Porady na bunt trzy- i czterolatka

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Porady na bunt trzy- i czterolatka

Mam dla ciebie kilka wskazówek, jak poradzić sobie z buntem trzylatka lub czterolatka. Wiem, że czasami ciężko jest przekonać małe dziecko do słuchania, ale nie martw się, mam dla ciebie kilka porad, które pomogą ci okiełznać tego zbuntowanego malucha.

Bunt trzy- i czterolatka

Bunt w wieku 3, 4 lat to zupełnie normalne zjawisko. Wszystkie dzieci w tym wieku próbują przetestować granice i czasami próbują je przekroczyć. Mają mnóstwo energii i zawsze chcą robić to, co im się podoba. Często też zadają wiele pytań. To nie oznacza, że twoje dziecko jest niegrzeczne, po prostu ma ciekawość świata i próbuje zrozumieć wszystko dookoła.

Czy warto ustępować zbuntowanemu dziecku?

Czasem warto ustąpić, ale oczywiście tylko jeśli to nie zagraża zdrowiu ani życiu twojego dziecka. Ważne jest jednak, aby twoje dziecko znało swoje granice. Najpierw spróbuj przekonać go do posłuszeństwa za pomocą słów. Jeśli to nie działa, możesz zastosować karę. Pamiętaj jednak, że krzyk czy bicie nie są odpowiednie. Możesz na przykład usadzić malucha na chwilę w kącie. Dobra kara dla trzylatka lub czterolatka to 2-3 minuty.
Wymuszanie czegoś na dziecku może mieć negatywny wpływ. Pokazuje mu, że nie liczą się jego potrzeby. Oczywiście nie możesz też nadużywać swojej władzy. Ważne jest, aby tworzyć z dzieckiem partnerski związek oparty na szacunku. Pamiętaj jednak, że dziecko potrzebuje też wzorów i lidera, który pomoże mu się rozwijać i orientować w świecie.

Pamiętaj! Jeśli ustępujesz dziecku, zawsze tłumacz mu dlaczego. Powiedz mu, że jest to jednorazowe ustępstwo i nie chwal takiego zachowania.

Przeczytaj więcej artykułów  Planowanie ciąży co warto wiedzieć i jak się przygotować

Co zrobić, żeby dziecko wiedziało, że nie zawsze może się upierać?

  • Krytykuj to, co dziecko robi, a nie samo dziecko.
  • Nie używaj przemocy fizycznej w karach. Taki mały klaps może mieć poważne konsekwencje.
  • Jeśli bunt nie jest niebezpieczny, po prostu przeczekać.
  • Staraj się zrozumieć dziecko i jego potrzeby. Zastanów się, dlaczego się buntuje w danej sytuacji.
  • Przerywaj dyskusje z dzieckiem tak szybko, jak to możliwe.

Karanie dziecka lub upokarzanie go pokazuje mu, że zachowanie takie jest dozwolone. Potem może wykazywać agresję w stosunku do innych dzieci, które mu się przeciwstawiają.

Jak odmawiać trzylatkowi?

Jeśli musisz odmówić dziecku, na przykład zakupu zabawki, spróbuj użyć argumentów, które są prawdziwe. Możesz powiedzieć, że zabawka jest dla starszych dzieci i może o niej pomyślisz, gdy podrośnie. Możesz też spróbować manipulować psychologicznie i powiedzieć, że wszystkie dzieci mają taką zabawkę, a twoje dziecko jest wyjątkowe. Zapytaj, czy naprawdę chce być jak wszyscy inni. Czasem wystarczy odkładać zakup na kilka dni, a dziecko zapomni o swojej zachciance. Ważne jest, aby odmawiać dziecku w sposób, który nie rani go emocjonalnie. Staraj się znaleźć kompromis i zaoferować mu coś równie ciekawego, co będzie dla niego korzystne.

Jak uspokoić dziecko w histerii?

Jeśli trzylatek lub starsze dziecko dostaje napadu histerii i nic nie działa, musisz po prostu poczekać. W takiej sytuacji żadne prośby ani groźby nie dotrą do niego. Jeśli jesteście na zewnątrz, spróbuj znaleźć ciche, bezpieczne miejsce, gdzie możecie przeczekać ten moment. Gdy emocje opadną, możecie wrócić do tego, co robiliście. Po powrocie do domu powiedz dziecku, jak bardzo nie podobał ci się jego atak histerii.

Spazmy u dziecka

Jeśli dziecko ma spazmy, po prostu przeczekać. Ważne jest jednak, aby zapewnić mu bezpieczne otoczenie. Usuń z jego zasięgu wszystkie przedmioty, na które może się zranić. Jeśli masz w domu dywan, przenieś dziecko na niego. W ten sposób będzie bardziej bezpieczne.

Przeczytaj więcej artykułów  Próby wątrobowe normy i interpretacja wyników

A jak wy radzicie sobie z buntem waszych dzieci?

A jak wy radzicie sobie z buntem waszych dzieci?

Dodaj komentarz