Pierwszy miesiąc życia dziecka – Rozwój dziecka 1 miesiąc

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Pierwszy miesiąc życia dziecka - Rozwój dziecka 1 miesiąc

Kiedy maluszek przychodzi na świat, jest to ogromne wydarzenie. Chociaż rodzice mają instynktownie wiedzę, co robić, większość z nas czuje się zagubiona i niepewna, jak się zachować przy tak małym dziecku. Podpowiadamy, jak wygląda pierwszy miesiąc z noworodkiem i jak się nim opiekować.

Noworodek w pierwszym miesiącu życia

1. godzina

Jeśli poród przebiegł bez komplikacji, noworodek jest przykładany do mamy na brzuchu, skąd rozpoczyna swoją drogę w kierunku piersi i swojego pierwszego karmienia. W pierwszej godzinie maluszek jest badany, mierzony, ważony i oceniany w skali Apgar.

1. dzień

Pierwszy miesiąc życia dziecka - Rozwój dziecka 1 miesiąc

Noworodek je niewiele, ale nie ma powodu do niepokoju – pierwsze posiłki nie przekraczają kilku łyżeczek herbaty! Za to dużo śpi – w ten sposób odpoczywa po urodzeniu. W pierwszych dniach pojawia się też pierwsza kupka, nazywana smółką – wydalane są pozostałości z czasu życia płodowego. Noworodek otrzymuje także szczepionkę przeciw gruźlicy i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

1. tydzień

W tym czasie dziecko zaczyna tracić na wadze, ale nie ma powodu do niepokoju, szybko to nadrobi. W trzecim dniu od porodu może stracić nawet 10% swojej wagi urodzeniowej. Między 3. a 4. dniem rodzice wracają do domu z noworodkiem, ale nie muszą sami być odpowiedzialni za opiekę! Po zgłoszeniu dziecka do przychodni odwiedzi Was położna środowiskowa – skorzystajcie z jej pomocy, jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości dotyczące opieki nad noworodkiem. Drugiego lub trzeciego dnia po porodzie pobierana jest krew z pięty dziecka do badań, które mają na celu wykrycie wrodzonej niedoczynności tarczycy i fenyloketonurii. Jeszcze w szpitalu przeprowadzane jest badanie słuchu malucha. W trzecim dniu życia skóra maluszka może stać się lekko żółta, co jest objawem żółtaczki noworodkowej – nie jest to poważne, po prostu dziecko przystosowuje się do nowych warunków życia poza brzuszkiem mamy. Między 7. a 10. dniem odpada kikut pępowinowy, ale do tego czasu należy go odpowiednio pielęgnować.

Przeczytaj więcej artykułów  Najdziwniejsze imiona dla dzieci RANKING

1. miesiąc

2-tygodniowy noworodek może już przyjmować pierwszych gości, ale warto ograniczyć wizyty dziadków i innych członków rodziny, aby maluch nie był zbyt przeciążony bodźcami. Ponadto, duża liczba obcych ludzi wokół może spowodować, że dziecko łapie jakieś infekcje. Jeśli dziecko urodziło się zimą, po tym czasie można już zabrać je na dwór, natomiast dzieci urodzone latem można wziąć na pierwsze spacery kilka dni po porodzie – pamiętajcie tylko, aby chronić malca przed słońcem! 3-tygodniowy noworodek zaczyna też słyszeć lepiej. Mimo że słyszy już w łonie matki, po porodzie jego kanały słuchowe są wypełnione płynem owodniowym. Zaraz po urodzeniu reaguje tylko na bardzo głośne dźwięki. W 3. tygodniu zaczynają do niego dochodzić średnie i ciche dźwięki.

Pierwszy miesiąc życia dziecka - Rozwój dziecka 1 miesiąc

Co robi miesięczne dziecko? Jego rozwój postępuje bardzo szybko – możecie zauważyć pewne rzeczy, na przykład: ma wytrenowany odruch bardzo silnego chwytania; gdy pogłaszczecie dziecko po podeszwie stopy, palce zginają się do środka, z wyjątkiem dużego palca, który wygina się do góry; natomiast gdy pogłaszczecie policzek – dziecko od razu odwróci buzię w Waszą stronę.

Rozwój zmysłów w pierwszym miesiącu życia

  • WZROK: Dziecko widzi ostro wszystko, co jest w odległości 20-30 cm.
  • SŁUCH: Noworodek doskonale słyszy – od szeptu po dźwięki z zewnątrz. Bicie serca mamy działa uspokajająco.
  • DOTYK: U noworodków zmysł dotyku jest bardzo dobrze rozwinięty i doskonale wyczuwają sposób, w jaki je dotykacie.
  • SMAK: Noworodki najlepiej znają smak słodki, ponieważ takie jest mleko matki (lub modyfikowane). Jeśli karmisz piersią, dziecko szybko zareaguje na to, co jesz, ponieważ smak mleka się zmienia.
  • WĘCH: Noworodek doskonale rozpoznaje zapach mamy i to dzięki węchowi najlepiej ją poznaje. Według badań, dziecko rozpoznaje zapachy podobnie jak dorośli, chociaż nie ma jeszcze określonego gustu odnośnie do nich.
Przeczytaj więcej artykułów  Patrząc na nową kolekcję 51015 nie zastanawiasz się Czy kupić ubranka ale A może trzecie dziecko

Jak dbać o noworodka?

  • Pokazujcie mu wyraźne, kontrastujące przedmioty o wyraźnych kształtach, aby rozwijać jego zdolność widzenia. Doskonale sprawdza się nawet własnoręcznie wykonana biała karta z czarną cyfrą lub kształtem.
  • Słuchajcie razem muzyki, dużo z nim rozmawiajcie.
  • Delikatnie masujcie niemowlę, na przykład po kąpieli, co stymuluje rozwój wielu zmysłów.
  • Podchodźcie spokojnie do dziecka – ono doskonale wyczuwa Wasze emocje i będzie na nie reagować.
  • Dziecko chętnie będzie obserwować Wasze twarze – róbcie mu dziwne miny, uśmiechajcie się do niego.
  • Po zakończeniu pierwszego miesiąca możecie kupić pierwszą zabawkę, na przykład pozytywkę zawieszaną nad łóżeczkiem.
  • Pozwólcie maluszkowi dotykać Waszej nagiej skóry – działa to kojąco na niego.

Dodaj komentarz