Piąty miesiąc życia dziecka

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Piąty miesiąc życia dziecka

W piątym miesiącu, moje dziecko staje się coraz bardziej zwinne fizycznie i intelektualnie. Często jestem zdziwiona, jak szybko naucza się nowych ruchów i jak bardzo jest ciekawe świata. Jakie są więc zmiany w tym piątym miesiącu życia dziecka?

Piąty miesiąc życia niemowlaka

Moje dziecko jest już na świecie prawie pół roku i czuje się całkiem dobrze poza moim brzuszkiem. W piątym miesiącu życia niemowlak zaczyna coraz lepiej komunikować się ze światem – nie tylko płacze, ale też się uśmiecha i nawet śmieje. Kiedy jest szczęśliwe, wydaje dźwięki przypominające samogłoski. Moje maleństwo potrafi również rozpoznać moją twarz i mój głos, co sprawia mu dużą radość. Dlatego często z nim rozmawiam i śpiewam – jest moim najwierniejszym słuchaczem! Moje dziecko śledzi wzrokiem dźwięki i widoki, które go interesują, a jeśli trzyma ciekawy przedmiot w rączkach, uwielbia go obserwować, potrząsać nim i oczywiście wkładać do buzi.

Rozwój niemowlaka w piątym miesiącu życia

Piąty miesiąc może być przełomowy dla mojego dziecka z wielu powodów. Przede wszystkim, moje dziecko lepiej kontroluje swoje ciało. Potrafi zmieniać pozycje i przewracać się z pleców na brzuch. Wiele pięciomiesięcznych niemowląt potrafi nawet się toczyć i podnosić się na rączkach. Jeśli widzę, że moje dziecko prawie prostuje tułów pod kątem prostym, muszę być gotowa na to, że wkrótce zacznie raczkować. Muszę jednak uważać i nie zostawiać go bez opieki, gdy ćwiczy nowe ruchy – może na przykład spaść z łóżeczka lub kanapy i zrobić sobie krzywdę. Dlatego zawsze muszę pilnować go. Czasami jestem zaskoczona, jak elastyczne są jego nóżki, może je przykładać do twarzy i wkładać palce do buzi.

Piąty miesiąc życia dziecka

Ponadto, w piątym miesiącu może rozpocząć się ząbkowanie. Zauważę to, gdy zaczną mu wyrastać pierwsze ząbki – wtedy będzie niespokojne, a dziąsła będą zaczerwienione i opuchnięte. Nie muszę się martwić, jeśli z ząbkowaniem będą związane biegunka lub gorączka oraz całodobowe rozdrażnienie.

Przeczytaj więcej artykułów  Nie wiesz co kupić na Dzień Dziecka Oto niezawodne propozycje na prezenty dla dzieci w różnym wieku

Gimnastyka dla niemowlaka w piątym miesiącu życia

Nadal warto często kłaść moje dziecko na brzuchu, nawet jeśli mu się to nie podoba i protestuje głośnym płaczem. W tej pozycji pracują mięśnie szyi, pleców i rączek, co przyda się mu później podczas raczkowania.

Bardzo ważne jest również rozwijanie koordynacji ruchowej i nauka chwytania. Ponadto, muszę być gotowa na to, że moje dziecko może już próbować samodzielnie siadać. Jednak w piątym miesiącu mięśnie nie są jeszcze wystarczająco silne, aby mogło siedzieć samodzielnie. Dlatego, jeśli zauważę, że próbuje to robić, powinnam być obok niego, siedzieć na swoich kolanach lub otoczyć go poduszkami, aby chronić go przed upadkiem.

Rozszerzanie diety po piątym miesiącu

Piąty miesiąc życia dziecka

Koniec piątego miesiąca to czas, gdy można zaczynać wprowadzać do diety mojego dziecka inne pokarmy, jeśli jest karmione piersią lub mlekiem modyfikowanym. Moje dziecko może spróbować kaszki kukurydzianej lub ryżowej oraz ugotowanych owoców i warzyw, takich jak marchew, dynia czy jabłko. Jeśli moje dziecko nie chce jeść nowych potraw, nie należy go zmuszać i nie wpychać mu jedzenia do buzi. Powinnam być cierpliwa i spokojna, aby przekonać go do próbowania nowych smaków. Najlepiej podać mu nowe dania przed karmieniem piersią – wtedy z większą chęcią będzie próbował nowych pokarmów.

Gorączka u niemowlaka w piątym miesiącu

W piątym miesiącu często zdarza się, że moje dziecko ma gorączkę, spowodowaną ząbkowaniem. Jeśli zaczynają mu rosnąć ząbki, nie muszę się martwić, jeśli ma podwyższoną temperaturę. Lepsze samopoczucie w trakcie ząbkowania mogą zapewnić mu specjalne gryzaki wypełnione wodą. Mogę je zamrozić, a następnie podać dziecku. Zimny gryzak działa jak okład, a ulgę przynosi także masowanie dziąseł silikonową szczoteczką. Dobrze jest także na noc nałożyć na dziąsła niemowlaka żel, który łagodzi ból ząbkowania i pozwala mu spokojnie spać.

Przeczytaj więcej artykułów  Najwięcej dzieci z jednej matki Rekordzistka zaszła w ciążę 27 razy i urodziła 69 dzieci

Zobacz więcej:

Zobacz również:

Dodaj komentarz