Pieniądze dosłownie leżą pod nogami Jak i ile można zarobić na kasztanach

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Pieniądze dosłownie leżą pod nogami Jak i ile można zarobić na kasztanach

Czy wiesz, że kasztany mogą nie tylko służyć do zabawy z dziećmi, ale także przynosić zyski? Kasztany to nie tylko piękne owoce jesieni, które kojarzą się z spacerami po parku i złotymi liśćmi. To także potencjalne źródło dochodu. W Polsce od dawna istnieją skupy kasztanów. Jakie są stawki, gdzie, w jaki sposób i przede wszystkim za ile można sprzedać kasztany?

Kasztany, te małe, lśniące owoce jesieni, często kojarzą nam się z dzieciństwem i tworzeniem z nich zabawnych ludzików. Kto z nas nie spędzał godzin, układając z kasztanów, patyczków i żołędzi małe postacie? Jednak niewielu z nas zdaje sobie sprawę z niesamowitych zastosowań tego owocu poza światem dziecięcej zabawy. Odkryjmy nieznane oblicze kasztanów i sprawdźmy, jak mogą stać się źródłem dodatkowego dochodu.

Do czego używa się kasztanów, które trafiają do skupu?

Kasztany to nie tylko smaczne przysmaki. Wykorzystuje się je także w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym i spożywczym. Olejek z kasztanów jest ceniony za swoje właściwości lecznicze, a mąka kasztanowa to doskonała alternatywa dla osób na bezglutenowej diecie.

 1. Przemysł kosmetyczny: Kasztany są wykorzystywane do produkcji różnych produktów kosmetycznych, takich jak kremy, balsamy czy szampony, ze względu na ich nawilżające i przeciwzapalne właściwości.
 2. Przemysł farmaceutyczny: Ekstrakty z kasztanów są stosowane w produkcji leków i suplementów diety ze względu na ich lecznicze właściwości, takie jak poprawa krążenia czy działanie przeciwzapalne.
 3. Przemysł spożywczy: Kasztany są używane jako składnik w wielu potrawach, takich jak zupy, pieczenie czy desery.
 4. Produkcja alkoholu: W niektórych regionach kasztany są używane do produkcji alkoholu, takiego jak likiery czy wino kasztanowe.
 5. Przemysł chemiczny: Kasztany są źródłem tanin, które są wykorzystywane w przemyśle garbarskim do garbowania skór.
 6. Produkcja opału: W niektórych regionach kasztany są używane jako źródło opału do ogrzewania.
Przeczytaj więcej artykułów  Pełnia a poród Czy istnieje wpływ faz księżyca na termin porodu

Kasztany są skupowane w celu przetworzenia na różne produkty przemysłowe, jak wymienione powyżej. Skupy kasztanów umożliwiają firmom pozyskanie surowca do produkcji, a jednocześnie dają ludziom możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy poprzez zbieranie i sprzedaż kasztanów.

Ile można zarobić na kasztanach?

 1. Województwo wielkopolskie:
  • Stawka za kilogram kasztanów: 1,20 zł.
  • Przy zebraniu minimum 300 kilogramów można zarobić 360 zł.
  • W gminie Blizanów (w tej samej części Polski) stawka za kilogram wynosi 1,40 zł. Jeśli dostarczysz kasztany samodzielnie, otrzymasz 1,50 zł za każdy kilogram.
  • Województwo zachodniopomorskie:
   • W Gryficach stawka za kilogram kasztanów wynosi 1,70 zł.
   • W Pyrzycach za każdy kilogram kasztanów otrzymasz tylko 1 zł.
   • Województwo kujawsko-pomorskie:
    • W Lubrańcu za każdy kilogram kasztanów otrzymasz także tylko 1 zł.

    Podsumowując, najwięcej można zarobić w Gryficach (woj. zachodniopomorskie), gdzie za kilogram kasztanów oferowanych jest 1,70 zł. Najmniej można zarobić w Lubrańcu (woj. kujawsko-pomorskie) i w Pyrzycach (woj. zachodniopomorskie), gdzie za każdy kilogram kasztanów otrzymasz tylko 1 zł.

    Jak zbierać kasztany?

    1. Wybieraj tylko zdrowe kasztany: Unikaj tych z widocznymi uszkodzeniami lub pleśnią.
    2. Przechowuj w chłodnym miejscu: Kasztany najlepiej przechowywać w chłodnym i suchym miejscu, np. w piwnicy.
    3. Rozłóż kasztany na płaskiej powierzchni: Dzięki temu unikniesz zgniatania i psucia.

    Kasztany to nie tylko piękny symbol jesieni, ale także sposób na dodatkowy zarobek. Warto spojrzeć na nie z innej perspektywy i docenić ich wartość. Zbierając kasztany, możemy nie tylko zarobić dodatkowe pieniądze, ale także przyczynić się do promowania zrównoważonego rozwoju i edukacji ekologicznej.

    Kasztany to nie tylko piękny symbol jesieni, ale także sposób na dodatkowy zarobek. Warto spojrzeć na nie z innej perspektywy i docenić ich wartość. Zbierając kasztany, możemy nie tylko zarobić dodatkowe pieniądze, ale także przyczynić się do promowania zrównoważonego rozwoju i edukacji ekologicznej.

    Dodaj komentarz