Ogórki małosolne bez chrzanu czym go zastąpić W tej wersji będą równie smaczne

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Ogórki małosolne bez chrzanu czym go zastąpić W tej wersji będą równie smaczne

Ogórki małosolne bez chrzanu – czym go zastąpić? W tej wersji będą równie smaczne!

Chcesz zrobić ogórki małosolne bez chrzanu, ale nie wiesz, czym go zastąpić? Kto nie zna smaku ogórków przygotowanych według tradycyjnego przepisu, który często jest przekazywany w rodzinie z pokolenia na pokolenie. Ich świeży i lekko kwaskowaty smak, chrupiący miąższ i przyjemny zapach pobudzający apetyt znany jest każdemu miłośnikowi tych smacznych i zdrowych przetworów. Jak zrobić ogórki małosolne bez chrzanu? Podpowiadam!

Ogórki małosolne:

– chrzan – liście i korzeń,

– czosnek,

– koperek,

– liście porzeczki, winogron lub wiśni (opcjonalnie).

Czy można zrobić ogórki małosolne bez chrzanu?

Jednym ze składników zalewy, w której zanurza się ogórki, jest chrzan. Warzywo to nadaje potrawie odrobiny pikantności. Jednak są osoby, które nie lubią chrzanu lub uważają, że ten dodatek jest niepotrzebny i nie wnosi do smaku ogórków małosolnych nic oprócz ostrości. Dlatego powstały przepisy na ogórki małosolne bez chrzanu, które są nieco delikatniejsze od klasycznej wersji.

Czym zastąpić chrzan w ogórkach małosolnych?

Chrzan to warzywo o ostrym smaku, który nadaje potrawom taki sam posmak i aromat. Najczęściej spożywa się go w towarzystwie wyrobów wędliniarskich lub w przetworach warzywnych. Świetnie smakuje z ćwikłą. Większość polskich gospodyń dodaje go jednak także do ogórków kiszonych.

Nie lubisz ostrego smaku i zastanawiasz się, czym zastąpić chrzan w ogórkach? Zastąpić korzeń chrzanu innym warzywem jest dość trudno, ponieważ ma on specyficzny i niepowtarzalny smak. Jednak, gdy z jakichś powodów nie chcemy go dodawać, w zalewie można go zupełnie pominąć. W konsekwencji gotowe ogórki kiszone nie będą miały tej delikatnej nuty ostrości. W zamian można dodać liście porzeczki, wiśni lub winogron.

Ogórki małosolne bez chrzanu – przepis:

– 1,5 do 2 kg świeżych niedużych ogórków gruntowych,

Przeczytaj więcej artykułów  Przechowywanie sałaty Jak przechowywać sałatę

– połowa średniej wielkości główki czosnku,

– spora wiązka kwiatów kopru i odrobina zielonego koperku,

– 2 łyżki soli drobnoziarnistej,

– 2 litry wody,

– liście czarnej porzeczki.

Przygotuj szklane, ceramiczne lub kamionkowe naczynie. Na jego dnie rozłóż część kopru, liście porzeczki i czosnek. Pojemnik wypełnij umytymi ogórkami równej wielkości. Wodę z solą zagotuj, ostudź, a następnie wlej do przygotowanego naczynia z ogórkami. Na wierzchu rozłóż resztę kopru i czosnku. Obciąża talerzykiem i odstaw w chłodne miejsce. Po 2-3 dniach ogórki małosolne są gotowe do spożycia.

Ogórki małosolne bez czosnku:

Przepis na ogórki małosolne można modyfikować według własnego uznania. Jednym z ciekawszych jest przygotowanie ogórków bez czosnku. To pozwoli cieszyć się naturalnym, kwaskowatym smakiem tych warzyw. Sposób przygotowania ogórków bez czosnku jest prawie dokładnie taki sam jak przepis na kiszenie ogórków według tradycyjnej receptury. Jedyną różnicą jest brak dodatku czosnku, który nadaje kiszonce charakterystycznego posmaku. Ogórki małosolne bez chrzanu i czosnku warto uzupełnić większą ilością kopru.

Rodzice pytają o przygotowanie ogórków małosolnych:

Ogórki małosolne – co zamiast chrzanu?

Zamiast korzenia chrzanu do kiszenia ogórków można dodać jego liść lub zwiększyć o kilka ząbków ilość czosnku. Tak przygotowana zalewa pogłębi smak ogórków i wzbogaci je o silniejszy aromat czosnku. Oprócz chrzanu w postaci liści, do kiszenia ogórków małosolnych smakosze dodają liście winogron lub czarnej porzeczki, które uatrakcyjniają smak potrawy.

Można liście chrzanu zamiast korzenia?

Tradycyjna receptura na ogórki małosolne zawiera dodatek liści i korzenia chrzanu. Te składniki jednak nie są niezbędne do uzyskania smacznej potrawy. W wielu przepisach korzeń chrzanu może być zastąpiony tylko przez liście tego warzywa, które także uwydatniają smak kiszonki.

Jaki koper do ogórków małosolnych?

Do kiszenia ogórków doświadczeni kucharze używają koperku ogrodowego, który swoim niezwykle apetycznym aromatem podbije smak potrawy i doda jej wyczuwalnej świeżości. Oprócz koperku dodawany jest koper o równie intensywnym aromacie.

Przeczytaj więcej artykułów  Problem w systemie edukacji widzą wszyscy poza MEiN Resort zrzuca winę na dyrektorów i rodziców

Czy można zakisić ogórki bez chrzanu?

Do kiszenia ogórków najczęściej dodaje się korzeń chrzanu, który potęguje ich smak. Zamiast korzenia można użyć samych liści tego warzywa lub całkowicie pominąć to warzywo. Można przygotować także ogórki małosolne bez chrzanu i kopru. Wtedy warto dodać więcej czosnku, aby jego smak zdominował danie.

Co zamiast chrzanu do ogórków małosolnych?

Zamiast chrzanu można dodać więcej czosnku i kopru. Niektórzy ogórki małosolne bez chrzanu przygotowują z liśćmi porzeczki lub winogron.

Zamiast chrzanu można dodać więcej czosnku i kopru. Niektórzy ogórki małosolne bez chrzanu przygotowują z liśćmi porzeczki lub winogron.

Dodaj komentarz