Orgazm w ciąży czy orgazm szkodzi dziecku

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Orgazm w ciąży czy orgazm szkodzi dziecku

Jako przyszła mama, mogę doświadczyć różnych zmian w moim libido. Czasami nie mam ochoty na seks, ale innym razem czuję się naprawdę podniecona. To całkowicie normalne podczas ciąży i związane jest z wahaniem hormonów. Czy orgazm w ciąży może zaszkodzić mojemu dziecku?

  • Jeśli moje lekarz nie widzi przeciwwskazań, nie muszę powstrzymywać się od seksu w ciąży.
  • W ciąży, ze względu na silne ukrwienie narządów płciowych, orgazm łechtaczkowy może być znacznie bardziej intensywny niż przed ciążą.
  • Jeśli nie ma przeciwwskazań do uprawiania seksu w ciąży, orgazm nie tylko nie jest niebezpieczny dla dziecka, ale wręcz jest korzystny dla mojego zdrowia i samopoczucia.
  • Seks może przyspieszyć akcję porodową ze względu na wydzielanie oksytocyny, ale tylko w przypadku zagrożonej ciąży lub po 37. tygodniu ciąży.

Orgazm w ciąży – nowa jakość życia seksualnego

Jeśli nie ma poważnych przeciwwskazań, seks w ciąży jest całkowicie bezpieczny. Wręcz zalecany jest zarówno dla dobra mojego zdrowia psychicznego jak i fizycznego. Udane życie seksualne przyczynia się do pielęgnowania więzi i pozytywnie wpływa na naszą relację. Dodatkowo regularne uprawianie seksu poprawia samoocenę przyszłych mam, co jest szczególnie ważne, gdy mamy trudności z zaakceptowaniem zmian w naszym ciele. Oczywiście, aby seks w ciąży był bezpieczny, powinnam pamiętać o kilku kwestiach:

Zalecenia lekarskie

Seks w ciąży jest bezpieczny, o ile nie ma przeciwwskazań medycznych. W niektórych sytuacjach może być niewskazany, np. gdy ciąża jest bardzo nisko lub występuje łożysko przodujące. W przypadku infekcji intymnych, lekarz może zalecić wstrzemięźliwość seksualną do czasu wyleczenia. Ważne jest również dbanie o higienę intymną, szczególnie podczas ciąży, aby uniknąć infekcji.

Przeczytaj więcej artykułów  Mieszne wierszyki na walentynki Najzabawniejsze teksty które poprawią Wam humor w ten romantyczny

Bezpieczne pozycje

W czasie ciąży powinnam unikać pozycji, które uciskają brzuch lub powodują dyskomfort. Mogę zwracać uwagę na objawy, takie jak mrowienie w kończynach czy zawroty głowy, i dostosować nasze pozycje do mojego komfortu. Ważne jest również kontrolowanie głębokości penetracji and komunikacja z partnerem.

Higiena

Prawidłowa higiena intymna jest ważna przez całe życie, a szczególnie podczas ciąży. Powinnam dbać o higienę przed i po seksie. Pamiętajmy o oddawaniu moczu po stosunku, aby uniknąć infekcji dróg moczowych. Jeśli te czynności powodują, że tracimy spontaniczność, możemy spróbować seksu pod prysznicem lub w wannie, stosując bezpieczne pozycje. W niektórych przypadkach lekarze zalecają używanie prezerwatywy od 8 miesiąca ciąży.

Orgazm w czasie ciąży: wzmożona przyjemność

W czasie ciąży narządy płciowe są bardziej ukrwione, co przyczynia się do większej przyjemności seksualnej. Wiele kobiet odkrywa nową jakość orgazmu łechtaczkowego w ciąży, który jest bardziej intensywny i dłuższy. Zwiększony poziom hormonów także wpływa na wzrost libido.

Czy orgazm szkodzi dziecku?

Bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze dla przyszłych rodziców. Warto wiedzieć, że orgazm w czasie ciąży nie zagraża zdrowiu ani matki, ani dziecka. Podczas orgazmu następuje większe ukrwienie narządów rodnych, a skurcze działają na nie jak masaż. Hormony wydzielane podczas orgazmu działają uspokajająco. Przepływ krwi zwiększa dotlenienie organizmu matki i dziecka poprzez łożysko.

Czy orgazm może wpływać negatywnie na dziecko? Przy zachowaniu bezpiecznych pozycji, skurcze orgazmu stanowią dla dziecka stymulację mięśni, a intensywność ruchu nie różni się od zwykłej aktywności fizycznej. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy ciąża jest zagrożona, wtedy orgazm może wywołać przedwczesną akcję porodową ze względu na wydzielanie oksytocyny. W fizjologicznej ciąży uwolniona oksytocyna w czasie seksu nie stanowi zagrożenia.

Orgazm we wczesnej ciąży

Przez długi czas uważano, że seks we wczesnej ciąży jest niebezpieczny i może prowadzić do porodu. Jednak obecne stanowisko lekarzy jest inne. Jeśli nie ma przeciwwskazań, można uprawiać seks zarówno we wczesnej, jak i późniejszej ciąży.

Przeczytaj więcej artykułów  Poród lotosowy w Polsce

Wczesna ciąża często wiąże się z obniżeniem libido. Spowodowane jest to zmianami hormonalnymi, stresem i adaptacją do nowej sytuacji. Komunikacja z partnerem jest kluczowa w tym okresie.

Orgazm w trzecim trymestrze ciąży

Seks w 7., 8. i 9. miesiącu ciąży jest nadal bezpieczny, jeśli nie istnieją nowe zalecenia lekarza. Należy jednak pamiętać, że orgazm w 37. tygodniu ciąży może przyspieszyć rozpoczęcie porodu. Ciąża do 37 tygodnia uważana jest za dojrzałą i donoszoną. Od 7. miesiąca ciąży zalecane są statyczne pozycje.

Orgazm a poród

Często zastanawiamy się, czy orgazm może przyspieszyć poród. W przypadku ciąży zagrożonej, istnieje ryzyko wywołania porodu na każdym etapie. Dla fizjologicznej ciąży nie ma powodów do obaw. Po 37. tygodniu ciąży orgazm może przyspieszyć akcję porodową, jednak jest to naturalne i bezpieczne.

Brak orgazmu w ciąży

Niektóre kobiety doświadczają braku orgazmu w ciąży. Może to być związane z różnymi czynnikami fizycznymi i psychicznymi. Rozrastająca się macica i zmiany fizjologiczne mogą powodować dyskomfort podczas stosunku. Jeśli nie ma innych niepokojących objawów, nie muszę się z tym martwić. Prawdopodobnie sytuacja się zmieni w miarę upływu czasu. Współpraca i cierpliwość są kluczowe w osiągnięciu komfortu psychicznego.

Dodaj komentarz