Owsiki Jak pozbyć się swędzącego problemu

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Owsiki Jak pozbyć się swędzącego problemu

Owsiki to pasożyty, które często zarażają dzieci, zwłaszcza w przedszkolach. Ważne jest więc, aby wiedzieć, jak się ich pozbyć. Te małe robaki rozprzestrzeniają się szybko i skutecznie, szczególnie wśród grup dzieci. Dlatego należy działać szybko, aby zapobiec dalszemu zakażeniu innych osób.

Jak dochodzi do zakażenia owsikami?

Owsiki mogą przeżyć poza organizmem człowieka przez kilka tygodni. Ich jaja unoszą się w powietrzu, osadzają się na ubraniach, pościeli i urządzeniach sanitarnych. Zakażenie jest bardzo łatwe – wystarczy, że dziecko nie umyje rąk po skorzystaniu z toalety, aby wkrótce rozwinąć owsicę. Po dostaniu się do układu pokarmowego, owsiki rosną i rozpoczynają swoje rozmnażanie.

Jak rozpoznać owsiki u dziecka?

Najczęściej do próby znalezienia sposobu na pozbycie się owsików prowadzi zauważenie niepokojących objawów u dziecka. Dzieci, które są zarażone owsikami, często skarżą się na swędzenie okolic pupy, są niespokojne i drażliwe. Objawy nasilają się wieczorami i w nocy, ponieważ owsiki są aktywne w tych godzinach. Mogą również powodować problemy ze snem. Inne objawy to trudności w skupieniu się (wynikające z swędzenia i nieprzyjemnych doznań) oraz utrata apetytu. Gdy takie objawy występują, należy udać się do lekarza.

Jak skutecznie pozbyć się owsików?

Nie ma skutecznych domowych sposobów na pozbycie się owsików. Dlatego trzeba skonsultować się z lekarzem i otrzymać odpowiednie leki przeciw pasożytom. Ważne jest, aby wszystkie osoby w domu przyjęły leczenie, włączając w to całą rodzinę. Warto poinformować także żłobek lub przedszkole o problemie, aby wszyscy pracownicy i dzieci mogli przejść profilaktyczne leczenie.

Aby potwierdzić obecność owsików, należy zebrać trzy próbki kału z różnych dni i dostarczyć je do laboratorium lub zakupić specjalny test, który można przykleić w okolicy odbytu, aby zebrać jaja pasożytów. Jeśli wyniki potwierdzą obecność owsików, lekarz przepisze lek o nazwie pyrantelum, który należy zażyć. Po około dwóch tygodniach, należy przyjąć kolejną dawkę leku. Lek zabija dorosłe owsiki, ale nie działa na jaja, dlatego potrzebne jest drugie podanie leku, gdy jaja dojrzeją. Ważne jest też podjęcie pewnych działań, aby całkowicie pozbyć się owsików. Należy wyprać pościel i ubrania, wyczyścić mieszkanie i zdezynfekować zabawki. Ważne jest również obciąć dziecku paznokcie i usuwać kurz.

Przeczytaj więcej artykułów  Nowy Gang Słodziaków już wkrótce w Twojej Biedronce Od kiedy i na jakich zasadach będę rozdawane

Owsiki są powszechnym problemem u dzieci. Nie ma powodu do wstydu z powodu zakażenia tymi pasożytami. Ważne jest jednak, aby nie zwlekać z wizytą u lekarza, który najlepiej doradzi, w jaki sposób pozbyć się owsików u dzieci.

Dodaj komentarz