Poporodowe zapalenie tarczycy objawy leczenie przebieg

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Poporodowe zapalenie tarczycy objawy leczenie przebieg

Chciałabym porozmawiać z tobą o poporodowym zapaleniu tarczycy (PZT). Jest to choroba tarczycy, która występuje po porodzie lub utracie ciąży i może trwać od 6 do 8 tygodni. PZT jest podobne do choroby Hashimoto, ale nie jest znana dokładna przyczyna jej występowania. Aby zdiagnozować PZT, możemy wykonać badanie poziomu hormonów tarczycy, takich jak TSH, FT3 i FT4.

PZT może objawiać się różnymi objawami, które zależą od fazy choroby. Choroba przebiega przez 4 fazy: nadczynność tarczycy, prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, niedoczynność tarczycy i ponowne prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. W większości przypadków PZT ustępuje samo po jakimś czasie, ale w niektórych cięższych przypadkach konieczne może być leczenie hormonalne. Objawy PZT różnią się w zależności od fazy choroby.

Poporodowe zapalenie tarczycy jest chorobą autoimmunologiczną, podobnie jak choroba Hashimoto. Nie znamy dokładnych przyczyn jej wystąpienia. W fazie PZT występują przeciwciała przeciwko peroksydazie, które powodują stan zapalny tarczycy i mogą prowadzić do nadczynności lub niedoczynności tarczycy. Kobiety z depresją poporodową, cukrzycą typu I i genetycznym ryzykiem chorób tarczycy są najbardziej narażone na PZT.

Pozwól, że opowiem ci o objawach PZT. W fazie nadczynności tarczycy mogą wystąpić objawy takie jak kołatanie serca, nadmierne pobudzenie, wrażliwość na ciepło, wzmożona potliwość i drażliwość. W fazie niedoczynności tarczycy możemy zaobserwować nadmierną senność, osłabienie, szybką męczliwość, łatwe marznięcie, wzrost masy ciała i przesuszenie skóry. Warto pamiętać, że PZT nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią.

Istnieje kilka czynników ryzyka, które mogą zwiększyć szanse na wystąpienie PZT, takie jak wcześniejsze problemy z tarczycą po poprzednim porodzie, wysokie wartości przeciwciał anty-TPO, wcześniejsze poronienia, cukrzyca typu 1, depresja poporodowa i występowanie chorób autoimmunologicznych tarczycy w rodzinie.

Aby zdiagnozować PZT, lekarz może zalecić badanie poziomu hormonów tarczycy, anty-TPO oraz ultrasonografię tarczycy. W zależności od fazy choroby lekarz może zdecydować, czy konieczne jest leczenie. Samo PZT może trwać nawet rok, a wielu pacjentkom wystarczy jedynie regularne monitorowanie ich poziomów hormonów tarczycy. W niektórych przypadkach może być konieczne także leczenie za pomocą leków.

Przeczytaj więcej artykułów  Pierwszy raz usłyszał głos rodziców gdy miał 3 miesiące Jego reakcja rozczula

Jeśli masz PZT, nie martw się o karmienie swojego dziecka piersią, ale skonsultuj się z lekarzem odnośnie ewentualnego leczenia, które mogłoby wpływać na karmienie. Jeśli planujesz kolejną ciążę, ważne jest, aby być pod opieką specjalisty, który będzie regularnie monitorować twoje poziomy hormonów tarczycy.

Większość kobiet z PZT ma dobre rokowania, a choroba może ustąpić samoistnie po około roku. Jednak u niektórych pacjentek PZT może przechodzić w przewlekłą niedoczynność tarczycy. Dlatego tak ważne jest regularne monitorowanie poziomów hormonów tarczycy.

  • "Nadczynność tarczycy" Miśkiewicz P. Bednarczuk P., http://www.mp.pl/pacjent/choroby/78398,nadczynnosc-tarczycy
  • "Postępy w rozpoznawaniu i leczeniu zapaleń tarczycy" M.Gietka-Czernel, Postępy Nauk Medycznych 2/2008; mp.pl
  • https://izba-lekarska.pl/numer/numer-6-72015/poporodowe-zapalenie-tarczycy/
  • http://www.btf-thyroid.org/images/documents/Leaflet_Thyroiditis_PL.pdf
  • https://zdrowie.radiozet.pl/Choroby/Endokrynologia/Zapalenie-tarczycy-rodzaje.-Autoimmunologiczne-podostre-poporodowe

Dodaj komentarz