Ogórki odejdą w odstawkę bo teraz kisi się czosnek Warzywo zaskoczy smakiem i bogactwem witamin

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Ogórki odejdą w odstawkę bo teraz kisi się czosnek Warzywo zaskoczy smakiem i bogactwem witamin

W kiszeniu ogórków jesteśmy już prawie mistrzami, ale mało kto wie, że czosnek również można tak ukisić. A smakuje równie pysznie! Przygotowanie kiszonego czosnku jest całkowicie proste i zajmuje niewiele czasu. Chcesz się dowiedzieć, jak to zrobić?

Kiszone czosłki doskonale pasują do kanapek, sałatek i innych potraw. Można też jeść je prosto ze słoika. To warzywo jest prawdziwą skarbnicą witamin, dlatego warto zadbać o to, aby je odpowiednio przygotować w słoikach. Chciałbyś się dowiedzieć, jak zrobić kiszone czosnki?

Czosnek od wieków był używany w medycynie. Już w dawnych czasach stosowano go w leczeniu chorób zakaźnych i przeciwpasożytniczych. Kiszenie czosnku ma wiele zalet. Działa jak naturalny probiotyk, hamując rozwój niekorzystnych grzybów i bakterii, wzmacniając jednocześnie układ odpornościowy i korzystnie wpływając na działanie jelit. Przygotowanie kiszonego czosnku jest tak naprawdę bardzo proste.

A więc jak się za to zabrać?

Będziesz potrzebować:

– 10 główek czosnku,

– korzenia chrzanu,

– 1 łyżeczki ziela angielskiego,

– 1 łyżeczki ziaren pieprzu,

– 1 łyżeczki gorczycy,

– liści laurowych,

– 2 łodyg suszonego kopru,

– plasterków cebuli (opcjonalnie),

– 2 litrów wody,

– 2 łyżek soli kamiennej.

Pierwszym krokiem jest dokładne wyparzenie słoików i ułożenie na dnie kawałków korzenia chrzanu, plasterków cebuli, ziela angielskiego, pieprzu, gorczycy, liści laurowych, suszonego koperku i cebuli. Następnie w słoikach umieszczamy ciasno obrany i podzielony na ząbki czosnek. Po zagotowaniu wody z solą, zalewamy słoiki gorącą zalewą, tak aby całkowicie przykryć ich zawartość. Słoiki należy zamknąć i odstawić w zacienione i chłodne miejsce. Po około 2 tygodniach będziesz mógł się cieszyć pysznym, kiszonym czosnkiem.

Należy pamiętać, że przetwory powinno się spożywać na bieżąco. Niektóre z nich, mimo przechowywania w słoikach, mogą zacząć się psuć. Jednak ukiszony czosnek można przechowywać w chłodnym i zacienionym miejscu nawet przez około rok.

Przeczytaj więcej artykułów  Odra w Pruszkowie Wśród chorych znajdują się także osoby zaszczepione W ich przypadku objawy są

Dodaj komentarz