Poporodowe zapalenie tarczycy objawy leczenie przebieg

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Poporodowe zapalenie tarczycy objawy leczenie przebieg

Chciałabym porozmawiać z tobą o poporodowym zapaleniu tarczycy (PZT). Jest to choroba tarczycy, która występuje po porodzie lub utracie ciąży i może trwać od 6 do 8 tygodni. PZT jest podobne do choroby Hashimoto, ale nie jest znana dokładna przyczyna jej występowania. Aby zdiagnozować PZT, możemy wykonać badanie poziomu hormonów tarczycy, takich jak TSH, FT3 i FT4.

PZT może objawiać się różnymi objawami, które zależą od fazy choroby. Choroba przebiega przez 4 fazy: nadczynność tarczycy, prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, niedoczynność tarczycy i ponowne prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. W większości przypadków PZT ustępuje samo po jakimś czasie, ale w niektórych cięższych przypadkach konieczne może być leczenie hormonalne. Objawy PZT różnią się w zależności od fazy choroby.

Poporodowe zapalenie tarczycy jest chorobą autoimmunologiczną, podobnie jak choroba Hashimoto. Nie znamy dokładnych przyczyn jej wystąpienia. W fazie PZT występują przeciwciała przeciwko peroksydazie, które powodują stan zapalny tarczycy i mogą prowadzić do nadczynności lub niedoczynności tarczycy. Kobiety z depresją poporodową, cukrzycą typu I i genetycznym ryzykiem chorób tarczycy są najbardziej narażone na PZT.

Pozwól, że opowiem ci o objawach PZT. W fazie nadczynności tarczycy mogą wystąpić objawy takie jak kołatanie serca, nadmierne pobudzenie, wrażliwość na ciepło, wzmożona potliwość i drażliwość. W fazie niedoczynności tarczycy możemy zaobserwować nadmierną senność, osłabienie, szybką męczliwość, łatwe marznięcie, wzrost masy ciała i przesuszenie skóry. Warto pamiętać, że PZT nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią.

Istnieje kilka czynników ryzyka, które mogą zwiększyć szanse na wystąpienie PZT, takie jak wcześniejsze problemy z tarczycą po poprzednim porodzie, wysokie wartości przeciwciał anty-TPO, wcześniejsze poronienia, cukrzyca typu 1, depresja poporodowa i występowanie chorób autoimmunologicznych tarczycy w rodzinie.

Aby zdiagnozować PZT, lekarz może zalecić badanie poziomu hormonów tarczycy, anty-TPO oraz ultrasonografię tarczycy. W zależności od fazy choroby lekarz może zdecydować, czy konieczne jest leczenie. Samo PZT może trwać nawet rok, a wielu pacjentkom wystarczy jedynie regularne monitorowanie ich poziomów hormonów tarczycy. W niektórych przypadkach może być konieczne także leczenie za pomocą leków.

Przeczytaj więcej artykułów  Nowy bon turystyczny 2023 2024 może zastąpić 500 plus Wiceminister komentuje szczegóły projektu

Jeśli masz PZT, nie martw się o karmienie swojego dziecka piersią, ale skonsultuj się z lekarzem odnośnie ewentualnego leczenia, które mogłoby wpływać na karmienie. Jeśli planujesz kolejną ciążę, ważne jest, aby być pod opieką specjalisty, który będzie regularnie monitorować twoje poziomy hormonów tarczycy.

Większość kobiet z PZT ma dobre rokowania, a choroba może ustąpić samoistnie po około roku. Jednak u niektórych pacjentek PZT może przechodzić w przewlekłą niedoczynność tarczycy. Dlatego tak ważne jest regularne monitorowanie poziomów hormonów tarczycy.

  • "Nadczynność tarczycy" Miśkiewicz P. Bednarczuk P., http://www.mp.pl/pacjent/choroby/78398,nadczynnosc-tarczycy
  • "Postępy w rozpoznawaniu i leczeniu zapaleń tarczycy" M.Gietka-Czernel, Postępy Nauk Medycznych 2/2008; mp.pl
  • https://izba-lekarska.pl/numer/numer-6-72015/poporodowe-zapalenie-tarczycy/
  • http://www.btf-thyroid.org/images/documents/Leaflet_Thyroiditis_PL.pdf
  • https://zdrowie.radiozet.pl/Choroby/Endokrynologia/Zapalenie-tarczycy-rodzaje.-Autoimmunologiczne-podostre-poporodowe

Dodaj komentarz