Obyczaje ślubne

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Obyczaje ślubne

Obrzędy i tradycje ślubne, mimo że zmieniają się rzadko, można zauważyć pewne trendy. Zobacz, co się zmienia w najważniejszych elementach ślubu i wesela.

Suknie ślubne

Współczesne panny młode coraz częściej decydują się na odważne i nowoczesne style sukien ślubnych. W kolekcji marki Pronupti w Paryżu można znaleźć suknie ślubne w kolorze żółtym, zielonym, a także bordowym, łososiowym i jasnoczerwonym. Kilka lat temu taka kolorystyka była niezwykle rzadka w świecie sukien ślubnych. Stopniowo walczymy z nudą i monotonią w modzie ślubnej, co jest moim zdaniem bardzo dobre.

Inne znane firmy ze świata ślubów, takie jak Mala Ramus i Primavera, również zaprezentowały podobną ofertę na wiosennych targach ślubnych. W tym roku króluje klasyka – gorsety i proste spódnice. Popularne są również jedwabie i tiule, a także ręcznie wykonane koronki i hafty, oraz falbanki.

Projektanci sukien ślubnych czerpią z orientalnych, japońskich i chińskich wzorów – suknie często przypominają kimona, a na ramiączkach przyszyte są czerwone płatki. Długość sukni pozostaje niezmieniona, ale panna młoda może pokazać się w krótszej kreacji przed kolano.

Absolutną nowością na rynku ślubnym są firmy zajmujące się kompleksową organizacją wesela. Zajmują się wszystkim, od wyboru kwiatów, zaproszeń, strojów i lokalu, a także zapewniają transport, opiekę nad dziećmi, kurs tańca i pokaz fajerwerków (zwykle kosztuje to kilka procent całkowitego kosztu imprezy).

Zaproszenia ślubne

Każda firma oferuje ponad tysiąc wzorów zaproszeń. Tradycyjne białe zaproszenia są zastępowane przez zielone i granatowe, ozdobione ekologicznymi sznurkami. Popularne są również zaproszenia w formie zwijanych papirusów. Nową formą zaproszeń są… czekoladki. Ofertę taką ma tylko firma Patchi. Zaproszenia są pakowane w pudełka, na których widnieje data ślubu i nazwiska pary młodej – jedno takie zaproszenie kosztuje od 10 do 14 złotych.

Przeczytaj więcej artykułów  Mieszne życzenia na nowy rok 2024 Rozbaw znajomych i rodzinę

Filmy i zdjęcia ślubne

Sesje ślubne na świeżym powietrzu cieszą się coraz większym zainteresowaniem (kosztuje około 1000 złotych). Najczęściej odbywają się w Wilanowie, Łazienkach i Jabłonnie, choć klient może również wybrać własne miejsce (nie dalej niż 60 km od Warszawy). Nadal popularne są zdjęcia czarno-białe i sepii. Zamiast standardowego relacji z wesela, można zamówić reportaż lub film.

Weselny chleb

Weselny chleb najlepiej zamówić kilka dni wcześniej. Piekarnie oferują specjalne wzory na tę okazję. Najbardziej popularnym jest okrągły bochenek z koroną na środku, do której wsypana jest sól. Kosztuje od 20 do 40 złotych.

Kwiaty ślubne

Kwiaty ślubne są dobrane do makijażu, sukni, typu urody lub temperamentu panny młodej. W tym roku modne są romantyczne bukiety w pastelowych kolorach. Powracają także polne bukiety i kolorowe goździki. Bukiet ślubny kosztuje co najmniej 150 złotych.

Tort weselny

Modne są zarówno piętrowe, jak i płaskie torty, ozdobione zdjęciem pary młodej lub żywymi kwiatami. Ręcznie zdobione dekoracje z ciągnionego cukru, takie jak łabędzie i róże, również cieszą się popularnością. Czekolada do tortów jest sprowadzana z Francji i Szwecji, owoce z Hamburga, a tropikalne dżemy z Włoch. Tort na 100 osób kosztuje od 1200 do 1800 złotych.

Dekoracje ślubne

Dekoracje ślubne wykonane z kwiatów lub balonów to standard. Unoszące się w powietrzu balony obsypane konfetti są bardzo popularne. Na balonie może znajdować się również zdjęcie. Koszt dekoracji wynosi od 2000 do 3000 złotych.

Dekoracje ślubne wykonane z kwiatów lub balonów to standard. Unoszące się w powietrzu balony obsypane konfetti są bardzo popularne. Na balonie może znajdować się również zdjęcie. Koszt dekoracji wynosi od 2000 do 3000 złotych.

Dodaj komentarz