybierać imię nieokreślające płci.

Najdziwniejsze imiona dla dziewczynek w 2022 roku

Najdziwniejsze imiona dla dzieci 2022 Skąd rodzice wzięli takie pomysły

Chanel to imię żeńskie pochodzenia francuskiego, które oznacza "kanał". Od kilku lat utrzymuje się na miejscu pomiędzy 400. a 500. pozycją w rankingu imion.

Guantanamera pochodzi z Hiszpanii i odnosi się do dziewczyny pochodzącej z Guantánamo, miasta znajdującego się w południowo-wschodniej części Kuby, stolicy prowincji o tej samej nazwie. Prawdopodobną inspiracją dla rodziców nadających takie imię swoim dzieciom była piosenka o tej samej nazwie, którą wykonywali wielu twórcy, w tym również polscy. Imię to wcześniej zostało uznane za jedno z najdziwniejszych nadawanych dziewczynkom.

Przeczytaj więcej artykułów  Modne stylizacje na co dzień dla Twojego dziecka bajkowe inspiracje

Cirilla oczywiście jest nawiązaniem do bardzo popularnej serii książek i gier "Wiedźmin", w której Cirilla, znaną również jako Ciri, była jednym z ważniejszych bohaterów. Imię to nie jest zupełnie obce w Polsce, ponieważ inna wersja tego imienia to Cyryla. Cyryla pochodzi z języka greckiego i oznacza "pan" lub "mistrz".

Najdziwniejsze imiona dla dzieci 2022 Skąd rodzice wzięli takie pomysły

Paloma to żeńskie imię o hiszpańskim pochodzeniu. Słowo "paloma" w języku hiszpańskim oznacza "gołębica". Imię to już wcześniej się pojawiało, ale nadal jest rzadkie i nietypowe.

Lotta, będąca odpowiednikiem polskiej Karoliny, to żeńskie imię pochodzenia fińskiego. Nadawanie dziewczynkom tego imienia zostało zaakceptowane przez Radę Języka Polskiego jako żartobliwe, ze względu na możliwą trudność w wymowie odmiany imienia (odmienia się "Lotcie", ale wymawia się "Loccie").

Najdziwniejsze imiona dla chłopców w 2022 roku

Najdziwniejsze imiona dla dzieci 2022 Skąd rodzice wzięli takie pomysły

Bogusz to rodzime imię pochodzące z korzeni słowiańskich. Jest to alternatywa dla imienia Bogusław, które oznacza "sławiący Boga". To imię jest stosunkowo specyficzne i rzadko spotykane, ale nie zostało wymyślone w ostatnich latach. Aktor Bogusz Bilewski, urodzony w 1930 roku, nosił to imię.

Patrycjusz to nietypowe imię męskie, które bardziej kojarzy się ze starożytnym rzymskim konsulem niż z imieniem dla chłopca. Jest alternatywą dla imienia Patryk, Patrycego i żeńskiej formy Patrycji. Pochodzi z łaciny i oznacza "szlachetnie urodzony".

Chyba nie jeden oczytany rodzic marzył o tym, aby nazwać dziecko imieniem słynnego filozofa, jakim był Platon. To imię pochodzi z języka greckiego i oznacza "barczysty".

Najdziwniejsze imiona dla dzieci 2022 Skąd rodzice wzięli takie pomysły

Gniewosz to alternatywna wersja staropolskiego imienia Gniewomir. Jak łatwo się domyślić, to imię ma swoje korzenie w słowie "gniew".

Wolfgang jest imieniem o pochodzeniu germańskim. Składa się z dwóch członów, "wolf" i "gang", co można przetłumaczyć jako "poruszający się jak wilk". To imię wydaje się być dobrze znane dzięki dwóm wielkim niemieckim artystom – kompozytorowi Mozartowi i pisarzowi Goethemu. Nie jest to jednak szczególnie popularne imię w Polsce, prawdopodobnie ze względu na swoje specyficzne, niewłaściwie polskie brzmienie.

  • Imiona dzieci z serialu "Bridgerton". Sprawdź listę imion z hitu Netflixa
  • Imiona dla chłopców w 2022. Czy możemy spodziewać się rewolucji w rankingu popularności?

Dodaj komentarz