Pieluszkowe zapalenie skóry Jak wygląda leczenie odparzeń

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Pieluszkowe zapalenie skóry Jak wygląda leczenie odparzeń

Odparzenia pieluszkowe i zapalenie pupy u niemowląt to częsty problem. Skóra małego dziecka jest bardzo delikatna i łatwo się podrażnia, a wilgotne środowisko pod pieluszką sprzyja namnażaniu się bakterii. Odparzenia pieluszkowe najczęściej pojawiają się między 7. a 12. miesiącem życia. Ważne jest zwrócenie uwagi na stan skóry dziecka w okolicach intymnych i w razie potrzeby rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.

Czym jest odparzenie pieluszkowe?

Odparzenie pieluszkowe to stan zapalny skóry niemowlęcia, który występuje pod pieluszką. Przyczyną jest delikatna skóra, która podrażnia się przez ocieranie o pieluchę, składniki moczu i kału oraz alergeny zawarte w pieluchach i środkach do pielęgnacji. Ważne jest obserwowanie skóry niemowlęcia i reakcja na pojawienie się zmian.

Odparzenia pieluszkowe są jednym z najczęstszych problemów skórnych u niemowląt w tym wieku. Najczęściej pojawiają się między 7. a 12. miesiącem życia i mogą występować kilkanaście razy w czasie okresu pieluchowania.

Odparzenia pieluszkowe są poważnym problemem. Powodują dyskomfort u dziecka, które jest rozdrażnione, niespokojne i płaczliwe. Wilgotne środowisko pod pieluszką może również prowadzić do infekcji, co opóźnia proces leczenia.

Jak wyglądają odparzenia pieluszkowe?

Ważne jest, aby rodzice wiedzieli, jak rozpoznać odparzenia pieluszkowe i gdzie mogą pojawić się pierwsze zmiany skórne. To pozwoli na wcześniejsze wykrycie i zapobieganie ich rozwojowi. Ważne jest jednak zrozumienie, że odparzenie pupy nie jest tożsame z pieluszkowym zapaleniem skóry, ale często jest jego pierwszym objawem.

 • zaczerwienienie skóry na pośladkach i w miejscach, które stykają się z pieluszką,
 • miejscowe ocieplenie zaczerwienionej skóry,
 • tkliwość i bolesność zaczerwienionego naskórka,
 • obrzęk skóry,
 • rozprzestrzenienie się odparzenia na pachwiny, uda i brzuch.

Kolejnym etapem pieluszkowego zapalenia skóry jest pojawienie się krost, owrzodzeń, grudek i pęcherzyków, z których może sączyć się ropna treść. W przypadku zakażenia bakteryjnego lub grzybicznego na skórze widoczne są guzki, żółtawe strupki i nadżerki. Dziecko odczuwa ból, pieczenie i świąd, przez co jest rozdrażnione i niespokojne. W niektórych przypadkach może pojawić się gorączka.

Przeczytaj więcej artykułów  Nowe zasady bycia chrzestnym 2024 Już nie wystarczy bierzmowanie Kandydaci będą mieć trudniej

Odparzenia pieluszkowe mogą postępować szybko. Wilgotne środowisko pod pieluszką oraz substancje drażniące zawarte w moczu i kale tylko sprzyjają ich pogłębianiu. Dlatego ważne jest uważne obserwowanie stanu skóry dziecka przy każdej zmianie pieluszki.

Jak leczyć odparzenia pieluszkowe?

Warto wiedzieć, jak leczyć odparzenia pieluszkowe na każdym etapie ich rozwoju. Jeśli pojawiają się odparzenia w okolicach cewki moczowej lub odbytu, w większości przypadków nie wymagają one wizyty lekarskiej. Ważne jest przede wszystkim utrzymanie odpowiedniej higieny. Skórę należy przemywać ciepłą wodą z delikatnym środkiem myjącym (należy upewnić się, że używane dotychczas preparaty nie zawierają substancji drażniących). Skórę należy również dokładnie osuszyć poprzez delikatne dotykanie, aby nie pogłębiać podrażnień. Następnie nakłada się krem z tlenkiem cynku, pantenolem lub alantoiną, które są dostępne bez recepty. Są to składniki, które ułatwiają gojenie się podrażnień i tworzą ochronną warstwę na skórze. Leczenie odparzeń pieluszkowych zwykle trwa kilka dni.

W przypadku cięższych odparzeń mogą być także stosowane leki przeciwzapalne, antybiotyki, leki sterydowe i przeciwhistaminowe. Aby złagodzić świąd i pieczenie oraz chronić skórę, można zastosować maści i kremy zawierające pantenol, alantoinę, tlenek cynku, rumianek, nagietek lub aloes. Można także spróbować domowych sposobów na leczenie odparzeń pieluszkowych.

Domowe sposoby na odparzenia pieluszkowe

Istnieją niefarmakologiczne metody, które łagodzą odparzenia pieluszkowe. Leczenie domowe nie zastępuje wizyty u lekarza i farmakoterapii, ale może pomóc w łagodzeniu bólu, świądu i pieczenia.

Domowe sposoby na odparzenia pieluszkowe obejmują przede wszystkim odpowiednią higienę i pielęgnację delikatnej skóry dziecka. Pieluszkę należy zmieniać często, aby nie dopuścić do nadmiernego nawilżenia skóry, co sprzyja namnażaniu się bakterii i drożdżaków, a substancje zawarte w moczu i kale drażnią skórę. Warto też pozwolić dziecku na chwilę bez pieluszki podczas każdej zmiany, aby skórze było łatwiej oddychać i wysuszyć.

Przeczytaj więcej artykułów  Przegląd wózków wielofunkcyjnych te modele naprawdę zasługują na uwagę

Domowe leczenie odparzeń pieluszkowych i łagodzenie objawów obejmuje także stosowanie naturalnych składników o właściwościach przeciwzapalnych, takich jak olejek lawendowy, napar z rumianku i nagietka.

Przyczyny odparzeń pieluszkowych u niemowląt

 • wilgotność i uszkodzenie skóry,
 • pocieranie skóry o pieluszkę,
 • nieodpowiednia higiena skóry i okolic intymnych,
 • kontakt skóry z moczem i kale,
 • narko-ciągłe biegunki.

Grzybica pieluszkowa może być również spowodowana obecnością drożdżaków z rodzaju Candida w kale. Najczęstszą przyczyną jest antybiotykoterapia bez odpowiedniego stosowania probiotyków. Wyprysk pieluszkowy może powstać w wyniku reakcji alergicznej na substancje zawarte w pieluchach lub kosmetykach do pielęgnacji.

Silne odparzenie pieluszkowe rozwija się w wyniku niezauważenia delikatnych zmian na skórze dziecka i nadkażenia bakteryjnego lub drożdżakami. Dlatego ważne jest dokładne obserwowanie skóry podczas zmiany pieluszki.

Jak zapobiegać odparzeniom pieluszkowym?

 1. Prawidłowa higiena i pielęgnacja – przemywanie skóry delikatnym środkiem myjącym, dokładne osuszanie i nakładanie kremu ochronnego.
 2. Wietrzenie pupy – pozostawianie dziecka bez pieluszki na kilka minut podczas każdej zmiany.
 3. Stosowanie kosmetyków z naturalnymi składnikami oraz pantenolem, alantoiną lub tlenkiem cynku.
 4. Częsta zmiana pieluszki.
 5. Wybór odpowiedniej pieluszki.

Profilaktyka jest kluczowa dla zachowania zdrowej skóry niemowlęcia i zapobiegania odparzeniom i zapaleniu pieluszkowemu.

Dodaj komentarz