Najmniejsze państwa świata Pierwsza dziesiątka może zaskoczyć

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Najmniejsze państwa świata Pierwsza dziesiątka może zaskoczyć

Choć nie są dużą powierzchnią, najmniejsze państwa na świecie oferują wiele atrakcji dla odwiedzających. Piękne krajobrazy, zabytki, wspaniała atmosfera i pogoda to tylko niektóre z nich. W dodatku, można je zwiedzić całkiem szybko i sprawnie, nawet w ciągu weekendu można zobaczyć dużą część ich atrakcji. Które kraje o tym mówimy? Jakie jest najmniejsze państwo na świecie, a które są w pierwszej dziesiątce?

Najmniejsze państwa na świecie

Kiedy usłyszymy frazę "najmniejsze państwo na świecie", wielu z nas od razu pomyśli o Watykanie. I słusznie, bo to właśnie on zajmuje pierwsze miejsce na liście najmniejszych państw pod względem powierzchni. Pomimo swojego małego obszaru, Watykan jest jednym z najpopularniejszych celów turystycznych, nie tylko dla osób wierzących. Mimo swojego małego rozmiaru, Watykan zachwyca architekturą, zabytkami i tym, że znajduje się w sercu Rzymu. Warto więc odwiedzić Watykan, połączając to z wizytą w stolicy Włoch.

W Europie znajduje się jeszcze cztery kraje które znajdują się na liście najmniejszych państw na świecie. Są nimi: Monako, San Marino, Liechtenstein i Malta. Każde z nich ma coś innego i interesującego do zaoferowania. Są one również znane ze swojego położenia i pięknych widoków. Monako rozciąga się wzdłuż Riwierze Francuskiej nad Morzem Śródziemnym, San Marino leży w górzystym regionie, Liechtenstein stoi nad rzeką Ren w Alpach, a Malta to malownicza wyspa na Morzu Śródziemnym. Z pewnością nie brakuje tam atrakcji dla turystów. Ponadto, każde z tych państw ma wiele zabytków i ciekawych elementów architektonicznych.

Jak widać, na liście najmniejszych krajów świata aż pięć z nich znajduje się w Europie. Pozostałe kraje również oferują wiele atrakcji turystycznych, jednak niektóre mogą być zaskakujące.

Top 10 najmniejszych państw na świecie

Na liście najmniejszych krajów na świecie kilka miejsc jest zajmowanych przez kraje nieco bardziej egzotyczne (z perspektywy Europy). Mamy tu na przykład Republikę Nauru, wyspy mikronezyjskie położone na Oceanie Spokojnym. Nieco większe jest państwo Tuvalu, położone na Oceanie Spokojnym na zachodzie Polinezji, które przez długi czas było terytorium zależnym od Wielkiej Brytanii, ale ogłosiło swoją niepodległość w 1978 roku.

Przeczytaj więcej artykułów  Noworodek na wadze

Wśród najmniejszych państw na świecie znajdują się także Wyspy Marshalla, które znajdują się na Oceanie Spokojnym na wschód od Mikronezji. Również Saint Kitts i Nevis znalazły się w pierwszej dziesiątce. Jest to wyspiarskie państwo, które charakteryzuje się górzystym terenem ze względu na wulkaniczne pochodzenie. Ostatnim państwem na liście najmniejszych krajów jest Malediwy, znane jako rajskie miejsce, słynące z pięknych plaż i krystalicznie czystej wody.

  1. Watykan (0,44 km2) – Europa
  2. Monako (2,02 km2) – Europa
  3. Nauru (21,3 km2) – Oceania
  4. Tuvalu (26 km2) – Oceania
  5. San Marino (61 km2) – Europa
  6. Liechtenstein (160 km2) – Europa
  7. Wyspy Marshalla (181 km2) – Oceania
  8. St. Kitts i Nevis (261 km2) – Ameryka Północna
  9. Malediwy (289 km2) – Azja
  10. Malta (316 km2) – Europa

Czytelnicy pytają o najmniejsze kraje na świecie

Jaki jest najmniejszy kraj na świecie?

Najmniejszym krajem na świecie jest Watykan (o powierzchni 0,44 km2).

Jakie są pięć najmniejszych państw na świecie?

Najmniejsze państwa na świecie to: Watykan (0,44 km2) – Europa, Monako (2,02 km2) – Europa, Nauru (21,3 km2) – Australia i Oceania, Tuvalu (26 km2) – Australia i Oceania, San Marino (61 km2) – Europa.

Ile jest państw na świecie?

Liczba ta ciągle się zmienia, ponieważ kolejne regiony i narody ogłaszają swoją niepodległość. Obecnie według ONZ istnieje 195 państw.

Jaki jest najmniejszy oficjalnie uznawany kraj na świecie?

Najmniejszym oficjalnie uznawanym krajem na świecie jest Watykan o powierzchni zaledwie 0,44 km2.

Najmniejszym oficjalnie uznawanym krajem na świecie jest Watykan o powierzchni zaledwie 0,44 km2.

Dodaj komentarz