Pomidorowa grypa u dzieci Osobliwa choroba atakuje najmłodszych Po czym ją rozpoznać

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Pomidorowa grypa u dzieci Osobliwa choroba atakuje najmłodszych Po czym ją rozpoznać

Choroba pomidorowa u dzieci – jak ją rozpoznać?

Ostatnio dostajemy coraz więcej niepokojących informacji z Indii. W południowo-zachodnich regionach kraju pojawiają się nowe przypadki tajemniczej infekcji. To niezwykła choroba, która jest zakaźna i atakuje głównie najmłodsze dzieci, do piątego roku życia. Wydaje się, że przenosi się przez komary i budzi obawy zarówno u lekarzy, jak i rodziców. Jak rozpoznać pierwsze objawy pomidorowej grypy u dzieci? Jakie dolegliwości wywołuje wirus pomidorowy? Czy jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia?

Choroba pomidorowa u dzieci – jakie są objawy?

Od pewnego czasu media donoszą o kolejnej chorobie zakaźnej, która szybko się rozprzestrzenia w Azji, a konkretnie w południowo-zachodniej części Indii. Okazuje się, że do tej pory lekarze zidentyfikowali tam ponad 80 przypadków, a wszystkie dotyczą jednego regionu. Specjaliści jednak obawiają się, że rzeczywista liczba zachorowań może być znacznie wyższa, zwłaszcza że odpowiedzialne za przenoszenie infekcji są komary. Istnieje więc ryzyko, że choroba rozprzestrzeni się również poza granicami kraju.

Tajemnicza infekcja nazywana jest "pomidorową gorączką" lub "pomidorową grypą", ze względu na angielskie określenia "tomato fever" lub "tomato flu". Atakuje głównie dzieci – większość zdiagnozowanych przypadków dotyczy małych dzieci poniżej piątego roku życia. Naukowcy uważają, że choroba szybko się rozprzestrzenia i trudno ją zatrzymać. Mimo to eksperci zapewniają, że pomidorowa gorączka nie jest śmiertelna.

Jednak, podobnie jak w przypadku innych infekcji, należy być czujnym i obserwować rozwój choroby. Warto wiedzieć, jak rozpoznać objawy pomidorowej gorączki.

Symptomy pomidorowej grypy obejmują:

– wysoką gorączkę,

Pomidorowa grypa u dzieci Osobliwa choroba atakuje najmłodszych Po czym ją rozpoznać

– czerwoną i groźnie wyglądającą wysypkę na skórze w postaci pęcherzy (najczęściej na dłoniach, ramionach, nogach i stopach),

– owrzodzenia w jamie ustnej,

– nudności i wymioty,

– świąd skóry,

– osłabienie i ogólne zmęczenie,

– kaszel,

Przeczytaj więcej artykułów  Nieludzkie i absurdalne przepisy Rodzice dzieci z niepełnosprawnościami walczą o zmianę prawa

– katar,

– ból głowy i mięśni,

Pomidorowa grypa u dzieci Osobliwa choroba atakuje najmłodszych Po czym ją rozpoznać

– biegunkę.

Jak chronić się przed zachorowaniem?

Niestety, lekarze z Indii nie mają jeszcze konkretnego leku na tę nową infekcję. Skupiają się więc na leczeniu objawowym, takim jak podawanie leków przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych. Jak w przypadku większości infekcji, bardzo ważne jest także odpowiednie nawodnienie organizmu, czyli regularne picie płynów. Większość przypadków ma jednak łagodny przebieg i nie wymaga poważnej interwencji medycznej ani hospitalizacji. Dzieci wracają do zdrowia po maksymalnie 10 dniach.

Na razie nie wiemy, skąd pochodzi ta nowa infekcja. Podejrzewa się jednak, że może być to powikłanie po dengue lub gorączce chikungunya. Nieznane są także przyczyny wysypki na ciele dzieci. Nie ma również wystarczających danych ani badań, które potwierdziłyby, czy przechorowanie tej choroby prowadzi do powikłań zdrowotnych w przyszłości. Dlatego lekarze zalecają ostrożność i przestrzeganie podstawowych zasad higieny, przede wszystkim częste mycie rąk. Ten nawyk chroni również przed wieloma innymi groźnymi chorobami. Warto też nie ignorować ewentualnych objawów, zwłaszcza że specjaliści nie wykluczają, że ta choroba może dotrzeć nawet do Europy.

Źródło:

5 dni opieki na dziecko. Poważne zmiany w urlopach od sierpnia 2022! Skorzystają nie tylko rodzice

Sosnowiec: dziecko wypadło z okna. Mimo wysiłków lekarzy nie udało się je uratować

Porwana 14-latka w Poznaniu przeżyła piekło. Wstrząsające ustalenia śledczych. Co było motywem oprawców?

Dodaj komentarz