Mielenie maku Jak zmielić mak

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Mielenie maku Jak zmielić mak

Pewnie wielu osobom zdarzyło się zapomnieć, że nie mają maszynki do mielenia maku w momencie, gdy chcą przygotować danie ze zmielonym makiem. Ale nie martw się! Możesz z powodzeniem zmielić mak za pomocą innych sprzętów, takich jak Thermomix, blender lub nawet młynek do kawy. Aby przekonać się, jak to zrobić, zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Jak zmielić mak? Praktyczne wskazówki

Najbardziej doświadczone kucharki wiedzą, że mak warto kupować w sprawdzonym miejscu, aby mieć pewność, że będzie wysokiej jakości. Jeśli nie masz maszynki do mielenia mięsa i nie wiesz, jak zacząć, podpowiemy Ci kilka rad.

Pierwszym krokiem jest wypłukanie maku, a następnie umieszczenie go w głębokim garnku i zalewanie wrzątkiem. Pozostaw go na pół godziny, a następnie usunij z powierzchni wszystkie zanieczyszczenia, które wypływają wraz z wodą. Odlej nadmiar wody i pozostaw mak, aby wystygł. Następnie zalej go mlekiem i gotuj na małym ogniu przez 45 minut. Ponownie odsącz i pozwól mu całkowicie ostygnąć. Dopiero wtedy będziesz mogła go zmielić w maszynce do mięsa. Jeśli zamierzasz użyć go do przygotowania makowca, zmiel go tylko raz. Ale jeśli zależy Ci na uzyskaniu gładkiej masy, warto zmielić go kilkakrotnie w zależności od tego, jak drobno chcesz mieć mieloną konsystencję maku.

Jak zmielić mak bez maszynki do mielenia?

A co, jeśli w twoim domu nie masz odpowiedniego sprzętu, który ułatwiłby ci pracę? Nie martw się! Możesz zmielić mak bez maszynki! W takim przypadku polecamy skorzystanie z młynka do kawy. To nie jest typowe rozwiązanie, ale w nagłej potrzebie może być naprawdę przydatne.

Mieląc suchy mak w młynku, nie zmienisz jego smaku, a makowiec nadal będzie smakować wyśmienicie. Chociaż nie jest to najskuteczniejszy sposób, to w sytuacji, gdy nie masz innego sprzętu, ta metoda sprawdzi się. Pamiętaj, że do młynka wkładamy tylko suchy mak. Miel go partiami, aby nie uszkodzić urządzenia. Mielony mak gotuj z mlekiem, miodem i bakaliami.

Przeczytaj więcej artykułów  Podlewaj tym anturium raz na dwa tygodnie Zakwitnie jak szalone i pozazdrości go wścibska sąsiadka

Jak zmielić mak w Thermomixie?

Mielenie maku w Thermomixie jest bardzo proste. Jeśli masz takie urządzenie w swojej kuchni, wiesz, jak bardzo przydatne jest w codziennym gotowaniu. Nie potrzebujesz nawet tradycyjnej maszynki do mielenia mięsa. Mak zmielony w Thermomixie smakuje równie dobrze. Jak to zrobić? W nowszych modelach znajdziesz w aplikacji przepis na szybką i prostą masę makową. Jeśli używasz starszego modelu, sam musisz znaleźć przepis, który Ci odpowiada. Wsyp mak do misy Thermomixu, dodaj wodę i ustaw na tryb gotowania przez 25 minut przy temperaturze 100°C. Gdy mak będzie gotowy, odcedź go na sitku. Kiedy wystygnie, umieść go w misie Thermomixu i ustaw na tryb mieszania przez pół minuty na prędkości 10. Kiedy masa będzie dokładnie zmiksowana, dodaj ulubione bakalie i miód.

Jak zmielić mak w blenderze?

Czy można zmielić mak za pomocą blendera? Oczywiście! Jeśli w twojej kuchni nie masz maszynki do mięsa, słusznie postanowiłaś użyć innych narzędzi. Mieląc mak w blenderze jest naprawdę proste. Zrób to, gdy ziarna są suche, a następnie zagotuj go z mlekiem i ulubionymi dodatkami. Pamiętaj, żeby mielić go partiami przez około 3 minuty na średniej prędkości urządzenia. Jeśli chcesz, możesz dodać do maku laskę cynamonu, aby dodać mu lepszy smak. Teraz wiesz już wszystko o mieleniu maku przy niewielkim sprzęcie kuchennym!

Najczęstsze pytania rodziców o mielenie maku

Czym zmielić mak?

Nie musisz mieć maszynki do mielenia mięsa, aby zmielić mak. Korzystając z nowoczesnych urządzeń, takich jak Thermomix, możesz osiągnąć świetne rezultaty. Możesz również skorzystać z blendera, aby uzyskać idealnie gładką konsystencję.

Czy mak niebieski trzeba mielić?

Nie. Mak niebieski jest gotowy do użycia, został już uprzednio zmielony. Nie musisz go mielić ponownie.

Dodaj komentarz