Podwyżki dla nauczycieli 2023 tabela Upokażające stawki Niektórzy nie zarobią nawet 3 tysięcy na

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Podwyżki dla nauczycieli 2023 tabela Upokażające stawki Niektórzy nie zarobią nawet 3 tysięcy na

Wydaje się, że niedługo wejdą w życie nowe wynagrodzenia dla nauczycieli w 2023 roku. Niestety, zapowiedziane stawki zupełnie nie spełniają oczekiwań przedstawicieli tego środowiska. Po opublikowaniu ustawy budżetowej okazuje się, że rząd nie tylko nie uwzględnił postulatów związków zawodowych, ale obiecane stawki są nawet niższe niż te, które Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiadało kilka miesięcy temu. Ile wyniosą ostatecznie pensje dla nauczycieli w 2023 roku? Kiedy będą podwyżki dla nauczycieli w 2023 roku? Oto tabela z podwyżkami dla nauczycieli w 2023 roku.

Podwyżki dla nauczycieli 2023 – tabela

Temat podwyżek dla nauczycieli pojawia się regularnie od kilku lat. Wiadomo, że zarobki w oświacie pozostawiają wiele do życzenia i to jedna z głównych przyczyn problemów kadrowych – młodzi ludzie po studiach nie chcą zaczynać kariery w szkole, szukając lepszych możliwości. Niskie zarobki w połączeniu z ogromną odpowiedzialnością za uczniów to także powód, dlaczego doświadczeni nauczyciele odchodzą z zawodu.

Problem niskich pensji stał się jeszcze bardziej dotkliwy ze względu na wysoki poziom inflacji. W ubiegłym roku trwały rozmowy między związkami zawodowymi a ministrem edukacji. Związek Nauczycielstwa Polskiego domagał się podwyższenia kwoty bazowej o 20%, co wiązałoby się również z podwyżkami średniego wynagrodzenia. Jednak ten postulat nie został przyjęty, a minister Czarnek jedynie obiecał podwyżkę o 9%. Po przyjęciu ustawy budżetowej okazało się, że nauczyciele nie otrzymają nawet tyle. Wzrost kwoty bazowej wyniesie zaledwie 7,8%.

Niestety, tak niewielka podwyżka oznacza, że nauczyciele zarobią maksymalnie 300 zł więcej… brutto. Część pedagogów nadal nie będzie otrzymywać nawet 3 tysięcy złotych "na rękę". Poniżej znajduje się tabela wynagrodzeń nauczycieli w 2023 roku uwzględniająca ostatnie podwyżki.

Zasadnicze wynagrodzenie nauczycieli 2023 – tabela

Poziom wykształcenia Nauczyciel nieposiadający stopnia awansu zawodowego (nauczyciel początkujący) Nauczyciel mianowany Nauczyciel dyplomowany
1. Tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym 3690 zł 3890 zł 4550 zł
2. Tytuł zawodowy magistra bez przygotowania pedagogicznego, tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym, tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego 3600 zł 3700 zł 3960 zł
Przeczytaj więcej artykułów  Mojito bez alkoholu

Powyższe podwyżki nie zostały jeszcze oficjalnie przyznane. Nauczyciele wciąż czekają na wzrost wynagrodzeń. Zgodnie z ustawą budżetową należą im się od 1 stycznia 2023 roku, ale rozporządzenie w tej sprawie jest nadal w trakcie konsultacji i uzgodnień. Dokument powinien wejść w życie w ciągu 3 miesięcy od ogłoszenia ustawy budżetowej, a wyrównanie wynagrodzeń ma nastąpić od 1 stycznia danego roku. Wszystko wskazuje na to, że to będzie marzec. Warto dodać, że obecnie – przed wprowadzeniem podwyżek – część nauczycieli zarabia mniej niż minimalna pensja, co jest skandaliczne i upokarzające.

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli w 2023 roku

Podczas rozmów związkowców z przedstawicielami ministerstwa edukacji poruszano także kwestię powrotu artykułu 88. Karty Nauczyciela, czyli powrotu wcześniejszych emerytur. Na razie nie wiadomo jednak dokładnie, na jakich zasadach miałaby wrócić wcześniejsza emerytura dla nauczycieli. Wiadomo jednak, że nie będzie ona możliwa dla wszystkich.

Czytelnicy pytają o podwyżki nauczycieli w 2023 roku

Kiedy będą podwyżki dla nauczycieli w 2023 roku?

Nowe zarobki nauczycieli w 2023 roku powinny wejść w życie w marcu, czyli trzy miesiące po uchwaleniu ustawy budżetowej.

Czy będą wcześniejsze emerytury dla nauczycieli?

Trwają rozmowy w tej sprawie, ale wciąż nie ma konkretnych propozycji ze strony MEiN.

  • Szkoła w Chmurze – edukacja w nietypowym stylu. Na czym polega i czy jest skuteczna?
  • Ile sprawdzianów i kartków można mieć w tygodniu? [Prawa Ucznia]
  • Dofinansowanie do przedszkola. 400 zł przysługuje rodzicom najmłodszych dzieci, ale są pewne warunki

Dodaj komentarz