Osiągnięcie wieku emerytalnego przy braku stażu pracy Czy bez przepracowanych lat ZUS przyzna

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Osiągnięcie wieku emerytalnego przy braku stażu pracy Czy bez przepracowanych lat ZUS przyzna

Wysokość emerytury zależy przede wszystkim od ilości lat przepracowanych oraz od sumy zgromadzonej na koncie w ZUS. Dlatego ludzie, którzy nigdy nie pracowali lub mają zaledwie kilka lat pracy, obawiają się, czy w ogóle otrzymają jakieś środki do życia. Czy można liczyć na minimalną emeryturę bez stażu pracy? Ile powinno się przepracować, aby otrzymać minimalne świadczenie emerytalne?

Wiek emerytalny a brak lat pracy. Czy ZUS przyzna emeryturę?

Czas pracy ma bezpośredni wpływ na wysokość miesięcznego świadczenia, które otrzymuje się po osiągnięciu wieku emerytalnego. Im więcej lat składkowych, tym większa suma zgromadzona na koncie w ZUS. Jeśli przez większą część życia nie odprowadzano żadnych składek, można oczekiwać, że świadczenie emerytalne będzie minimalne lub w ogóle go nie będzie.

Przy obliczaniu zgromadzonej sumy w ZUS, uwzględnia się wszystkie okresy objęte składkami, czyli wszystkie przepracowane lata, ale także np. czas, kiedy osoba była zarejestrowana jako bezrobotna w Urzędzie Pracy. Dlatego każdy, kto ma jakiekolwiek środki w ZUS, może ubiegać się o emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego. Nie jest to jednak zbyt korzystne, ponieważ minimalna kwota świadczenia nie pozwoli na pokrycie nawet podstawowych potrzeb.

Ile trzeba przepracować, aby otrzymać minimalną emeryturę?

Według obecnych przepisów, państwo gwarantuje wypłatę minimalnej emerytury dla wszystkich, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny i mogą pochwalić się co najmniej 20-letnim stażem pracy w przypadku kobiet lub 25-letnim w przypadku mężczyzn. Nawet jeśli zgromadzona suma w ZUS nie pozwala na przeliczenie świadczenia na minimalną kwotę, emerytura zostaje wyrównana do tego poziomu. W 2023 roku wynosi ona 1588,44 zł brutto, czyli 1445,48 zł netto.

  • Emerytura z OFE po ukończeniu 65 lat. Niektóre emerytki mogą otrzymywać nawet kilkaset złotych miesięcznie. Jakie są warunki?
  • Karta Dużej Rodziny dla seniora zapewnia wiele bonusów, w tym tańszą energię elektryczną. Kto ma na nią prawo? Trzeba spełnić te kryteria
  • Emerytury stażowe w 2023 roku – najnowsze informacje! Rząd negocjuje szczegółowe warunki. Kto ma szanse na wcześniejsze świadczenie?
Przeczytaj więcej artykułów  Pierwsze akrobacje

Dodaj komentarz