Natka pietruszki koperek i inne przyprawy dla niemowlaka

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Natka pietruszki koperek i inne przyprawy dla niemowlaka

Kiedy dziecko ma około pół roku, można zacząć wprowadzać nowe produkty do jego diety. Jednak trzeba to robić stopniowo, ponieważ układ trawienny i nerki malucha jeszcze nie są gotowe na stały pokarm. Można zacząć od warzywnych zup, musów owocowych, ryżu gotowanego na mleku dla niemowląt i soków. W tym artykule dowiesz się, kiedy można wprowadzić do diety niemowlaka pietruszkę (korzeń i natkę), koperek, bazylia, tymianek i inne zioła i przyprawy. Kiedy najlepiej podawać je dziecku?

Pewnie wydają Ci się mdłe potrawy dla malucha, ale pamiętaj, że do tej pory dziecko znało tylko smak Twojego lub modyfikowanego mleka. Nowe potrawy dla niego to prawdziwa eksplozja smaków i doznań. Pierwsze posiłki dla dziecka nie powinny być solone ani doprawiane kostkami rosołowymi ani gotowymi przyprawami w proszku. Wyjątek stanowią świeże zioła.

Pierwsze przyprawy dla niemowlaka

Pietruszka dla niemowlaka

Natka pietruszki możesz wprowadzić do diety niemowlaka najwcześniej, od samego początku rozszerzania jego menu. Posiekaj bardzo drobno świeżą natkę pietruszki (uprzednio dokładnie umytą!) i dodaj do zupki lub musu warzywnego dla maluszka. Pamiętaj, by dodawać tylko listki, bez łodyżek. Natka pietruszki to skarbnica witaminy C i beta-karotenu. Zawiera także dużo żelaza, a co najważniejsze, kwas foliowy, który pomaga wchłanianie żelaza.

Koper dla niemowlaka

Koperek można wprowadzić do diety niemowlaka nieco później. Poczekaj, aż maluch skończy osiem miesięcy. Można podawać koperek zarówno w zupkach i potrawkach mięsnych, jak i jako dodatek do gotowanych ziemniaków, twarożku czy naturalnego jogurtu. Świeży koper zawiera witaminy z grupy B, A i C. Ma także dużo wapnia i żelaza. Wspomaga trawienie i zapobiega kolkom oraz wzdęciom.

Przeczytaj więcej artykułów  Najlepszy prezent dla dziewczynki 8 lat - rozmowa na forum z 8 latką

Przyprawy dla niemowlaka po 10 miesiącu

Rzeżucha dla niemowlaka

Rzeżucha to fantastyczny dodatek do potraw. Można z niej przygotowywać pasty jajeczne czy twarożek, a także podawać ją posiekaną na pieczywie z masłem. Rzeżucha wzmacnia odporność i pomaga organizmowi pozbyć się toksyn. Wspomaga także trawienie i pracę jelit. Jest źródłem witamin B1, B2, C, E i K. Zawiera żelazo, wapń i magnez.

Bazylia dla niemowlaka

Bazylia pozwoli Twojemu maluszkowi poznać smaki włoskie! Drobno posiekane listki świeżej bazylii można mieszać z przecierem pomidorowym i podawać z makaronem. Bazylia doskonale pasuje także do twarożków, past jajecznych i pulpetów. Jest idealna dla niemowlaka, ponieważ łagodzi wzdęcia i zapobiega kolkom. Wspomaga pracę żołądka i jelit, a także poprawia trawienie.

Tymianek dla niemowlaka

Tymianek można wprowadzać do diety dziecka po 10. miesiącu życia. Świetnie komponuje się z rybą, dodać go też można do zup i dań mięsnych. Tymianek działa antybakteryjnie, dlatego jest polecany przy infekcjach gardła. Wspomaga trawienie, działa korzystnie na wątrobę i zapobiega wzdęciom.
Przy wprowadzaniu nowych smaków pamiętaj, że dziecko ma już swoje upodobania. To, co smakuje Tobie, niekoniecznie musi smakować Twojemu dziecku. Ma ono prawo do wyboru swoich ulubionych smaków.

Pytania rodziców o przyprawy dla najmłodszych

Kiedy można podać dziecku koperek?

Koperek w diecie niemowlaka można wprowadzić około 8. miesiąca życia.

Kiedy można wprowadzić pietruszkę?

Pietruszkę jako pierwszą przyprawę można dodać do jadłospisu niemowlaka na początku rozszerzania diety, czyli około 5. miesiąca życia. Można także wprowadzić do diety korzeń pietruszki w tym okresie.

Pietruszkę jako pierwszą przyprawę można dodać do jadłospisu niemowlaka na początku rozszerzania diety, czyli około 5. miesiąca życia. Można także wprowadzić do diety korzeń pietruszki w tym okresie.

Dodaj komentarz