Pępek w ciąży – Jaki powinien być Co może sygnalizować

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Pępek w ciąży - Jaki powinien być Co może sygnalizować

Pępka w ciąży może być naprawdę zaskakująca dla przyszłej mamy. W tym czasie może on zmieniać zarówno kształt, jak i kolor. Zazwyczaj jest to naturalne zjawisko i nie powinno powodować niepokoju. Warto jednak wiedzieć, czego się spodziewać od pępka w ciąży i jakie objawy mogą skłonić do skonsultowania się z lekarzem.

Pępek jest głównie zbudowany z tkanki łącznej i jest blizną po pępowinie. Wiele osób myśli, że kształt pępka zależy od interwencji lekarza przy porodzie. To jednak nieprawda; wygląd pępka kształtuje się jeszcze w okresie życia płodowego i wynika z rozwoju skóry dziecka wokół pępowiny. Większość ludzi ma płaski pępek. Jego wypukłość po narodzinach świadczy o lekkim stanie zapalnym. Na co dzień mało kto się nad tym zastanawia, ale w czasie ciąży większość kobiet obserwuje różne zmiany wokół pępka, które skłaniają je do namysłu.

Kobiety, które spodziewają się dziecka po raz pierwszy, mogą być zaskoczone, gdy ich pępek zaczyna wystawać z brzucha. To powszechne zjawisko, ponieważ rosnąca macica powoduje znaczne powiększenie brzucha. Macica naciska także na pępek, powodując jego odkształcenie.

Zmiany w kształcie pępka zazwyczaj zachodzą stopniowo. Na początku ciąży skóra wokół pępka jest napięta i rozciągnięta, co może powodować irytację. W kolejnym etapie (zazwyczaj w drugim lub trzecim trymestrze) pępek po prostu wychodzi na wierzch. Wraca do swojego pierwotnego stanu po porodzie, chociaż nie można dokładnie określić, kiedy się to stanie. Niektóre mamy czekają na to zaledwie kilka tygodni, a inne nawet ponad pół roku.

Należy zauważyć, że wystający pępek w ciąży jest indywidualną sprawą. Niektóre kobiety w ogóle go nie obserwują i to nie oznacza żadnych nieprawidłowości. Nie stwierdzono również związku między wystającym pępkiem a wielkością brzucha: kobieta z dużym brzuszkiem może mieć płaski pępek przez całą ciążę, podczas gdy u kobiety o mniejszym brzuszku pępek może wystawać już w czwartym miesiącu. W żadnym z tych przypadków nie wystąpiła żadna anomalia, a sama ciąża przebiega prawidłowo.

Przeczytaj więcej artykułów  Pleśniawki u niemowlaka

Ciemny pępek w ciąży również nie powinien budzić niepokoju. Jego przebarwienie jest efektem pojawienia się tzw. ciemnej linii od spojenia łonowego. Ta linia jest wynikiem zmian hormonalnych w organizmie i zniknie wkrótce po porodzie.

Niektóre kobiety zauważają silne zasinienie wokół pępka w ciąży. Jest to spowodowane dużym napięciem skóry w tej okolicy. Często zdarza się, że siny kolor dotyczy nie tylko pępka, ale także innych części brzucha, na których mogą pojawić się nawet siniaki. W okolicy pępka skóra jest delikatna, co szczególnie naraża ją na zmianę barwy.

W czasie ciąży, pępek może czasem powodować ból. Dzieje się tak z powodu gwałtownego wzrostu brzucha, który powoduje napięcie i rozciąganie skóry i mięśni w tej okolicy. Stają się one bardziej wrażliwe na dotyk, dlatego każde nieostrożne dotknięcie może być bolesne.

Aby sobie pomóc, przyszła mama powinna zwrócić uwagę na wygodne ubrania, które nie będą opinać bolących miejsc. Pomocne mogą być także specjalne ćwiczenia rozciągające dla ciężarnych oraz pas ciążowy (po uzyskaniu zgody lekarza). Należy również unikać niekomfortowych sytuacji, starając się nie dotykać okolic pępka i nie opierać się na brzuchu, o ile to możliwe.

Po zastosowaniu tych metod dolegliwości powinny się znacznie zmniejszyć.

Jednak jeśli ból pępka w ciąży jest bardziej dokuczliwy, mogą występować poważniejsze problemy. Przepuklina pępkowa może objawiać się bólem brzucha, wypukłą lub miękką masą w pępku oraz dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Nie jest to groźne, ale wymaga unikania nadmiernego forsowania organizmu.

Wirusowe zapalenie jelit może powodować nie tylko ból w okolicy pępka, ale także biegunkę, wymioty i gorączkę. Jeśli podejrzewasz u siebie tę chorobę, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem, ponieważ silne skurcze zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu. Wirusowe zapalenie jelit może również prowadzić do odwodnienia organizmu.

Przeczytaj więcej artykułów  Miłe powitanie na dzień dobry - co i komu życzyć

Zapalenie wyrostka robaczkowego charakteryzuje się ostrym bólem w okolicy pępka, po prawej stronie podbrzusza. Mogą mu towarzyszyć nudności, wymioty i gorączka. Nie należy lekceważyć ataku wyrostka robaczkowego, ponieważ jego przedłużone trwanie może zagrażać życiu pacjentki. Leczenie polega na chirurgicznym usunięciu wyrostka.

Wklęsły pępek w ciąży nie jest ani rzadkością, ani anomaliami. Świadczy jedynie o reakcji kobiecego ciała na rozwój ciąży. Jeżeli nie występują żadne dolegliwości, nie ma powodów do niepokoju.

Jeśli pępek w ciąży jest czerwony, może towarzyszyć temu swędzenie całego brzucha, które wynika z rozciągania skóry. Ten objaw, choć uciążliwy, nie stanowi powodu do martwienia się. Może również świadczyć o wystąpieniu alergii, np. na kosmetyki. Warto pamiętać, że preparaty stosowane przed ciążą mogą w tym okresie powodować niespodziewane reakcje uczuleniowe.

Rodzice często zadają pytania na temat pępka w ciąży. Wystający pępek w ciąży jest spowodowany dużym powiększeniem macicy, a wraz z nią całego brzucha. Tkanka łączna, z której składa się pępek, zostaje wypchnięta na wierzch, tworząc wypukłość. Po porodzie pępek wraca do normalnego stanu.

Tworzenie się wypukłości wokół pępka nie jest regułą. Niektóre kobiety przez całą ciążę zachowują płaskie pępki, a niektóre twierdzą, że ich pępki "chowają się" do środka. Wszystkie te sytuacje są normalne.

Aby oczyścić pępek w ciąży, idealny jest olejek z drzewa herbacianego, który można delikatnie nałożyć na skórę wokół pępka za pomocą wacika. Należy jednak być ostrożnym, ponieważ okolice pępka są delikatne, a rozciąganie skóry powodowane przez ciążę sprawia, że są jeszcze bardziej wrażliwe. Jeśli występuje ból, pamiętaj, że pępek w ciąży wymaga specjalnej i delikatnej pielęgnacji.

Dodaj komentarz